5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jegybank kamatpolitikája a következő hónapokban is laza marad a szakemberek szerint, ami főleg akkor, ha pozitív nemzetközi hangulat falán repedések keletkeznek, spekulációkat indíthat meg a forint piacán is. Hasonló jelenségeket hozhat a jegybankelnök személyében bekövetkező változás.

A magyar gazdaság állapota nem mutat nagy változékonyságot az előző negyedévhez képest - írják gazdasági kitekintőjükben a Quaestor elemzői. A kilátások mindösszesen annyit javulhatnak, amennyit Németország gazdasága javul és ebből a magyar export megragadni képes. A hazai növekedés meghatározó tényezői a beinduló új járműipari és kapcsolódó beszállítói beruházások, az uniós források hasznosulása, illetve a mezőgazdaság hozzájárulásának alakulása lehetnek. A jegybank kamatpolitikája a következő hónapokban is laza marad a szakemberek szerint, ami főleg akkor, ha pozitív nemzetközi hangulat falán repedések keletkeznek, spekulációkat indíthat meg a forint piacán is. Hasonló jelenségeket hozhat a jegybankelnök személyében bekövetkező változás. Az IMF megállapodás megkötése háttérbe szorulhat, amennyiben a fejlett világban elsivatagosodott kamatviszonyok miatti hozaméhség fennmarad, tekintettel arra, hogy közeledik a választási év kezdete.

Az eurózóna gazdaságában az idei évben sem várható még élénkülés a Quaestor szakemberei szerint. A német gazdaság is megérezte az eurózóna leszakadó perifériájának gyengélkedését, de a feltörekvő-fejlődő piacok élénkülése nagyban támogathatja a német exportot, ráadásul a periféria és a stabilabb centrum közötti hozam- és kamatkülönbözetek csökkenése, az eurózóna felé áramló friss tőke kedvező hatást gyakorolhat a gazdasági-pénzügyi kilátásokra. Az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja erősítette a bizalmat, és jelentősen megnehezíti a spekuláció kibontakozását. A tovább mérséklődő infláció teret adhat a kamatcsökkentési várakozások felerősödésének, azonban csak akkor számítunk kamatvágásra, ha a konjunktúra-mutatók jelentősen romlanak - vélik az elemzők.

Az Egyesült Államokban az idei év nagy kérdése, hogy fog-e élénkülni a fogyasztás, és a bizonytalan pénzügyi környezet miatt elhalasztott beruházások terén jön-e fordulat. A Fed kettős mandátumából (árstabilitás, teljes foglalkoztatás) az árstabilitás jelenleg nem okoz problémát a döntéshozóknak, így a munkanélküliség befolyásolhatja leginkább a jegybanki döntéseket. Az amerikai költségvetési alkudozás bonyodalmai miatt a hitelminősítő intézetek fókusza Európáról áttérhet az angolszász államokra (Egyesült Királyság, Egyesült Államok) és Japánra.

A különadók miatt nincs forgalm a BÉT-en

A magyarországi részvénypiacot 2013-ban továbbra is a nyomott forgalom jellemzi, ami a külföldi érdeklődés hiányával magyarázható. Az ok a különadókkal terhelt alacsony gazdasági növekedés miatti lanyha külföldi érdeklődésben keresendő. A hazai papírok közül a Mol részvényeit a várhatóan emelkedő olajárak miatt emeli ki a Questor, mert az elsőszámú nyertes lehet, ha Kelet-Európát megérinti a növekedés szellője. Az év folyamán az osztalékkal kapcsolatos várakozások is felfelé tornázhatják az árfolyamot. Az Egis papírjait piacai kedvező növekedési kilátásai miatt kedvelik, illetve azért, mert hatékonyságjavulást ért el a költségek kézbentartása által, s a K+F kiadásokkal kapcsolatos kedvező változások is számottevőek. Az OTP Bank esetében a szerény növekedési kilátások miatt továbbra is a hitelállomány minősége és a tranzakciós adó a fő téma, miután az állam a bankadóhoz már „hozzászokott”. A kurzust az év folyamán ezek mellett országkockázati kérdések tehetik ingadozóvá.

A nemzetközi piacon a szakemberek továbbra is a német részvénypiacon látják a legstabilabb befektetési lehetőségeket, hiszen a német gazdaság jól teljesít a recessziós európai környezetben. Az olyan német nagyvállalatok papírjai szerepelhetnek jól, amelyeknek jelentős a fejlődő piaci, elsősorban kínai kitettségük, hiszen ebben a régióban átlag feletti gazdasági növekedés várható 2013-ban is.

Európában az elmúlt hónapokban a kockázatérzékenyebb szektorok, mint a bankszektor, az autóipar vagy a biztosítási szegmens papírjai szerepeltek a legjobban, míg a defenzív szektorok, mint a közszolgáltató vagy a telekommunikációs cégek papírjai jelentősen alulteljesítettek.

Az amerikai részvénypiacot továbbra is támogatják a Fed intézkedései, bár a költségvetési plafonnal kapcsolatos kemény politikai csatározások jelentős volatilitást okozhatnak az év első negyedében. Ha sikerül megegyezni a feleknek egy hosszú távú, a piacok által is hitelesnek vélt deficitcsökkentő csomagban, folytatódhat a részvénypiacok jó teljesítménye. Ezt támasztják alá a tőkeáramlási adatok is, az idei év elején jelentős ugrást láthattunk az amerikai részvényalapokba áramló pénzmennyiségben, míg a kötvényalapokból komoly pénzkiáramlás volt megfigyelhető. Ez egy tartósabb folyamat kezdete is lehet, hiszen sok befektető még csak most kezdi átcsoportosítani pénzeszközeit a kockázatosabb termékek irányába.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!