4p

Közel 400 milliárd forinttal csökkent szeptemberben a magyar központi költségvetés forint- és devizaadóssága. Ez első ránézésre jó hír, azonban az adatokat böngészve kiderül, hogy szinte kizárólag a devizahatásnak volt betudható a mérséklődés, forintban jobban voltunk eladósodva, mint augusztus végén. Ha figyelembe vesszük, hogy októberben is erősödött a hazai deviza, akkor mostanra jó eséllyel 20 000 milliárd forint alatt van az adósságunk. Mfor.hu-háttér.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) minden hónapban közli az államadósság aktuális alakulását, a szeptemberi adatok a múlt héten jelentek meg. Ezekből az derül ki, hogy a múlt hónap végén 400 milliárd forinttal volt kisebb az adósságunk, mint augusztusban, a forint erősödése miatt devizában 650 milliárddal volt kevesebb a sarunk, mint egy hónappal korábban.

Egyelőre nem a visszafizetés miatt csökken

Szeptember végén hazánk teljes adósságállománya 20 053,1 milliárd forintot tett ki, ez 1088,2 milliárddal volt több, mint 2009 szeptemberében. Az adósságunkon belül a deviza aránya 43,8 százalék volt, összesen 8781,6 milliárdot kell törlesztenünk devizában, ami 313,1 milliárdos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest. Forintban 11 024,3 milliárddal tartozunk a hitelezőknek, ami 548 milliárddal magasabb a tavalyi szintnél.

Augusztushoz képest kishíján 400 milliárd forinttal csökkent a teljes adósságunk: egy hónappal korábban még 20 449,8 milliárd forint követelés volt hazánkkal szemben. Ez első ránézésre örömteli hírnek tűnik, azonban jobban a számok mögé nézve kiderül, hogy a folyamat tőlünk független.

A devizaadósságunk 640,7 milliárd forinttal csökkent szeptemberben, míg forintban 281,8 milliárddal több volt a tartozásunk, mint augusztus végén. Ez pedig azt jelenti, hogy a pozitív hatás teljesen tőlünk független, kizárólag a forint erősödésének köszönhető, hogy csökkent az adósságunk. Persze ennek is örülni kell, azonban egy ugyanekkora forintgyengülés esetén máris kiegyenlítődik a hatás, ugyanígy tud pár százmilliárddal nőni az adósságállomány.


Ezt támasztja alá az is, ha megvizsgáljuk az augusztusi és a szeptemberi árfolyamokat: nyár végén a hazai deviza 282 forint volt az euróval szemben. Ez szeptember végére 275 forint környékére csökkent.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy októberben még egy kicsit erősödni tudott eddig a forint, akkor mostanra jó eséllyel a 20 000 milliárdos lélektani határ alá csökkenhetett az adósságunk. Persze ehhez az kell, hogy a következő pár napban még kitartson a magyar deviza ereje.

Alig kell a külföldnek a magyar DKJ

A külföldi befektetők állampapír-állománya szeptemberben 140,5 milliárd forinttal emelkedett. A hó végi 2378,4 milliárd forintos állampapír-állomány 223 milliárd forinttal volt magasabb a 2009. december végi állománynál. A külföldi állomány 4,4 százaléka, 105,3 milliárd forint diszkontkincstárjegy, 95,6 százaléka, 2273,1 milliárd forint államkötvény. A külföldi állomány átlagos hátralévő futamideje szeptember végén 4,7 év volt.

A diszkontkincstárjegyek szeptemberi aukcióin a havi átlagos fedezettség az előző havi 2,5-ös szintről 2,6-ra emelkedett. A kötvényaukciókon a fedezettség az előző havi 2,2-es szintről 3,2-re ugrott. Ezek az adatok az érdeklődés fokozódását jelzik.

A 3 hónapos diszkontkincstárjegy utolsó szeptemberi aukcióján az átlaghozam az egy hónappal korábbi aukcióhoz viszonyítva 13 bázisponttal csökkent, 5,34 százalékot tett ki. A 12 hónapos kincstárjegy utolsó szeptemberi aukcióján a kialakult átlaghozam 5,74 százalék lett, amely az utolsó augusztusi aukción kialakult átlaghozamhoz képest 30 bázisponttal magasabb – gyakorlatilag a július végi szinttel egyezik meg - olvasható az elemzésben.

A 3 éves kötvényaukción a hozam 10 bázisponttal, 6,78 százalékra csökkent az utolsó, augusztusi aukción kialakult átlaghozamhoz képest, az 5 éves kötvény szeptemberi aukcióján az átlaghozam 18 bázisponttal, 6,82 százalékra esett az augusztusi aukcióhoz képest, a 10 éves kötvény 6,93 százalékos átlaghozama 12 bázisponttal csökkent az augusztusi aukcióhoz viszonyítva.


A másodlagos piacon a referenciahozamok az időszak egészét tekintve a 3 és 6 hónapos lejáratokon 8-17 bázisponttal csökkentek, a 12 hónapos lejáraton viszont 13 bázisponttal nőttek. Az éven túli lejáratokon a hozamgörbe középső részén 92, míg a hosszú végén 76-83 bázisponttal zuhantak a hozamok. A referenciahozamok – éven túl kifejezetten nagymértékű – csökkenésének oka egy részről a jegybanki alapkamat-emelésnek várakozásokból való kiárazódása, másrészről a pozitív befektetői hangulatnak, valamint a Magyarországgal szembeni javuló nemzetközi megítélésnek is köszönhetők.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!