2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A második negyedévről már elég információnk van ahhoz, hogy egy viszonylag jó képet tudjunk rajzolni az akkor megvalósult gazdasági folyamatokról, vélekednek heti hírlevelükben a Raiffeisen elemzői.

A Raiffeisen szakemberei szerint a csütörtökön publikálásra kerülő második negyedéves GDP-számok éves összevetésben nem fognak érdemben eltérni az első negyedéves 3,5 százaléktól, bár némi lassulás elképzelhető, de az nem lesz számottevő. Az utóbbi napokban ugyanis megjelentek a júniusi reálgazdasági statisztikák is, amely az április-júniusi periódus utolsó hónapjának folyamatait mutatták be. Ezekből az látszik, hogy az ipar lassulása - melyet az előzetes indikációkból lehetett érezni - nem ment végbe, sőt, a második negyedévben is erős húzóerő maradt a szekunder szektor 10% körüli éves növekedéssel.

A külkereskedelmi adatok is némi élénkülést mutatnak újra, tehát az export konjunktúra segítette ebben az ipart. Minden bizonnyal az autóipar emelkedik ki a leginkább a növekedésével a szektoron belül. A másik oldalon viszont az látszik, hogy a belső kereslet tényleg lassult: a kiskereskedelmi statisztika júniusra már mindössze 1,3%-os éves növekedést mutat, miközben márciusban még 6% feletti növekedést láttunk, és az import statisztika is ezt a képet erősítik, hiszen az exporttal párhuzamosan nem lendült fel (holott itthon a két tevékenység szorosan összekapcsolódik, ez az úgynevezett reexport). A munkaerőpiaci javulás megállt (leginkább persze a közmunka-program ideiglenes leállásának hatására), a béradatokban is látszik némi lendület-vesztés.

Ebből a kettősségből a Raiffeisen számításai szerint az adódik, hogy a csütörtökön megjelenő második negyedéves GDP-adat nem fog érdemi változást mutatni az első negyedéves 3,5%-hoz képest – talán enyhe lassulást, de nem számottevőt. A régióban is ugyanezek a tendenciák láthatóak, a magyar gazdaság ilyen szempontból beleillik a képbe.

Az inflációról viszont már júliusi adatok fognak megjelenni a jövő héten, ami a Raiffeisen szerint emelkedni fog a júniusi -0,3%-hoz képest, de még mindig negatív tartományban marad az alacsony importált infláció, illetve a háztartási energiaár-csökkentéseknek köszönhetően.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!