4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előttünk álló hét ismét sűrű lesz, mint mindegyik, amiben a hó első napjai benne vannak. A legnagyobb hatású konjunktúra indikátorok jelennek majd meg, amikre az egész befektetői világ figyel. Emellett pedig ne feledjük, hogy az arab világ forrongása továbbra is erős kockázati tényező, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.

Visszatért az optimizmus és vásárló kedv a nemzetközi tőzsdékre a mögöttünk hagyott héten. Négy hétnyi esés után az S&P 500-as február eleje óta nem látott mértékben emelkedett egészen a földrengés előtti szintekig. Mindez amellett következett be, hogy a helyi részvényalapokból továbbra is vándorolt ki a pénz. A befektetők inkább a külföldi részvényalapokat részesítették előnyben, ezekbe január közepe óta nem látott beáramlást tapasztaltak.

Az első negyedéves gyorsjelentési szezon hivatalos kezdete még két hétre van, de máris örülnek a várakozások szerint 15%-kal bővülő profitoknak. Sokkal aktuálisabb, hogy a jövő héten véget ér az első negyedév és az ilyenkor szokásos alapkezelői csinosítgatások fognak zajlani. Ekkor eladják az alulteljesítő részvényeket és bevásárolnak tuti befutókból, amelyek többnyire az S&P 100-asból kerülnek ki.

A hangulatindikátorokban is látható a kedvező hangulat, mert öt hetes csúcsra érkezett az AAII fél éves időtávon piaci növekedést váró mutatója. A fogyasztók azonban meglehetősen pesszimistán látják a helyzetet. A Michigani Egyetem felmérése szerint 2009 áprilisi szintek alá esett be a gazdasági kilátási index. Ezzel párhuzamosan az inflációs várakozások 2008 augusztusa óta nem látott magasságban vannak. Nem csoda, hogy az amerikai fogyasztó visszafogottabb lett, ami a gazdasági kilábalás elhúzódásához vezethet. Annak érdekében, hogy a közvélemény megérthesse és nyomon tudja követni, hogy a Fed mit tesz a helyzet javítására, sajtótájékoztatókat fognak tartani évente négyszer a kamatdöntő ülés után. Az amerikai jegybank volt az utolsó a G7 országok közül, aki beadta a derekát ilyen téren.

Forrás: Raiffeisen heti hírlevél

Jól teljesített a hazai piac is

5500 fölé tudott emelkedni az OTP, mely részben a jó globális hangulatnak köszönhető részben pedig annak, hogy az S&P befektetési kategóriába minősítette fel a papírt. Amennyiben a vezető piacok is áttörik felfelé ellenállásaikat (az S&P500-as az 1315-ös szintet), úgy az OTP is e fölött maradhat minden további nélkül. Mindazonáltal jelen pillanatban a Raiffeisen elemzői úgy vélik, hogy a hírtől származó hatás inkább csak rövid életű lehet és a következő hetek vonatkozásában továbbra is maradhat inkább mérsékelten alulteljesítő a bankpapír.

Továbbra is megmaradtak a pozitív kilátások a Mollal kapcsolatban, stabilizálni látszik helyzetét 23000 felett. Amennyiben valóban alapvetően kedvezőbb hangulat lesz, ráadásul mindez magasabb olajárak mellett, akkor ez a papír erőteljesen profitálhat ebből és minimum korábbi lokális csúcsait tesztelheti majd 24500 körül.

Erős hetet tudhat maga mögött az MTelekom. Az  emelkedés mögött elsősorban az állt, hogy anyacége, a Deutsche Telekom eladja amerikai érdekeltségeit, amelynek kapcsán megindult a spekuláció, hogy az abból befolyó pénzt esetleg kisebbségi részesedések megvásárlására is fordítja, mint amilyen az MTelekom tőzsdei közkéz hányada (40%) is. Ugyan a Raiffeisen elemzői ezt nem tartják valószínűnek, azonban figyelembe véve, hogy az árfolyam szempontjából a legkedvezőbb időpontban érkezett, pont a hagyományos osztalék ralli időpontjában, árfolyamfelhajtó hatása erőteljesebb lehet, mint az év egyéb időszakában.

Stabilizálni látszanak helyzetüket a gyógyszergyártók, olyan erőt azonban még nem mutattak, amely vételi jelként lenne értelmezhető. A Richter esetében ilyen lehetne, ha legalább 38000, de inkább 39000 fölé tudna emelkedni, kitörve csökkenő trendjéből. Az Egis esetében pedig a 20000-20500 szint leküzdése jelenthet jelentős akadályt. Főleg utóbbi esetében egyelőre nem számítunk erre, hiszen figyelembe kell venni azt, hogy a gyógyszerkassza körüli bizonytalanság még hosszú hetekig nyomhatja, különösen az  Egis papírját.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!