3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ legtöbb ingatlanpiacát alaposan megtépázta a válság, az árak azonban történelmileg még így sem mondhatóak alacsonynak - derül ki az IMF felméréséből, írja a Napi Gazdaság.

A több mint egy éve tartó világgazdasági válság érzékenyen érintette az ingatlanpiacot, azonban eddig nem készültek pontos számítások arról, hogy világszinten mennyivel csökkentek az ingatlanárak. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) most elvégezte a számításokat, melyek a The Economistban jelentek meg - ezek szerint globálisan az ingatlanárak csökkenésének mediánja 7 százalék, vagyis az ingatlanok fele ennél nagyobb, másik fele ennél kisebb mértékben veszített értékéből.

Árzuhanás a Baltikumban
A legdurvább árzuhanást a lett ingatlanpiac produkálta - a teljes gazdasági összeomlást csak IMF-hitellel elkerülő országban hatvan százalékkal esett az ingatlanok értéke. Egészen drasztikus a csökkenés a Lettországgal szomszédos Észtországban is, itt negyven százalékkal lettek átlagosan olcsóbbak az ingatlanok. Ez azonban nem speciális balti probléma - az Egyesült Arab Emírségek ingatlanpiacán is negyvenszázalékos a csökkenés. Nagy-Britanniában is jóval a világátlag felett zuhantak az árak, itt 20 százalék az átlagos csökkenés.

Amerikában még így is nehéz ingatlant venni
A The Economist saját ingatlanárindexe szerint ugyanakkor történelmileg még a csökkenéssel együtt sem alacsony az árszint a legtöbb országban. A brit piacon például a második negyedévben még így is magasabbak voltak az árak, mint 2003 végén, az Egyesült Államokban pedig az árszint nagyjából azon a szinten van a Case-Shiller index szerint, ahol 2000 negyedik negyedévében volt. Amerikában kiszámolják az átlagjövedelem és az átlagos ingatlanárak hányadosát is, vagyis azt, hogy ténylegesen mennyivel kerül többe vagy kevesebbe a vásárlóknak az ingatlanvétel, ez alapján pedig még most is 20 százalékkal többe kerülnek az ingatlanok, mint 2000-ben.

Újabb buboréktól félnek Indiában
A gazdasági lap által vizsgált 19 fejlett ország közül csak két olyan volt, ahol az utóbbi egy évben folyamatosan emelkedtek az ingatlanárak - Kína és Svájc. Az IMF adatai szerint, ha nem is volt folyamatos az emelkedés az utóbbi egy évben, az ingatlanárak mostanra már biztosan magasabbak Csehországban, Ausztriában, Argentínában és Izraelben is, mint egy éve. A másik kiemelkedő adat India feltörekvő piacához kapcsolódik - itt 17 százalékkal nőttek az ingatlanárak, vagyis nagyobb mértékben, mint Kínában, ahol pedig nagyobb a gazdasági növekedés. Az indiai ingatlanboom egyes szakértők szerint már-már aggodalomra is okot adhat - az ilyen növekedésből könnyen kialakulhat egy újabb ingatlanpiaci buborék - írja a The Economist.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!