2p

A magyar gazdaság számára az elektronikai ipar fejlesztése kitörési pont lehet, mert ebben az ágazatban viszonylag kevés tőkebefektetéssel jelentős számú munkahelyet lehet létrehozni - mondta Havas István, a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke kedden Budapesten újságírók előtt.

Havas István az érdekképviselet által rendezett "A jövő húzóágazata - fókuszban az elektronika" című konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón elmondta: Magyarországon az elektronikai ipar éves szinten a GDP 3,5 százalékát teszi ki, de hozzávéve az áttételes hatást is, ez az arány 8-10 százalék is lehet járműelektronika nélkül. Az ágazat a magyar export egyharmadát fedi le, és mintegy 100 ezer család megélhetését biztosítja.

Az iparág képes arra, hogy a válsághoz alkalmazkodjon, ellenállóképességét mutatja a növekedési mutatója - mondta Havas István.

Ábrahám László, a NI Hungary ügyvezető igazgatója, az AmCham Elektronikai Gyártók Bizottságának elnöke hiányolta, hogy a kormány nem szerepelteti az Új Széchenyi Tervben az elektronikai ipart, holott a betanított munkástól a legkvalifikáltabb szakemberekig képes foglalkoztatni embereket. Cégére hivatkozva kijelentette: a tudásbázis kiépítés olyan kincs, amely a biztos jövőt alapozza meg.

Az AmCham Elektronikai Gyártók Bizottságának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy erősíteni kell az iparág és az oktatás közötti együttműködést.

Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a kormány az elektronikai iparág számára is fontos kutatás-fejlesztést az adórendszeren keresztül ösztönzi.

Bukvai Károly, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnökének főtanácsadója kiemelte, hogy Magyarországon a fogyasztói elektronika és az orvosi elektronika jó referenciákkal rendelkezik, és az AmCham szakmai munkacsoportjának ülésén részt vevő állandó HITA-meghívott rendszeresen továbbítja a befektetés ösztönzésre vonatkozó észrevételeket a kormány illetékesei felé.

Hetényi Márk, az AmCham igazgatótanácsi tagja hangsúlyozta: az innováció az egész elektronikai termelési folyamatba beépül, és hozzájárul a költséghatékonyság megvalósításához. Az export termékek szélességét mutató nemzetközi komplexitás-index alapján Magyarország a 14. helyen áll - tette hozzá Hetényi Márk.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!