4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt napokban a csapból is a legnagyobb közösségi oldal tőzsdére lépése folyt, azonban amellett sokan szó nélkül elmentek, hogy az alapító főtulajdonos a héten ünnepelte 28. születésnapját. Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozata Zuckerberget ünnepli a héten.

28 éves és dollármilliárdos

Mark Zuckerberg 1984. május 14-én született, vagyis a hét elején ünnepelte 28. születésnapját. A programozó az amerikai Forbes magazin 400-as listája szerint a világ kilencedik leggazdagabb embere volt 2011-ben. Zuckerberg a világ legnagyobb közösségi oldalának, a Facebooknak 24 százalékos tulajdonosa, a cég a pénteki tőzsdére lépéskor 104 milliárd dollárt ért a piaci kapitalizációja alapján, vagyis az alapító vagyona mintegy 25 milliárd dollár.

A visszaemlékezések szerint a guru számítógépek iránti vonzalma már 12 évesen megmutatkozott, amikor fogorvos apjának írt egy programot. A Zucknet nevű szoftver a fogorvosi rendelőben lévő gép és az otthoni számítógép közötti kommunikációt biztosította. Ebben az időben magántanárként David Newman fejlesztette Mark számítástechnikai ismereteit, aki később elismerte, hogy nagyon nehéz volt lépést tartani a fiúval, aki korához képest feltűnően tehetséges volt a programozás területén. Később Mark videojátékok fejlesztésével kezdett foglalkozni.

A beszámolók szerint a technika mellett az irodalomhoz is volt érzéke, azonban maradt a számítógépeknél. Még középiskolás korában készítette el Synapse nevű zenelejátszóját, amit mesterséges intelligenciaként lehetett használni arra, hogy a felhasználók szokásait vizsgálja. A termékre a Microsoft és az AOL is lecsapott volna, és Zuckerberget is alkalmazni akarták, ő azonban inkább a Harvard Egyetemre ment.

Utólag sokan felültek volna a Facebook-vonatra

Az egyetemen indult el a Facebook elődje is 2002-ben, majd onnan nőtte ki magát a cég. 2004-ben egy lakásban nyitották első irodájukat a kaliforniai Palo Altóban, majd a nyári szünet után nem is tértek vissza az egyetemre. Ebben az időben harvardi szobatársa, Dustin Moskovitz volt Zuckerberg üzlettársa. Hivatalosan 2007. május 27-én jelentette be Zuckerberg a Facebook Platformot, onnan indult a közösségi oldal felívelése. Heteken belül rengeteg applikációt készítettek. Rövid idő alatt több, mint 800 000 fejlesztője lett a Facebooknak szerte a világon, akik mind a Facebook Platformot kezdték építeni. 2008 július 23-án Zuckerberg bejelentette a Facebook Connet szolgáltatást, a Facebook Platform egy verzióját.

Zuckerberget az elmúlt években sokan támadták, perelték meggazdagodását látva, főleg egykori harvardi társai szerettek volna egy szeletet kihasítani a tortából. A leghíresebb pert Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss és Divya Narendra indították, azonban a bostoni bíróság ejtette a vádakat. Ugyanakkor a dühös egykori társaknak lehetett némi igazuk, mivel egy évvel később, amikor az ügy elült, a Facebook beleegyezett, hogy 20 millió dolláros kártérítést fizessen.

2009-ben Zuckerberg a Vanity Fair 100-as listáján a 23. volt, 2010-ben már Zuckerberget az "információs kor legbefolyásosabb emberei" között említették és az Év emberének választották meg. 2010. július 21-én Zuckerberg bejelentette, hogy cégük felhasználóinak száma elérte az 500 milliót. Tavaly a vállalatnak 3,7 milliárd dolláros árbevétele mellett egymilliárd dolláros nyeresége volt.

Az elmúlt években Zuckerberg a Facebook befutásával celeb lett, az amerikai bulvárlapok rendszeresen foglalkoznak magánéletével, 2010-ben pedig film is készült róla David Fincher rendezésében. A film alapjául Ben Mezrich Véletlenül milliárdos című regénye szolgált.

IPO-t kapott a születésnapjára

Zuckerberg születésnapja majdnem napra pontosan egybe esett a Facebook tőzsdére lépésével. A közösségi oldal pénteken 38 dolláros árfolyamon több mint 420 millió részvényt vezetett be a tőzsdére. Az alapító 533,8 milliónyi papírjából 30,2 milliót adott el, de még így is a szavazatok 57 százalékát birtokolja. Vagyis négy nappal a születésnapja után Zuckerberg 1,1 milliárd dollár értékben szabadult meg részvényeinek egy részétől.

A születésnapos főtulajdonos mellett a korábban beszállt partnerek is eladták részesedésük egy részét, az Accel Partners, az orosz Digital Sky és a Goldman Sachs is kihasználta a tőzsdére lépést arra, hogy jó áron adjanak túl befektetésükön.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!