2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon - és egy sor más országban is - magasabb, mint a bruttó nemzeti jövedelem (GNI), ugyanakkor Németországban, az USA-ban, sőt Romániában is fordított a helyzet - hangzott el a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) sajtóbeszélgetésén csütörtökön Budapesten.

A két mutató egymáshoz viszonyított aránya nem csak az adott ország gazdasági fejletségétől függ - mondta Pozsonyi Pál főosztályvezető. Romániában például azért magasabb a GNI a GDP-nél, mert sok a külföldön dolgozó vendégmunkás, és az ő hazautalásaik billentik át a mérleget.

Magyarországon 2008-ban a GDP 26,5 ezer milliárd forint volt, a GNI pedig 24,7 ezer milliárd forintot tett ki. A kettő közti különbséget adó legnagyobb tételek: a külföldről kapott tulajdonosi jövedelem 2,1 ezer milliárd, míg az oda fizetett tulajdonosi jövedelem 4,2 ezer milliárd forintos tétele.

A bruttó nemzeti jövedelem meghatározása a GDP alapulvételével történik. Ebből három tételt kell levonni, és ugyan csak hármat hozzáadni. A csökkentő tételek a külföldön rezidensekhez (ott székhellyel rendelkező, illetve ott élő cégekhez, személyekhez) kötődnek. Tehát a GDP-ből levonásra kerül a külföldön rezidenseknek fizetett bruttó munkajövedelem, tulajdonosi jövedelem, továbbá a nekik fizetett nettó termelési- és import adó.

A GDP-t a bruttó nemzeti jövedelem számítása során növelő tételek viszont a hazai rezidensekhez kötődnek. A nekik külföldről érkező bruttó munkajövedelem, tulajdonosi jövedelem, valamint a nekik külföldről fizetett nettó termelési- és import adó.

A KSH kiadta a GNI számítás módszertanát, amely egy 450 oldalas dokumentum, és az uniós statisztikai előírások függvényében folyamatosan módosul - erről Szabó Péter főosztályvezető beszélt. Ilyen uniós módosítás például az, hogy a kutatás-fejlesztést tőkésíteni kell, ahelyett hogy a folyó termelés költségei között szerepelne. A tőkésítéssel ez a kiadás növeli a GDP-t és a GNI-t is. Hasonlóan tőkésíteni kell a romboló fegyvereket is, a bérmunka elszámolása pedig újra bruttó módon történik - ez utóbbit néhány évente nettóról bruttóra, majd újra nettóra váltja az EU.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!