4p

Még a legbiztosabb tények is megváltozhatnak, a tudásunk folyamatosan fejlődik. Erre hozunk kilenc példát a cikkben.

Business Insider kilenc olyan tényt szedett össze, amit vélhetően a legtöbben magától értetődőnek tartunk, hiszen így tanultuk az iskolában. (A példák az amerikai oktatási rendszert tükrözik, noha a legtöbb univerzális, így a magyar iskolákban is így és ezeket taníthatták.)

1. Amerika 1776. július 4-én nyerte el függetlenségét
Valójában az USA hét évvel később, 1783-ban lett hivatalosan független.

A Függetlenségi Nyilatkozatot valóban ezen a napon fogadta el 12 kolónia, és írta alá augusztusban 13, Amerika ekkor még nem volt független a brit törvényektől.

A függetlenségi háború négy évig tartott, és aztán csak 1783. szeptember 3-án, a párizsi szerződéssel vált valóban függetlenné.

2. George Washington fogai fából voltak
Ahogy ezt már többen megírták itthon is, az első amerikai elnök fogai nem fából, hanem rabszolgák fogaiból és elefántcsontból voltak.

3. A Pluto egy bolygó
Nem, nem az. Ahogyan ez már a Wikipedián is így szerepel, a Pluta törpebolgyó, azaz átmenet a bolygók és a kisbolygók között. 
 
A Pluto a NASA felvételén 

4. A gyémánt a legkeményebb anyag
Két elég ritka anyagról már 2009 óta is volt tudomásunk, a wurtzit-bórnitrid volt az egyik, amelynek szerkezete a gyémántéhoz hasonló, csak más atomok alkotják. A másik, a lonsdaleit ugyanúgy szénatomokból áll, mint a gyémánt, csak szerkezete tér el azétól.

2013-ban azonban a Nature beszámolt arról, hogy nanotechnológia segítéségvel létrehoztak egy köbös szerekezetű boron nitridet, ami minden másnál keményebb.
 
  Wikimedia Commons

5. A salemi boszorkányokat megégették.
Nem, valójában felkasztották őket. A danversi (korábban Salem Village) Richard Trask kutatómunkájának köszönhetően ma már tudjuk, hogy New England ekkor még az angol törvények szerint élt, amely szerint a boszorkányságot akasztással kellett büntetni. A kontinentális Európában volt szokás a boszorkányokat megégetni. Nem mintha egyik jobb lenne a másiknál...
 
 Wikimedia Commons

6. Zsidó rabszolgák építették a piramisokat.
Valójában egyiptomiak voltak. A zsidó rabszolgák mítosza állítólag Menachem Begin 1977-es látogatása alkalmával keletkezett, legalábbis Amihai Mazar, a jeruzsálemi Héber Egyetem tanára szerint.

Friss régészeti leletek azt mutatják, hogy szegény családokból toborzott egyiptomi munkások építették a piramisokat, akik munkáját nagyra értékelték, még kriptákat is kaptak a piramisok mellett, sőt, még megfelelően elő is készítették holttesteiket a temetésre. Rabszolgák ilyen bánásmódban biztosan nem részesültek volna.

7. Hétnél többször matematikailag lehetetlen összehajtogatni egy papírlapot.
Ezzel szemben a rekord 13. Először egy Britney Gallivan nevű középiskolásnak sikerült tizenegyszer összehajtani egy hatalmas méretű WC-papírt, majd ezt a rekordot 2012-ben döntötték meg.

8. A Kínai Nagy Fal  az egyetlen ember által létrehozott építmény, ami látszik az űrből is.
Ezzel szemben az igazság az, hogy elég sok ilyen építmény (városok, utak, hidak, repőterek, gátak) látszik az űrből. Ellenben Yang Li Wei, az első kínai űrhajó elismerte, hogy nem tudta felfedezni az űrből a Nagy Falat... A Holdról viszont semmilyen építmény nem látszik, ahogy ezt az Apollo 12 űrhajósa Alan Bean elmondta a NASA-nak.
 
A NASA felvételén nem nagyon látszik a Nagy Fal 

9. 5 (vagy 3) rendszertani ország létezik.
Nem, valójában legalább nyolc rendszertani ország létezik.
Az iskolában valószínűleg az növények, állatok és baktériumok hármas felosztását, vagy esetleg még a gombákat és a protisztákat is tanulhatta valaki. Mostanra az archeák (régebbi nevükön: ősbaktériumok), baktériumok és prokarióták is rendszertani országoknak számítanak. De emelett számos más felosztás is létezik.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!