10p

Hétfő hajnalban több mint 3,5 százalékot zuhant a forint az euróval szemben, így ismét 290 közelében volt az árfolyam. Reggel kilenckor a tőzsde is jókora szakadással nyitott: majdnem 1000 ponttal pénteki értéke alatt kezdte a napot a mutató. Percről percre az mfor.hu-n.

Várható volt, hogy az IMF-tárgyalások kudarca után jókora eséssel kezdünk. Először a forint szakadt be hajnalban, hirtelen 290 közelébe ugrott az árfolyam, majd ez folytatódott a Budapesti Értéktőzsdén is. A nemzetközi sajtó ismét kiemelten foglalkozik hazánkkal, a CNBC amerikai tévécsatorna tudósítója reggel élőben jelentkezett Budapestről.

16:35

Egész nap komoly mínuszban volt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, a kereskedés végére majdnem 3 százalékot esett a mutató. A vezető részvények közül az OTP lett a nap vesztese, a bankpapírok hamar 5000 forint alatt találták magukat. 

15:24 290 felett az euró

Bár egész nap "kacérkodott vele", csak hétfő délután tudta az euró árfolyam áttörni a 290-es szintet. A szint áttörésé Simor András sajtótájékoztatója alatt következett be, miután a jegybank elnöke azt mondta, a kamatfelárak tartós emelkedése az alapkamat emelést teheti szükségessé. Az árfolyam egészen 291,8-ig szaladt.

A pesti börze BUX indexe továbbra is a 22 ezres érték körül mozog.

14:10

Egyelőre nem lehet megmondani, hogy mikor zárható le a Magyarországnak nyújtott pénzügyi segítségnyújtás újabb felülvizsgálata - mondta hétfőn Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője.

14:04

Az előzetesen vártnak megfelelően változatlanul 5,25 százalékon hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hétfőn. Az még kérdéses, hogyan reagál majd a forint délután a döntésre, illetve Simor András jegybankelnök szavaira.

12:51

Egyáltalán nem került veszélybe a magyar gazdaság stabilitása az IMF delegációjának távozása miatt - mondta Matolcsy György hétfőn egy bécsi sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

12:50

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) tárgyalódelegációja szeptemberben tér vissza Magyarországra, és a megbeszélések eredményesen zárulnak majd.

12:42

A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe délután 22 016 ponton, 2,1 százalékkal pénteki értéke alatt állt. Az OTP 4939 forintos ára 3,9 százalékos bukást jelentett, míg a Mol 20 095 forintot ért, ami 2,4 százalékos mínusznak felelt meg.

12:40

Kora délutánra tovább kapaszkodott a forint: 287,84 forintot kellett adni egy euróért. A dollárral szemben 222,24-nél állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 211,09 forintot ért.

12:38

A forint és a tőzsde hétfő reggeli zuhanásának oka, hogy a befektetők Magyarország fizetésképtelenségétől tartanak az IMF-tárgyalások megszakadása miatt, írják osztrák és német lapok. Szerintük a Nemzetközi Valutaalapnak nem tetszik az Orbán-kormány újabb megszorításokat elvető politikája, a bankadó megtorpedózásában a külföldi pénzintézetek lobbitevékénysége is benne van - egyúttal azonban megjegyzik, hogy az ország a korábbi kormányok túlköltekező politikája miatt került a csőd szélére.

12:35

Volt már korábban is példa az IMF-tárgyalások megszakadására, például a Romániával folytatott tárgyalásokon, s végül mégis született megállapodás - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának stúdiójában hétfőn.

12:34

Egyelőre csak a döntések elhúzódásáról van szó - jelentette ki  az MTI-nek Kovács Álmos, a korábbi Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára a arról, hogy megszakadtak a tárgyalások az IMF és az EU delegációjával a Magyarországgal kötött hitelmegállapodás teljesítéséről. Végső döntést az ügyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) esetében az igazgatótanács, illetve az Európai Unió ECOFIN-je (az unió gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa) hozza majd meg, hangsúlyozta.

12:32

Nem csupán a forint, hanem a lengyel zloty és más kelet-európai fizetőeszközök is "járulékos kárt" szenvedhetnek - írta hétfőn az EUobserver című, uniós kérdésekkel foglalkozó brüsszeli hírportál azzal kapcsolatban, hogy a hét végén nem sikerült eredményesen lezárni a nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti esedékes felülvizsgálati tárgyalási fordulót.

