3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első lépés az lehet, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek, és hamar megtalálja a közös nevezőt a kormány és az IMF. Ha ez így lesz, akkor a forint további erősödést produkálhat és a 300-as szintet is könnyedén áttörheti - vélekednek a Commerzbank elemzői hétfői kommentárjukban.

EUR/HUF (304,00 – 307,00): 304-ről indul a hét, ami bő kéthetes forintcsúcsnak felel meg. A legtöbb Magyarországról szóló gazdasági hír, elemzés a múlt hét végi IMF-megállapodásról szól. Milyen típusú lesz az IMF által nyújtandó keret, milyen összegről fog szólni és legfőképpen, milyen intézkedéseket vár majd a Nemzetközi Valutaalap tőlünk? Amíg a pénzügyi világ az utóbbi évek politikai kommunikációinak konzisztenciáját emésztgeti (korábban kategorikusan visszautasítottuk az IMF együttműködést, most pedig kooperációt ajánlunk, talán annak érdekében, hogy elkerülhessük a leminősítést), addig a Moody’s hitelminősítő dicséretet osztott a lengyeleknek, mivel „(az ortodox) ambiciózus reformtervek az ország hitelességét támasztják alá”. Nekünk azzal kell most sokáig foglalkoznunk, hogy a romba dőlt hitelességünket újra fel tudjuk építeni. Bízzunk benne, hogy ez sikerülni fog, ennek első lépése az lehet, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek, és hamar megtalálja a közös nevezőt a kormány és az IMF. Ha ez így lesz, akkor a forint további erősödést produkálhat és a 300-as szintet is könnyedén áttörheti. Ellenkező esetben viszont, ha nem születik egyezség az IMF-el, és a globális kockázatok időközben nem csökkennek, akkor nem kizárt az újabb csúcsszintek döntögetése, és szinte borítékolhatóak lesznek a leminősítések.

EUR/USD (1,3400 – 1,3500): Mariano Rajoy jobboldali pártjának elsöprő győzelme után üzent Spanyolországnak: „az országnak nagy nehézségekkel kell szembenéznie”. A kormányfőjelölt a kampány során nem részletezte, hogy milyen reformokat kíván végrehajtani, és mindezt milyen mélységben, de győzelmét követő beszédében a munkanélküliséget és az államadósságot nevezte két fő ellenségének. A görögök után most az olaszok vannak napirenden, és a következő áldozat Spanyolország lehet, úgyhogy ennek megfelelően kell az új kormánynak a programját összeállítania. Szieszta helyett dolgozni kell (főleg ha 20 százalék a munkanélküliség), és mindehhez még kevesebb bér is fog várhatóan tartozni. De hogy ne mindig csak az európai gondokkal foglalkozzunk, itt van az USA kínlódása is az adóssággal szemben. Az Egyesült Államok GDP arányos adóssághelyzete reformok és kiigazítások nélkül lassan eléri a 100 százalékot, a trend pedig emelkedő. A 7 tagú úgynevezett adósságplafon-szuperbizottságnak 2 napja van arra, hogy javaslattal álljanak elő, hogy miképpen csökkenthető az USA deficitje 10 év alatt 1200 milliárd dollárral. Összességében tehát mind az Egyesült Államokban, mind az eurózónában komoly kockázatot rejt az adóssághelyzet kezelése, így talán ezzel is magyarázható, hogy napok óta nem nagyon mozdul ki az EUR/USD árfolyama az 1,35 körüli szintről.

CHF/HUF (245,00 – 249,00): A reggeli egy százalékos forintgyengülés az euróval szemben, meglátszik a CHF/HUF árfolyamában is 245,5-ről 248-ig szökkent fel a frank/forint árfolyama.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!