2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2014-ben Magyarország energiafüggősége 2008 óta nem látott szintre emelkedett egy most közzétett statisztika szerint.

Az Eurostat csütörtökön publikálta az energiafüggőséggel kapcsolatos 2014-re vonatkozó statisztikáját, mely hazánk számára kedvezőtlen változásokról árulkodik. Magyarország energiaszükségletének 61,1 százalékát fedezte import forrásokból 2014-ben. Ez az érték a statisztikában szereplő 30 ország rangsorában a 13. legmagasabbnak számít. Ráadásul előző évhez képest még romlott is a helyezésünk, akkor ugyanis 51,1 százalékos volt az energiafüggőségünk, ami a 16. legmagasabbnak számított.

Az elektromos autók segíthetnének, persze nem biztos, hogy ez az ideális modell

A 61,1 százalékos magyar energiafüggőség a visegrádi országok sorában is kiemelkedik. Igaz, Szlovákia pont mögöttünk van 60,9 százalékkal, a csehek energiafüggősége viszont csak 30,4 százalékos volt 2014-ben, míg a lengyeleké 28,6 százalékos. Noha nem tartozik a visegrádi országok sorába, viszont érdemes kitérni arra is, hogy Románia energiafüggősége még a fentieknél is jóval kisebb, 17 százalékos volt a vizsgált időszakban. Ez ráadásul a negyedik legalacsonyabbnak számít.

Egy év alatt tehát kereken 10 százalékponttal növekedett az energiafüggőségünk, aminél nagyobb mértékben egy másik ország esetében sem növekedett ez az érték. Mögöttünk a képzeletbeli dobogó második fokán Hollandia szerepel, ahol 7,5 százalékponttal 33,8 százalékra növekedett a függőség mértéke, a harmadik helyen pedig a szomszédos Ausztria szerepel. Itt 4,3 százalékponttal 65,9 százalékos lett az ország energiafüggősége 2014-ben.

A magyar adat tehát sem mértékét, sem változását tekintve nem hordoz magában sok pozitívumot. Ráadásul a 2014-es 61,1 százalékos függőség 2008 óta nem látott szintet jelent. Legutóbb ugyanis ebben az évben volt ennél nagyobb, 63,32 százalékos hazánk energiafüggősége.

Top és flop

2014-ben az Eurostat adatai szerint a leginkább energiafüggő országok a következők voltak: 

  • Málta - 97,7 százalék,
  • Luxemburg - 96,6 százalék,
  • Ciprus - 93,4 százalék. 

Legkevésbé energiafüggő országok:

  • Észtország - 8,9 százalék,
  • Dánia - 12,8 százalék,
  • Izland - 13,9 százalék.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!