11:55

A jelek szerint levette a napirendről a parlament az adótörvények szavazását, legalábbis az Országgyűlés honlapján az eheti napirendi pontok között nem szerepel a T/581-es törvényjavaslat zárószavazása. A honlap szerint a javaslat "zárószavazásra vár", azonban azt nem írják, hogy erre mikor kerítenek sort. A tervek szerint utolsó ülései egyikén döntött volna a parlament többek között a bankadóról is, azonban a jelek szerint ez majd csak az őszi ülésszakban történhet meg, így viszont kérdéses az idei bankadó sorsa. Kérdésünkre a Nemzetgazdasági Minisztérium annyit közölt, hogy majd csak a döntést követően kívánják kommentálni az arról szóló híreket, melyek szerint csak jövőre vezethetik be a bankadót. 

A minisztérium arra a kérdésünkre sem válaszolt, hogy ha az idén nem folyik be a tervezett 200 milliárd forint, akkor azt honnan pótolják majd a költségvetésben.

11:49

Az októberi önkormányzati választások miatt némi időbe telhet, míg Magyarország új megállapodásra jut a nemzetközi hitelezőkkel - írta hétfőn, elemzők vélekedésére hivatkozva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE).

11:34

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak, és ha nem születik "nagyon gyorsan" megállapodás, a hitelminősítők is ronthatják a magyar adóskockázati besorolásokat - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.

11:21

Szlovákia számára is rossz hír, hogy a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége idő előtt távozott Magyarországról - írja a Sme című szlovák liberális napilap hétfőn vezércikkben.

11:09

"Technikai szintekről a jelenlegi helyzetben nem nagyon lehet beszélni" - olvasható a TakarékBank reggeli elemzésében a forint kapcsán. A szakemberek szerint talán abból lehet kiindulni, hogy a természetesen hazánknál rosszabb költségvetési helyzetben lévo Románia devizája hogyan szerepelt, akkor amikor július elején, hasonlóan megrekedtek a tárgyalások az IMF-el. A lej ennek következtében 4 százalékot gyengült, ami a forint esetében 280-ról számolva 11-12 forintot jelent. Kérdés ez Magyarországgal kapcsolatban hogyan fog alakulni, a tárgyalások a dolgok jelenlegi állása szerint szeptemberben folytatódnak.

Tehát várakozásaik szerint 292-ig mindenképpen elmegy az euró/forint, a továbbiakat pedig szinte lehetetlen megjósolni. 2009 második negyedéve óta nem volt ilyen gyenge a forint az euróval szemben mint most és akár a 300-as kurzus sem kizárt. 

11:05

Jelentősen megugrott hétfő reggel hazánk csődkockázati felára (CDS-felár). Az ötéves magyar felár reggel 370 bázispont közelébe nőtt a londoni CMA Datavision adatai szerint, ami majdnem 50 bázispontos, 15 százalékos emelkedést jelentett. Mindez azt jelenti, hogy majdnem 4 százalékos kamatfelárat kell fizetni, ha valaki a magyar államadósság ellen akarja bebiztosítani magát. A válság legdurvább időszakában ez a felár elérte a 600 bázispontot is. 

Ezzel egyébként sikerült lehagynunk Izlandot a felárat tekintve, ők most 337,60-nál állnak. A londoni cég adatai szerint a világon továbbra is Venezuela bedőlésére a legnagyobb az esély, az európai országok közül Görögország a legveszélyesebb 800 bázispont feletti felárral. A régióból még mindig előttünk van Ukrajna, Romániát viszont már beelőztük. 

10:52

Nem kerül közvetlenül veszélybe az államadósság finanszírozása, ugyanakkor rövidtávon nőhetnek a devizahitelesek terhei, középtávon pedig a nemzetközi bizalom hiánya jelenthet problémát és veszélyt Magyarország számára - vélekedett Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke arról, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja hétvégén megegyezés nélkül utazott el Magyarországról, valamint hogy az Európai Unió (EU) elhalasztja a hitel-felülvizsgálat lezárását.

10:43

"Amint meghallottam, hogy az új kormány első hivatalos tárgyalási fordulója az ország legnagyobb hitelezőivel kudarcba fulladt, a közelmúltban kialakított szokásaimhoz híven mindjárt elhatároztam, hogy a lehető legkevesebbet nyilatkozom az ügyben" - írja blogjában Oszkó Péter volt pénzügyminiszter.

