5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2007 és 2010 között a teljes önkormányzati alrendszer adóssága 77 százalékkal 1247 milliárd forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy országos szinten egy főre 124 700 forintos önkormányzati adósság jutott 2010-ben. Mfor.hu-háttér.

Az önkormányzatok gazdálkodását összefoglaló jelentés elkészítésével az Állami Számvevőszéknek többek között az volt a célja, hogy értékelje, a vizsgált 2007-2010 közötti időszakban milyen tényezők játszottak szerepet az önkormányzati alrendszer pénzügyi egyensúlyi helyzete és adósságállománya alakulásában, illetve milyen finanszírozási problémákkal kellett szembenéznie. Ezt az elemzést egyébként a fővárosi, a megyei, a megyei jogú városi önkormányzatok ellenőrzése és 304 városi önkormányzat adatszolgáltatása alapján készítették el a szakemberek.

Átlagosan 125 ezer forintos adósság jut egy lakosra

A jelentés szerint 2010-ben az ország egy lakosára jutó önkormányzati adósságállomány 125 ezer forint volt, mely az egyes településtípusonként eltér, hiszen például a megyei jogú városokban az egy főre jutó adósságállomány 32 százalékkal magasabb az országos átlagnál: 165 ezer forint. Mint arról a tavaly év végi ÁSZ-jelentések alapján beszámultunk a megyei jogú városok önkormányzatának adóssága nagymértékben megemelkedett 3 év alatt, melyért döntő részben a kötvénykibocsátások és az árfolyamváltozások tehetők felelőssé. Ezt a következtetést erősíti az ÁSZ friss jelentése is: "az önkormányzati alrendszer eladósodását a kötvénykibocsátások és a hitelfelvételek okozták".

(Forrás: ÁSZ)

Durván megugró adósságállomány

Az alrendszer 2010. december 31-én összesen 1247 milliárd forintos adósságállománnyal rendelkezett. A pénzintézetekkel szemben fennálló kötelezettségek 2010-ben a három évvel korábbi állapotokhoz képest összességében 77 százalékkal emelkedtek, persze a differenciáltság ennél a tételnél is megmutatkozik, hiszen a fővárosnál 8,8 százalékos emelkedésről számol be az ÁSZ, mely jelentősen elmarad a többi önkormányzat kötelezettségnövekedésétől. A megyei önkormányzatoknál ugyanis 143 százalékkal ugrott meg a kötelezettség, a megyei jogú városoknál 100 százalékkal, a városoknál pedig 92 százalékkal. "A rövid lejáratú kötelezettségek 91 milliárdról 170 milliárd forintra, míg a hosszú lejáratú kötelezettségek 503 milliárdról 886 milliárdra emelkedtek" - részletezi a jelentés.

A 2010-es adósságállomány koncentráltságát jelzi egyébként, hogy a 19 megyei és a 23 megyei jogú városi önkormányzatot terheli a teljes alrendszer adósságának 40 százaléka, vagyis 501 milliárd forint, a 304 városi önkormányzatot pedig annak 31 százaléka (382 milliárd forint). Ezzel szemben a fővárosi és a kerületi önkormányzatok adósságállománya együttesen 22 százalékot tesz ki, összegben ez 270 milliárdot jelent.

Részleteiben a fentiek azt jelentik, hogy a megyék adósságállománya 2007-2010 között kötel két és félszeresére, 163 milliárd forintra emelkedett, melynek 70 százaléka fejlesztési, 30 százaléka pedig működési célokat szolgáló kötvénykibocsátásokból, hosszú és rövid lejáratú hitelfelvételből egyaránt származó kötelezettség volt.

A megyei jogú városok esetében azonban már nagyobb számokról kell beszélni, hiszen a kötelezettségállomány a vizsgált időszakban 169-ről 338 milliárdra emelkedett (duplájára a korábbinak), ezen belül mindössze 15 százalékot tett ki az év végi értékelés során elszámolt árfolyamveszteség. A városi önkormányzatoknál pedig 92 százalékos emelkedés történt, hiszen a 2007.  évi 199 milliárd forint után már 382 milliárdról árulkodtak a könyvek. Ezen belül a hosszú lejáratú kötelezettségek voltak azok, melyek nagyobb mértékben, közel duplájára nőttek: 163 milliárdról 303 milliárd forintra.

Csökkenő bevételek és többségében mérséklődő kiadások

A fentiek mellett ugyan kisebb mértékű, de nem elhanyagolható problémát jelentett az is az önkormányzatok esetében, hogy az alrendszer teljes bevétele a 2007. évi 2328 milliárd forintról 3 év alatt 2235 forintra csökkent, ami 4 százalékos mérséklődést jelent. A csökkenéshez valamennyi önkormányzat esetében a kiadások mérséklésére tett központi intézkedésekhez kapcsolódó forráskivonás járult hozzá - ide tartozik például a járulékmérséklés, a 13. havi illetmény megszüntetése. A csökkenő központi támogatások miatt megnövekedett az önkormányzati saját bevételek szerepe is, főleg a megyei jogú városi és városi önkormányzatoknál.

(Forrás: ÁSZ)

A finanszírozási rendszer problémájára hívja fel a figyelmet a jelentés szerint az a tény is, hogy míg 2010-ben a 304 városi önkormányzatból csak 51 részesülhetett 1,9 milliárd forint úgynevezett ÖNHIKI támogatásban (önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok támogatása), addig 2011-re ez a szám 156-ra emelkedett, a támogatás összege pedig már 9,2 milliárd volt.
Ha megnézzük a folyó kiadásokat, akkor azok nagysága 2010-re mindössze 50 milliárd forinttal, vagy 2,6 százalékkal mérséklődtek (a 4 százalékos bevételcsökkenés mellett). A működési kiadásokon belül a személyi juttatások 10,8 százalékkal 924 milliárdra csökkentek, a dologi kiadások azonban emelkedtek, ami csak nehezítette a helyzetet. Ez utóbbi esetben egyébként az energia áremelkedések, az áfakulcs-emelés hatása játszott szerepet.

Több településnek sürgősen lépnie kell valamit

Végeredményben az Állami Számvevőszéktől a megyei jogú városi önkormányzatok 39 százaléka, míg a városi önkormányzatok 50 százaléka a pénzügyi egyensúlyi helyzet azonnali helyreállítására kapott felhívást. A további önkormányzatok összesen 27 százalékának pedig a pénzügyi egyensúlyi helyzet középtávú biztosítása érdekében tettek intézkedést igénylő javaslatokat, míg 26 százalénak az egyensúly hosszú távú megőrzésére hívták fel a figyelmet. "A megyei önkormányzatok adósságállományának kezelése a rendszer 2012. évi átalakítása után a Magyar Állam feladata lett. Ez az adósságállomány így kikerült az önkormányzati alrendszerből, de a kötelezettségek teljesítése az államháztartás szintjén ugyanúgy fennáll" - összegzi a jelentés.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!