4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken a leghosszabb futamidők esetében is hét százalék alá esett a másodpiaci jegyzés, ilyenre legutóbb tavaly szeptember elején volt példa. A jelek szerint a piac továbbra is bízik az újabb hitelmegállapodásban, erre utal, hogy a forint is másfél hónapos csúcsra kapaszkodott az euróval szemben. Mfor.hu-háttér.

Minden papír hét százalék alatt

Nagyot esett a magyar állampapírok hozama pénteken azok után, hogy a kormányfő egy interjúban úgy fogalmazott, hogy "nem vagyunk messze egy jó megállapodástól" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). A piac ezek szerint továbbra is bízik egy gyors és sikeres tárgyalássorozatban, amit az is segíthet, hogy a kormány másfél héttel ezelőtt bejelentette: visszalép a jegybankra kivetett tranzakciós adótól, mivel ez volt az EU és az IMF egyik legfontosabb kifogása.

A pénteki jókora hozameséssel olyasmi történt, amire több mint egy éve nem volt példa: az összes magyar kötvény hozama 7 százalék alá esett. A tízéves papírok például 27 bázispontos csökkenéssel 6,8 százalékra estek vissza, míg a 15 évesek 6,92 százalékos jegyzése 28 bázisponttal volt alacsonyabb az előző napinál. A rövidebb futamidők közül a 3 és 12 hónapos diszkont kincstárjegyek hozamai már a 6 százalékos szintet közelítik, előbb 6,16, utóbbi pedig 6,19 százalékon cserélt gazdát pénteken. Hat százalék alatti hozamra egyébként a legrövidebb, három hónapos kincstárjegyek esetében is legutóbb tavaly októberben volt példa.

Ki hittel volna ezt tavasszal?

Az utóbbi hónapokban nagyon komoly utat jártak be a magyra kötvények, hiszen 2011 végén, és még idén tavasszal is 10 százalék közelében voltak a hosszú hozamok, sőt január elején voltak olyan napok, amikor a három- és ötéves kötvények is 10 százalék feletti hozammal keltek el a másodpiacon. Azóta 300-400 bázispontos zuhanás következett be a hozamokban.

Az intenzív hozamesésnek látszólag kevés oka van, hiszen a kormány már tavaly november közepén bejelentette, hogy új hitelmegállapodásra törekszik a nemzetközi szervezetekkel, érdemi előrelépés pedig azóta sem történt, hiszen mindössze egy tárgyalási forduló zajlott le a szűk egy év alatt. Ráadásul egyelőre azt sem lehet tudni, mikor folytatódhatnak az egyeztetések.

A hozam csökkenése jelentős részben a kedvező nemzetközi hangulatnak tudható be, a befektetők egyre inkább rákapnak a kockázatos eszközökre. Ez a régióban is megmutatkozott, hiszen a lengyel tízéves kötvények hozama például a decemberi 6 százalék körüli szintről mostanra 4,5 százalék közelébe esett vissza. Hasonló volt megfigyelhető a cseheknél is, akik a tavalyi év vége felé még 4,3 százalékon finanszírozták magukat, most viszont már a 2,3 százalékos szintet közelíti a tízéves hozam.

A fentiekből az látszik, hogy nem magyar sajátosság a hozamok intenzív csökkenése, sokak szerint az Európai Központi Bank (EKB) és a Fed intenzív pénznyomtatása is segített abba, hogy újabb és újabb likviditás áramoljon a régióba, hiszen ezek a pénzek most magas hozamú biztonságos befektetéseket keresnek. A magyar kötvények pedig tökéletesen megfeleltek ennek a két kritériumnak, hiszen az euróhozamokhoz képest jelentős felárat biztosítottak, ugyanakkor biztonságosnak mondhatók, hiszen magyar államcsődre szinte senki nem számít a piacon.

Várják az IMF-et

Van viszont a dolgoknak egy magyar sajátossága is, mely főleg az utóbbi hetekben domborodott ki: a befektetők egyre nagyobb része számít arra, hogy sikerül gyorsan megállapodni az IMF-fel és az EU-val egy újabb hitelcsomagról. Ez leginkább megelőlegezett bizalom a kormány felé, hiszen érdemi előrelépés nem történt a július végi első tárgyalási forduló óta.

A tárgyalásokkal kapcsolatos optimista várakozásokat jelzi, hogy a kötvények mellett más magyar eszközök is komoly erősödésen vannak túl. Az OTP például a jelek szerint sikeres kitörést hajtott végre, hétfőn már 4300 forint felett is kereskedtek vele, míg a forint masszívan 280 alá erősödött az euróval szemben, amire augusztus vége óta nem volt példa.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!