4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közelmúltban tett közzé az OECD egy infografikát, amely azt mutatta, hogy a magyarok viszonylag jó helyzetben vannak a ledolgozott munkaórákat tekintve. Keveseknek kell heti 50 óránál többet teljesíteniük.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) a napokban közzétett infografikája szerint a magyarok jó helyzetben vannak sok más ország polgáraihoz képest. A túlzott munkaterhelést a felmérés szerint viszonylag kevés embernek kell elviselni. A tavaly már megismertetett Better Life index eredményei összességében nem festenek rózsás képet. Érdemes felidézni tehát a korábbi számokat.

Az OECD vonatkozó kutatása 36 ország szubjektíven értelmezhető tényezők alapján rangsorolja a térség országait az élettel való elégedettséget illetően. Ez az index nem kizárólag a klasszikus gazdasági adatokat, hanem számos szubjektív társadalmi és környezetvédelmi indikátort is figyelembe vesz, így jól látható, hogy a leggazdagabb országok is szembesülnek jó néhány kihívással. Ez az index a jövedelmi és a gazdasági helyzet puszta számait meghaladva mutatja be a jólétet, azért megfigyelhető egy nagyon erős korreláció a jövedelmi szint és az általános jólét között.

2,8 milliárd egy autóért - gyönyörű autócsodák

A kutatás nem csak a kérdés feltevésekor éppen aktuális érzésekre kíváncsi, hanem a válaszadó hosszabb távú vágyait, motivációit is igyekszik becsatornázni, például olyan kérdések feltevésével, mint hogy hogyan látják az emberek az életüket, mint egészet, vagy, hogy milyen előrejelzéseik, érzéseik vannak azzal kapcsolatban. A kérdésekre 1 és 10 közötti értékekkel lehet válaszolni. Az OECD összehasonlító vizsgálatában 2013-ban minden szubjektíven értelmezhető tényező szerint Magyarország volt a legboldogtalanabb nemzet a legtöbb tényező összeredményét figyelembe véve. Ez 2015-re jelentősen javult, de az élettel való elégedettséget közvetlen vizsgáló tényező szerint Magyarország még mindig rossz helyen szerepel. Ez 2013-ben 4,7, 2014-ben és tavaly pedig 4,8 volt. A nemzetközi átlag egyébként 6,6-os volt.


Nemek szerint vizsgálva az eredményeket kiderül, hogy a férfiak 4,8-as eredménnyel összességében némileg elégedettebbek voltak az életet illető kilátásaikkal, mint a nők, akik 4,6-osra értékelték az elégedettségüket 2013-ban. A 2014-es felmérésben ez az érték a nőknél 4,8, a férfiaknál pedig 5,1. Meglepő módon a legfrissebb, tavalyi mérőszámok nem változtak semmit sem 2014 óta, továbbra is 4,8-as érték szerepel a nőknél, és 5,1 a férfiaknál az élettel való elégedettségüket tekintve.
A munka és a magánélet közötti egyensúlyozás is egy olyan érzékeny dolog, amellyel minden munkavállaló kénytelen szembenézni élete során. A munka, a magánélet és a családi elfoglaltságok közötti lavírozás a háztartás minden tagjának a közérzetére nézve következményekkel jár.

Az OECD-országokat tekintve megközelítőleg 13 százalék azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik legalább heti 50 órát dolgoznak, ami nem számít magas értéknek. A ledolgozott órák számát magasan Törökország vezeti, ahol a munkavállalók 41 százaléka dolgozik hosszú munkaórákban. Fontos azt is hozzátenni, hogy Törökországban ugyanakkor a 2015-ös adatok szerint a legalacsonyabb a foglalkoztatási ráta, tehát igazából kevesebben dolgoznak le, arányaiban jóval hosszabb munkaórákat.

A nemek arányát tekintve az OECD-térségben több férfi dolgozik le kimagaslóan hosszú munkaórákat, mint nő. A férfi munkavállalók 17 százaléka esik bele ebbe a kategóriába, a női munkavállalóknak pedig a 7 százaléka. Magyarországon az ilyen hosszú munkaórák a munkavállalók 3,2 százalékát érintik. Ebbe a dolgozó férfiak 5 százaléka, míg a dolgozó nők 2 százaléka tartozik hazánkban.

Ezek a legőrültebb munkák

A foglalkoztatási rátát vizsgáló tényező szerint sem vagyunk jó helyen. 2013-ban Görögország és Törökország után a harmadik legrosszabb mutatót produkáltuk, ez 2015-ben is hasonlóan sereghajtói státuszt mutat, Görögország, Törökország, Olaszország és Spanyolország után nálunk a legalacsonyabb a foglalkoztatási ráta. A hosszú távú munkanélküliség mértékét tekintve pedig az alsó harmadba tartozunk a tavalyi eredmények alapján.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!