3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újra emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a múlt héten, így az előző heti gyengülés csak átmenetinek bizonyult, és a piaci szakértők által várt nagy visszaesés még mindig nem érkezett meg. A BUX az előző hét végi értékéhez képest 957 ponttal, 5,22 százalékkal emelkedett, 19.306,55 ponton zárt pénteken.

Újra emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a múlt héten, így az előző heti gyengülés csak átmenetinek bizonyult, és a piaci szakértők által várt nagy visszaesés még mindig nem érkezett meg. A BUX az előző hét végi értékéhez képest 957 ponttal, 5,22 százalékkal emelkedett, 19.306,55 ponton zárt pénteken.

A részvényárak egész nyáron emelkedtek, rácáfolva az elemzők várakozásaira, és bár a tapasztalatok szerint a szeptember nemcsak az ősz, hanem egy gyengébb tőkepiaci periódus kezdetét is jelenti, ez egyelőre nem látszik a tőzsdei árfolyamokon. A tőkepiacok továbbra is optimisták, bár a szakemberek szerint a fundamentumok ezt nem támasztják alá.

A vezető részvények közül egyedül a Richter teljesített gyengén, ez azonban nem a tőkepiaci eseményekkel, hanem a 833,3 millió euró értékű, Richter részvényekre cserélhető kötvények múlt heti kibocsátásával függött össze. Piaci szakértők szerint a befektetők egy része a kedvező jegyzési feltételek miatt inkább kötvényt vásárolt, miközben megvált Richter papírjaitól.

A kötvények - amelyeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. bocsátott ki - öt év múlva cserélhetők át az állam tulajdonában lévő, 25,18 százaléknyi Richter részvényre, 178,03 eurós árfolyamon. Az átváltási ár a jegyzési referencia árhoz (36.559,86 forint) képest 32 százalék prémiumot tartalmaz, a kötvények éves kamata pedig 4,4 százalék. Az MNV a kibocsátás bevételéből refinanszírozza a szeptember 28-án lejáró, öt évvel ezelőtt kibocsátott hasonló kötvények 707 millió eurós ellenértékét. Az újabb kötvénykibocsátás további öt évre biztosítja az állami befektetés megtartását a gyógyszeripari cégben.


A részvényekkel a múlt héten 98,2 milliárd forint értékben kereskedtek, míg az előző héten 113 milliárd forint értékben születtek üzletek. A teljes adásvételből ezúttal "mindössze" 50 százalék jutott az OTP-re, amely rendszerint a forgalom kétharmadát adja. Több figyelmet kapott ugyanakkor a Richter, amely közel 24 százalékkal részesedett az összforgalomból. A Mol részvényei a heti összforgalom 8 százalékát, a Magyar Telekom részvényei pedig a 12 százalékát adták.

A Mol árfolyama a héten 5,45 százalékkal 14.500 forintra emelkedett. Az OTP részvények 8,24 százalékkal drágultak, 4.980 forintot értek pénteken záráskor. A Magyar Telekom 5,33 százalékkal 790 forintra erősödött. A Richter 0,3 százalékkal erősödött, 36.510 forinton fejezte be a hetet. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 1,99 százalékkal, 18.750 forintra csökkent.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 78 ponttal, 4,29 százalékkal emelkedett, 1.906 ponton zárt pénteken.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!