3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB az EKB és Fed kamatlépései nélkül is eléri monetáris céljait - mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke

Az UniCredit Bank elemzői szerint a jelenlegi 0,9 százalékos alapkamatszint tartósan, egészen 2018-ig megmaradhat, miután az Európai Központi Bank és az amerikai Fed ellentétes kamat- és monetáris lépésekre készül, ráadásul az MNB-nek viszonylag széles eszköztára van arra nézve, hogy kamatlépés nélkül is elérje monetáris céljait - mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója a Kecskeméten megrendezett Közgazdász Vándorgyűlésen csütörtökön.

Megjegyezte: "nem voltam felkészülve arra 25 éve, a rendszerváltáskor, hogy az egy főre jutó GDP-ben nem tudunk majd versenyezni a csehekkel és a szlovénokkal.” Természetesen vannak biztató jelek - tette hozzá Patai Mihály, elismerve, hogy az államadósság leszorítása, ezen belül a devizaadósság csökkentése rendkívül fontos volt. 

Megjegyezte: "nem hittem volna azt sem, hogy a jegybank rá tudja kényszeríteni a bankokat, hogy ne kéthetes betétben tartsák pénzüket a Magyar Nemzeti Bankban, hanem az államadósság csökkentésére állampapírokat vegyenek." Hozzátette: a magyar gazdaság sérülékenysége ugyanakkor még mindig jelentős.

Patai Mihály szerint azon sem lehet vitatkozni, hogy 2012-ben az MNB Monetáris Tanácsa négy külső tagjának helyes volt az a döntése, hogy a jegybanki alapkamatot le kell vinni, akkorra már lényegében az összes környező ország kamatcsökkentésbe kezdett. 

Rámutatott: a magyarországi bankrendszer nagyon komoly kihívásokkal küzd, bár a bankszektor nyereségessége már 2015-ben helyes irányba indult el, a bankok zöme a növekedés és a profitabilitás irányába tudott elmozdulni, és ezt az idei első fél év adatai még jobban megerősítik. Patai Mihály elmondta: a bankrendszer tulajdonosi szerkezetében Magyarországon és Lengyelországban történt a legjelentősebb elmozdulás a hazai tulajdonú bankrendszer felé. 

A régió többi országában ugyanakkor döntő többségben a külföldi tulajdon a jellemző, ez azt jelenti, hogy az esetleges tőkefeltöltés kötelezettsége is a külföldi anyabankokat, azaz a külföldi tulajdonosokat terheli majd, és itt olyan kötelezettségről van szó, amely a bankok esetében lényegében folyamatosan fennáll - hívta fel a figyelmet a Magyar Bankszövetség elnöke.

Kiemelte: a válság hatására a bankok mérlegfőösszegét nézve jelentősebb zsugorodást mutatott Magyarország, mint a régió többi országa, a legnagyobb gondot az ügyfélhitelek leépülése jelenti. 

A vállalati hitelek tekintetében még mindig a válság előtti utolsó év állománya alatt vagyunk, miközben a régió többi országában a vállalati hitelállományok bővülése már régóta tart. A lakossági kölcsönök oldalán ugyan meg lehet magyarázni a hitelállományok leépülését a devizahiteleket "megszenvedett" társadalom reagálásával, de tény, hogy az elmúlt években az idei  június volt az első hónap, amikor a lakosság nem volt nettó hiteltörlesztő. 

Rámutatott: a magyar bankrendszernek még mindig rendkívül jelentősek a terhei. A bankadó 500 millió eurót, a banki elszámolás 1 milliárd eurót, a tranzakciós illeték 150 millió eurót vitt el a hitelintézetektől, ezzel a szektor nyereségessége messze a legrosszabb a régió többi országával összehasonlítva. 

Ez rendkívül kockázatos, mert a gyenge nyereségességgel a "fősodorból" kikerült a magyar bankrendszer, és a stratégiákat általában a fő áramlatokra szokták meghatározni, kidolgozni - mondta Patai Mihály.

MTI


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!