3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kivitel a Mercedes fellendülő exportja ellenére alig gyorsul, a belföldi keresletben pedig nem várható javulás, így pedig Magyarországon az év hátralevő részében is folytatódik a recesszió a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint.

A GKI prognózisa szerint a magyar gazdaságon belül az ipar, az építőipar, a belföldi kereslet egyaránt visszaesett, és hiába 1 százalékkal nőtt a kivitel köszönhetően a járműipar 11 százalékkal magasabb exportjának, "a Mercedes beinduló termelése eddig nem tudta ellensúlyozni a többi exportáló termékei iránt többnyire lanyhuló keresletet". A szakemberek szerint a kiskereskedelmi forgalom az első félévben 1,1 százalékkal – de a második negyedévben már 2,3 százalékkal – csökkent, a második félévben pedig 2,5-3 százalék közötti visszaesés várható.

A gazdaságkutató elemzői szerint a foglalkoztatás statisztikai bővülése jelentős részben a közfoglalkoztatás eredménye, "emellett minden bizonnyal emelkedett a szürke foglalkoztatás is". A közfoglalkoztatás nélküli költségvetési szektorban ugyanis az első félévben 2,4 százalékkal, az öt főnél nagyobb versenyszektorben pedig 1,8 százalékkal volt kisebb a létszám a tavalyinál. A munkanélküliségi ráta júliusban idén első alkalommal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, mely a GKI szerint a munkanélküliek számában bekövetkezett 4400 fős csökkenés eredménye. "A közmunkások száma azonban ennél lényegesen nagyobb mértékben emelkedett" - teszik hozzá.

Az elemzés rámutat, hogy 2-2,5 százalékkal csökkent a reálkereset a közfoglalkoztatást figyelmen kívül hagyva, melynek a statisztikát lehúzó hatása érvényesül. Az infláció 5,8 százalék volt, és éves átlagban is hasonló ütemet várnak a szakemberek. A nyár folyamán tapasztalt forinterősödés a jegybanki alapkamat csökkentése után irányt változtatott és újabb gyengülésnek indult. "Az EU-ban kiugróan magas és emelkedő magyar infláció, valamint a bizonytalan idei és jövő évi költségvetési helyzet ellenére megtett, a Monetáris Tanács külső tagjainak növekvő aktivitására utaló lépés erodálja az MNB iránti bizalmat" - indokolja a GKI.

A prognózis szerint ráadásul az IMF-fel kapcsolatban sem mutatkozik sikeresnek az előttünk álló időszak. "Miközben szavakban a kormány gyors megállapodásra törekszik az IMF-fel és az EU-val, tényleges lépései nem ebbe az irányba mutatnak. Sőt a nyár eleje óta ismét felerősödött a valós pénzügyi fedezet nélküli költekezésre, államosításra és árbefagyasztásra való hajlam. Ez rövidtávú népszerűségi célokat szolgál, miközben egyensúlyi és növekedési szempontból is problematikus. Nincs jele annak, hogy a kormány változtatni kívánna azon a kudarcos gazdaságpolitikán, amely idén a régiónkban legalacsonyabb növekedéshez és legmagasabb inflációhoz vezetett, s az államháztartási egyensúlyt - többek között az adósságfinanszírozás kiugróan magas kockázati felára miatt - csak ismétlődő megszorításokkal tudja kézben tartani. Az idei és különösen a jövő évi hiánycél eléréséhez további kiigazításokra lesz szükség" - derül ki a GKI prognózisából.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!