2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tevékenységalapú költségszámítást kevés cég alkalmazza, pedig segíthet a kihasználtság ellenőrzésében és a létszámgazdálkodás javításában is. Igaz, a bevezetés során számolni kell a kontrolling költségeinek növekedésével, és az alkalmazottak ellenállásával is, írja a Világgazdaság.

A tevékenységalapú költségszámítást kevés cég alkalmazza, pedig segíthet a kihasználtság ellenőrzésében és a létszámgazdálkodás javításában is. Igaz, a bevezetés során számolni kell a kontrolling költségeinek növekedésével, és az alkalmazottak ellenállásával is, írja a Világgazdaság.

A tevékenység alapú költségszámítás (activity based costing – ABC) a jól elkülöníthető vállalati funkciókhoz társítja a azokat a vetítési alapokat, amelyek leginkább hatnak a művelet összes költségére. Például a raktározásnál ilyen lehet az elfoglalt térfogat és a tárolási idő, az anyagbeszerzésnél a vásárolt alkatrészfajták száma.

A koncepció már több mint tíz éves, itthon mégis csupán 15-20 nagy cég használja, mivel módszer a hagyományosnál jóval több adat rendszeres gyűjtését igényli, ami növeli a kiadásokat. Előnyei csak a közepes vagy nagy cégeknél jelentkeznek, ahol a termelési folyamatok is összetettebbek.

A kudarcok nyomán jelent meg két évvel ezelőtt a tevékenység alapú költségszámítás idővezérelt változata: itt az egyes tevékenységek elvégzéséhez szükséges idő az egyetlen mérési alap. Bár ez a módszer a termelő tevékenységet végző cégeknél nehezen áll meg, jó eredményeket adhat a szolgáltató szektorban.

A módszert a Magyar Külkereskedelmi Bank elsőként vezette be hazánkban 2001-ben, és főleg a kapacitáskihasználás mérését és a stratégiai súlypontok helyes megválasztását könnyítette meg náluk. A bevezetés során viszont nehézséget okozott szervezeti ellenállás: a dolgozók a normaidők meghatározás kapcsán egy közelgő létszámleépítéstől tartottak, ezért pontatlanul adták meg az adatokat.

Az E.On Hungária Rt. azért vezette be a rendszert, mert csapatának folyamatos átalakulása miatt máshogy nem lehetett mérni a költségeket. Itt a legnagyobb gondot az önálló folyamatok azonosítása, a szervezeti változások követése és a felelősségi körök kialakítása okozta. Sok energiát kötött le az is, hogy a munkatársakkal megértessék: nem öncélú kontrolling-módszerről, hanem a vezetői döntéseket jobban támogató rendszer bevezetéséről van szó, írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!