3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hagyományos, könnyen hozzáférhető olajmezők kifogyása miatt a nagy olajhatalmak is arra kényszerülnek, hogy egyre mélyebben, egyre vadabb környékeken kutassanak újabb olajlelőhelyek után. Így tesz most Norvégia is, amely az elmúlt 15 év relatív kis eredményt hozó felfedezései után azt tervezi, hogy a "Pokol kapujaként" elhíresült Jan Mayen szigetnél kezd próbafúrásokba egy nagyobb fogás reményében.

Meglehetősen zord térségben próbálkozik újabb olajmezők felkutatásával Norvégia. A világ ötödik legnagyobb olajexportőrének számító ország ugyanis azt tervezi, hogy a partjaitól 900 kilométerre, északnyugatra található vulkanikus eredetű Jan Mayen sziget előtt kezd majd próbafúrásokba, adta hírül a Die Presse című osztrák napilap.

A 373 négyzetkilométeres, részben gleccserek borította sarki szigeten uralkodó körülményeket jól jellemzi, hogy sokszor hetekig képtelenség repülővel megközelíteni a heves szelek és a köd miatt. Ráadásul itt található a világ legészakabbra fekvő föld feletti aktív vulkánja, a Beerenberg is.         

2020 után indulhatna a kitermelés

Az extrém nehéz körülmények és a nagy távolság ellenére Norvégia nagy reményeket fűz a térséghez. "Vannak arra utaló jelek, hogy olaj és gáz lehet a környéken" - mondja Terje Hagevang, a norvég Sagex Petroleum ASA olajipari cég vezérigazgatója.

Igaz, a magas költségek miatt csak abban az esetben állnak neki a kitermelésnek, ha a terület valóban az utóbbi tíz év legnagyobb norvég felfedezésének bizonyul, nyilatkozta Terje Riis-Johansen norvég olajügyi miniszter. A kitermelés ebben az esetben sem indulhat meg 2020 előtt.

A távolban a még aktív Beerenberg - nem embernek való vidék (Fotó: www.jan-mayen.no)


Norvégiának annál is inkább szüksége lenne egy igazán nagy fogásra, mivel az elmúlt 15 évben felfedezett olajmezői szinte kivétel nélkül relatív kicsinek bizonyultak, magyarázta a Bloombergnek Per Terje Vold olajipari szakértő.

Durvul a játék

Ez is arra utal, hogy az úgynevezett Easy Oil-korszak véget ért. "Egyre nehezebb térségekben, egyre távolabb a parttól kell fúrásokat végeznünk, ahol a tenger mélysége a  háromezer métert is elérheti’" – mondta a közelmúltban a Die Pressének Helmut Langanger, az OMV igazgatósági tagja.

Hasonló nehézségekkel küzd az elmúlt évek legnagyobb felfedezéseivel büszkélkedő Brazília is, mivel ezek az olajmezők is több ezer méterrel a tenger, illetve a föld alatt terülnek el. Esetükben a kitermelés összességében szintén nagyon drága és nehéz lesz, figyelmeztetnek szakértők.

Két felfedezés egy hónap alatt

A nemzetközi olajipar egyébként meglehetősen sikeres hónapot zárt felfedezések tekintetében: szeptember elején a Mexikói-öbölben bukkantak 500 millió hordónyi kitermelhető olajat rejtő mezőre, múlt héten pedig az afrikai Sierra Leone partjainál találtak rá egy 200 milliós olajforrásra.

Az elmúlt évek legjelentősebb lelőhelyeinek toplistáját ezzel együtt Latin-Amerika vezeti hét mezővel; Oroszország kettő, Kína, a Közel-Kelet és Afrika pedig egy-egy térséggel képviselteti magát.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!