3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felkészületlenül érte a Stabilitás Pénztárszövetséget a magánpénztárak megszüntetésének ötlete, de ennek bejelentése óta és a törvény elfogadása ellenére is alkotmánybírósági és uniós beadványokkal próbálják megakadályozni a harmadik pillér megszüntetését - számolt be Juhász Borbála, a Stabilitás főtitkára hétfőn a Budai Liberális Klub rendezvényén. Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT egykori elnöke pedig úgy vélte: a magánpénztárak megszüntetésével a magyar tőkepiacnak is "vége" lehet.

Szalay-Berzeviczy Attila a mostani és a korábbi kormányok hibájaként rótta fel a kizárólag rövid távú gondolkodást és azt, hogy a politikusok soha nem ismerték fel a tőkepiac, a tőzsde szerepét a gazdaságban. Kifejtette: a tőzsdék "fegyvergyárak", amelyek képesek felfegyverezni a társaságokat ahhoz, hogy terjeszkedni tudjanak, így munkahelyeket teremtsenek, új piacokat nyissanak meg. Ha a magyar tőkepiac nem tud továbbfejlődni, akkor nem lesz újabb magyar Mol, vagy OTP, és akkor Magyarország végérvényesen alulmarad a globalizált gazdasági versenyben - tette hozzá.

Juhász Borbála úgy vélekedett, "lélegeztetőgépen" ugyan, de életben maradhat a harmadik pillér a "jobb napokig", ha összeolvadással, néhány százezres taggal megmaradnak egyes pénztárak.

Szalay-Berzeviczy Attila szerint a "Fidesz ott folytatja, ahol az MSZP-SZDSZ koalíció abbahagyta", ugyanúgy osztogatnak, mert a választók ezt várják el, csak máshonnan szerzik a forrást hozzá. Az előző kormányok eladósították az országot,  a Fidesz meg kénytelen az országhatárokon belül forrást találni a további osztogatáshoz. A belső tartalékok felélése után jöhet szerinte az igazi váltás, amikor a társadalom észreveszi, hogy a politikusok az elmúlt 20 évben vakvágányon haladtak. Felidézte, hogy a nyugdíjpénztárak rossz ütemben érkeztek a tőkepiacra, 1998-ban, indulásukkor azonnal az orosz válság "nyomta agyon őket", utána pedig "beültek az állampapírpiacra", és akkor folytattak passzív befektetői politikát, amikor a világ tőzsdéi szárnyaltak.

Simonovits András közgazdász veszélyesnek nevezte a kormány politikáját, amelynek kockázatai az emelkedő hozamokban is tükröződnek véleménye szerint. "Maga Orbán Viktor is elismerte egy gyenge pillanatában, hogy a kudarc nincs kizárva" - fogalmazott. Úgy vélte: a Fidesz gazdaságpolitikája csődbe jutott mintákra épít, és szégyenteljes ajánlatnak nevezte a magán-nyugdíjpénztári tagoknak felajánlott választási lehetőséget.

Mihályi Péter közgazdász kapkodónak, ötletelőnek nevezte az Orbán-kabinet eddigi kormányzását, és illúziónak tartotta, hogy az állami pillérben maradók a maihoz hasonló nyugdíjat kapnának. Nem lesz 80 százalékos helyettesítési ráta (induló nyugdíj/kereset), ennél sokkal kevesebb lesz, és a visszatérők tovább rontják az állami pillérben lévők helyzetét - jelentette ki.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!