4p

Az utóbbi napok magas finanszírozási költségeit látva egyre hangosabban suttognak Brüsszelben egy újabb mentőcsomagról, bár az illetékesek egyelőre cáfolják a híreket. Az biztos, hogy ha Spanyolországot is meg kell menteni, akkor azt már nem fogja olcsón megúszni az eurózóna.

Kedden Berlinben tárgyalt német kollégájával Luis de Guindos spanyol pénzügyminiszter, a Reuters egy uniós forrásra hivatkozva azt írja, hogy a spanyol kormány tagja az utóbbi időszak informális pletykái után először jelentette ki hivatalosan, hogy ha országa finanszírozási költségei tartósan magasak maradnak, akkor európai mentőcsomagra lehet szükségük. A hírügynökség azt is tudni véli, hogy 300 milliárd eurós (majdnem 85 ezer milliárd forint) csomagról kezdődtek meg a puhatolózó tárgyalások a felek között.

A Reuters informátora szerint ha szükség lesz a mentőcsomagra, akkor az a már elfogadott 100 milliárd eurós bankmentő csomagon felül érkezne Spanyolországba, vagyis az Európai Unió és a nemzetközi szervezetek összesen 400 milliárd euróval segítenék ki a bajba jutott országot. A hírek szerint Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt válaszolta spanyol kollégájának, hogy egyelőre nem tud egyértelmű ígéretet tenni egy ekkora csomag biztosítására addig, amíg az év második felében életbe lép az ESM, az eurózóna állandó válságkezelő intézménye.

"De Guindos egy 300 milliárd eurós teljes programról beszélt, de Németország egyelőre nem akarja elkötelezni magát egy újabb mentés mellett" - mondta a hírügynökség forrása. Hozzátette: amíg az ESM nem áll fel, addig semmi nem fog történni, majd akkor meglátják az európai politikusok, mi lesz a spanyol kötvényhozamokkal és esetleg visszatérnek a kérdésre.

A spanyol kormány tagadja, hogy a fentiek elhangzottak volna a megbeszélésen. "Erőteljesen cáfolunk minden hasonló híresztelést. "Nem volt szó konkrét mentőcsomagról" - mondta a hírre reagálva a kormányszóvivő. Sokak szerint azért lehet alapja a híresztelésnek, mert a keddi találkozó idején érték el a spanyol kötvényhozamok rekordmagas szintjüket az euró bevezetése óta, a tízéves másodpiaci hozam átlépte a 7,6 százalékot. Azóta a hangulat javulásával a spanyol kötvénypiacon is megnyugodtak a kedélyek, péntek délután 6,76 százalékon állt a tízéves hozam. Ez még mindig a szakemberek által veszélyesnek tartott 6 százalékos szint felett van, de talán lehetőséget ad egy kicsit fellélegezni. Másrészt a szakértők figyelmeztetnek arra, hogy korábban a görög, az ír és a portugál mentőcsomagok esetén is az utolsó pillanatig cáfolták a híreszteléseket.

Az Európai Unió válságkezelő intézménye, az ESM a tervek szerint szeptember közepén kezdene el működni 500 milliárd euróval. Vagyis elvileg lenne pénz a spanyolok megmentésére is, azonban eredetileg azt tervezték, hogy ezt az összeget több év alatt használják fel. Egy nagy ország megmentése ezeket a terveket húzná keresztül. Korábban volt egy olyan francia elképzelés, mely az ESM-nek korlátlan tűzerőt adott volna, mivel lényegében banki jogosultságokkal ruházta volna fel, így az intézmény bármikor kaphatott volna forrásokat az Európai Központi Banktól (EKB) fedezet ellenében. Ezt a javaslatot azonban többek között a németek söpörték le az asztalról.

A hét elején azonban elhangzottak olyan vélemények is, melyek szerint a németek készek felülvizsgálni álláspontjukat az ESM-mel kapcsolatban. A Reutersnek nyilatkozó kormányzati források szerint ezzel egyelőre csak tesztelni akarták a piacokat, de az látszik, hogy Berlinben is félnek a válság eldurvulásától. Vagyis elviekben nem zárták ki annak lehetőségét, hogy a német kormány rábólint az ESM feltőkésítésére.

Az átmeneti európai válságkezelési alapban, az EFSF-ben jelenleg 259,5 milliárd eurónyi maradék megmentésre fordítható összeg van, de ebből már 100 milliárdot elkülönítettek a spanyol bankrendszer feltőkésítésére. Az eredeti tervek szerint az ESM már júliusban leváltotta volna ezt 100 milliárd eurós tűzerővel, majd októberben a tagállamok hozzájárulásával emelték volna ezt 200 milliárdra. A terv azonban már késésben van, melynek oka a tagállami befizetések csúszása vagy a német alkotmánybíróság lehet, mely várhatóan szeptemberben dönt az európai mentőmechanizmusról.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!