2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem találta alkotmányellenesnek a tőkepiaci kiszorítás intézményét az Alkotmánybíróság. A kisrészvényesek által közel tíz éve várt döntést ez év február 12-ei teljes ülésén hozta meg a taláros testület.

A tőkepiaci kiszorítás intézményét - vagyis amikor a 90 százalék feletti tulajdonos a kistulajdonos akarata ellenére is megszerezheti azok részvényeit - bevezetése óta támadják a kisrészvényesek - áll a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (Tebész) szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményében. Szerintük igazságtalan az az elv, miszerint csak azon az alapon, hogy valaki nagy, megfoszthassa tulajdonuktól a kicsiket.

Az AB a tőkepiaci kiszorításban nem a tulajdoni rendszer megváltoztatásának szándékát, hanem egy adott részvénytársaságon belül a részvényesek között kialakult helyzet rendezésének szabályozását látja. Az Alkotmánybíróság értelmezése szerint a "tulajdonosoknak alkotmányjogilag egyformán védett joguk van, és egyik tulajdonostárs sem kötelezhető a tulajdonközösség fenntartására".

Az AB ezért párhuzamosan kezelte a tőkepiaci törvényben szabályozott kisrészvényesek felajánlási és a többségi tulajdonos kiszorítási jogát. Mivel a kicsiknek biztosított a nekik kedvező felajánlási lehetőség, és "a kisebbségi részvényesek korlátozhatják bizonyos mértékig a részvények 90 százalékával rendelkező nagyrészvényes gazdasági mozgásterét", így a többségi tulajdonos részéről is jogos elvárának tekinthető, hogy megszüntethesse a számára terhes tulajdonközösséget - mondta ki az Alkotmánybíróság.

Az Alkotmánybíróság - mint az a határozatában olvasható - nem foglalt állást a köztulajdonban lévő aranyrészvény kontra magántulajdonban lévő egyéb részvények kiszoríthatóságának eltérő szabályozásával. Ilyen részvények voltak a kiszorítás idején például a Picknél és az áramszolgáltatóknál, de a BÉT-en még jelen lévő áramszolgáltatók, valamint a Mol és az OTP is érintett e témában. A Tebész ezért ezt a kérdést még egyszer beadja az AB-hez.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!