5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig javított hazánk azon a Political Capital Institute és a Figyelő című hetilap által kialakított országértékelő indexen, amely a gazdaság és a politika kockázatát mutatja meg. A száz pontból hazánk 55,1 pontot ért el tavaly, ami a kedvező külső környezetet figyelembe véve siralmas. Sosem volt még ilyen mélyponton a politikai kockázat, és a gazdasági egyensúly is katasztrofális. Mfor.hu tudósítás.

Összeomolhatott volna... (mfor-montázs)

Közepesen kockázatos a gazdaság - lényegében évek óta ez a helyzet. Legutóbb 2000-ben volt magasabb a kockázati index (EcoRisk) hatvan pontnál, azóta 62,6 és 47,2 pont között lavírozik. Tavaly a negyedik negyedévben 53,4 pontot jelzett, ami a 2005 utolsó negyedéhez képest több mint két pontos visszaesést jelent.

Ugyanakkor az egész évet figyelembe véve az index kis mértékben emelkedett: 53,6 pontról 55,1 pontra. Ennek az oka, hogy míg 2005-ben a negyedik negyedév a maga 55,6 pontjával a legerősebb volt - az első negyedben mindössze 50,1 pontot mutatott az index -, addig 2006 első felében viszonylag jól alakultak a számok. Az első negyedévben például 57,2 volt az index, innen kezdett el lefelé mozogni 53,4-re. A mutató négy alindexből áll: egyensúlyi, pénzügyi, konjunktúra és munkaerőpiaci - ebből csak az utóbbi mutatott halovány emelkedést.



Egyetlen helyzetet sem használtunk ki

Az összességében kis mértékű javulás azonban semmi dicsérnivalót nem jelent az ország teljesítményével kapcsolatban, sőt. A világgazdaság lassan tíz éve amolyan se hideg, se meleg állapotban van, ami azt jelenti, hogy stabil növekedés és likviditási többlet mellett nem tapasztalható klasszikus értelemben vett inflációs nyomás. Ez a lehető legjobb környezetet jelenti.

Mióta a Political Capital az indexet készítteti, soha sem volt olyen kedvező év, mint 2006 (kivéve 2007 első negyedét) - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője.

Vagyis a külső környezet alapján a magyar gazdaságnak pumaként kellett volna szökkennie tavaly, mint ahogyan az a többi, hozzánk hasonló állam esetében be is következett. Csehország, Szlovákia és Szlovénia indexe tíz-húsz ponttal magasabb, mint hazánké.

Az egyensúlytalanság határán

A négy alindex közül az egyensúlyi az, amely különösen aggodalomra adhat okot. A 25,8 pont egy paraszthajszálra van a nagyon magas kockázatú mezőtől (ehhez húsz százalék alá kellene zuhannia). Szakértők szerint az államháztartásban elkövetett ámokfutás következménye lett a gyatra eredmény. Csak a nagyon kedvező külső környezetnek és a kiigazításnak köszönhető, hogy megmenekült a gazdaság az összeomlástól - magyarázta Martin József Péter, a Figyelő főszerkesztője.



Ennek persze meglettek a következményei is. A gazdaság a kamat és hozamfelárakkal, a negatív működőtőke-áramlási mutatóval és a beruházások visszaesésével fizetett meg ezért. Ezek közül a működőtőke negatív mutatója (több működőtőke áramlott ki Magyarországról, mint amennyi beáramlott) és a beruházások elmaradása aggasztó.

A vállalkozások hitelfelvételi, beruházási kedve jelentősen megcsappant, ami nem is igen változik az idén sem. Legalábbis erről tanúskodik, hogy tavaly mélypontra zuhant a gépberuházások aránya. Emellett a kiskereskedelmi forgalom is visszaesett, vagyis a lakosság visszavett a fogyasztásból. Emellett azonban ahelyett, hogy nőtt volna a megtakarítási kedv a lakosság körében, az eladósodottság emelkedett.

A többi még elfogadható

A legjobb alindex változatlanul a pénzügyi, itt Magyarország továbbra is az alacsony kockázatú kategóriában van. A forint tavaly csak egyszer, pár napra ment át a sáv gyenge oldalára, ezt leszámítva kifejezetten stabil volt.

Emellett nem szabad figyelmen kívül hagyni a környezeti hatásokat sem. Tavaly a külső környezet volt inkább a meghatározó, nem pedig a belső piac. Mivel a pénz- és tőkepiac nagyon elnéző volt, ezért az index is magas marad - mondta Duronelly Péter, a Budapesti Alapkezelő Zrt. szakértője.

A másik két alindex közül a konjuktúra lényegében stagnált, kicsivel a hatvan pontot és alacsony kockázatot jelentő határ alatt maradt. Igaz, hogy míg 2005-ben folyamatos emelkedés mellett érte el az 59,7 pontot a mutató, addig 2006-ban az első negyedév 66,4 pontja után folyamatosan esett az index - szögezte le Török Zoltán.

Az egyetlen alindex, amely emelkedett tavaly, a munkaerőpiaci volt. Ez is csak lehetnyit nőtt, ráadásul az idén nincs túl sok esély ugyanerre: jobb esetben is csak stagnálni fog a mutató.

Az adatok egyetlen pozitív alapja, hogy nem nőtt a munkanélküliségi ráta. Emellett az is elmondható, hogy bizonyos szektorokban, így az építőiparban és a textiliparban nőtt a foglalkoztatottak száma és a bértömeg is.

Ez persze nem jelent semmi mást, mint hogy a fokozott munkaügyi ellenőrzések hatására többen jelentették be alkalmazottaikat - mondta Bartha Attila, a Kopint-Tárki Zrt. szakértője.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!