"Még mindig meg tud azonban lepni, hogy amikor a jelenlegi kormány ennyire egyértelműen a saját akaratából és saját cselekményei eredményeként idézett elő kenyértörést hitelezőinkkel, még mindig képes olyan hivatalos nyilatkozatot fabrikálni, amivel cselekményeiért semmiféle felelősséget nem vállal, hanem azt mára már nevetségessé vált reflexeinek megfelelően az előző kormányra próbálja hárítani" - teszi hozzá Oszkó. 

10:23

A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is magához tért kicsit a kezdeti szakadás után: délelőtt a mutató 22 010 ponton állt, ami már csak 2 százalékos mínuszt jelentett. Az OTP 4922 forintos szintje 4,2 százalékos mínuszt jelentett, míg a Mol 20 050 forintot ért, ami 2,6 százalékkal volt alacsonyabb a péntek délutáninál. 

10:12

Kicsit kapaszkodik vissza a forint: 288,33 forintot kell adni egy euróért, ami még mindig több mint 3 százalékkal magasabb a pénteki szintnél. A dollár 222,16 forintba kerül, míg a svájci frankkal szemben 212,41-nél áll a hazai fizetőeszköz.

9:48

Nem csak a magyarokra jár rá a rúd hétfő reggel: a Moody's nemzetközi hitelminősítő bejelentette, hogy egy fokozattal Aa2-re minősíti le Írország szuverén kötvénybesorolását. A döntést a gyenge növekedési kilátásokkal és az ír bankrendszer problémáival indokolták az elemzők. 

9:45

A vezető nemzetközi tőzsdék többsége is a negatív oldalon kezdett hétfőn, a világ többi piacán sem sok pozitívumot találni. A londoni FTSE a nyitás után 0,57 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a frankfurti DAX viszont már csak 0,1 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a varsói WIG 20 0,53 százalékot bukott. 

9:30

Eladási nyomás alá kerülhetnek a magyar befektetési eszközök, miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU elhalasztotta a költségvetési felülvizsgálat lezárását, ragaszkodva ahhoz a véleményéhez, hogy a kormánynak át kell gondolnia javaslatait - írta internetes kiadásában a Financial Times.

9:20

A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is jókora zuhanással kezdett reggel a negatív hangulatban, a mutató majdnem 1000 ponttal nyitott pénteki záróértéke alatt. Most 21 667 ponton áll az index, ami 820 pontos, 3,7 százalékos mínusz. A forgalom kimondottan magas: majdnem 5 milliárd forint cserélt gazdát a nyitás után. Az OTP reggel 4640 forintig esett, most 4840 forintot ér, ami 6 százalékos zuhanásnak felel meg. A Mol 19 750 forintos árfolyama 4 százalékos mínuszt jelent.

9:25

A kormány ragaszkodik  a bankadó bevezetéséhez, mert az egy megszorító csomag egyetlen alternatívája - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában hétfőn. Mint hangsúlyozta, az elmúlt négy-öt év megszorító politikája, amely jelentős növekedési és versenyképességi áldozattal járt, nem folytatható.

9:15

Kicsit satbilizálódott a helyzet a forint piacán a reggeli komoly zuhanás után, a 290-es szint egyelőre jól tartja a magyar devizát. 289,30 forintot kell most fizetni egy euróért, ami több mint 3,5 százalékkal magasabb a pénteki árfolyamnál. A dollár 224,84 forintba kerül, a svájci frank pedig 213,99 forintot ér.

Háttér:

Szombaton szakadtak meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és a magyar kormány tárgyalásai, a nemzetközi szervezetek tárgyalódelegációi haza is utaztak, miután több fontos kérdésről nem sikerült megállapodni az Orbán-kormánnyal. Sajtóhírek szerint elsősorban a bankadót és Simor András jegybankelnök fizetésének csökkentését kifogásolják a tárgyalópartnerek. 

A magyar országgyűlés elvileg a héten tartja utolsó üléseit a nyári szünet előtt, a napokban szavazhatnak az adócsomagról, többek között a bankadóról is, azonban kérdéses, hogy a tárgyalások kudarca után ez megtörténik-e. 

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!