3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kormány által kirótt válságadók átmeneti jellege ellenére is kedvezőbbek a magyar költségvetési kilátások, mint több környező országéi - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben az RBC Capital Markets londoni elemzői.

Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság londoni stratégiai részlegének hétfői közép-kelet-európai devizapiaci körképe szerint nem lehet kizárni, hogy két nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings és Moody's Investors Service novemberben visszaminősíti a magyar adósosztályzatokat, és ez "kétségtelenül" nyomás alatt tartja majd a forintot a következő hetekben.

Az RBC Capital Markets londoni szakértői azonban befektetőknek hétfőn kiadott elemzésükben felhívták a figyelmet arra, hogy az IMF minap közzétett új költségvetési figyelője Magyarország számára az idei évre 2,4 százalékos GDP-arányos elsődleges strukturális államháztartási többletet jelzett, miközben Csehországban 3,0 százalékos, Lengyelországban 4,3 százalékos az így számolt idei hiány. Lehet, hogy a magyarországi költségvetési bevételeken belül a hazai össztermék 1,5 százalékának megfelelő hányad ered időleges adóforrásokból - amelyek 2013-tól kifutnak -, ám a kedvező kiindulási helyzet ezt "több mint ellentételezi" - áll az RBC hétfői elemzésében. A ház mindezek alapján úgy vélekedik, hogy a magyar pénzügyi alapmutatókat a piaci szereplők "alábecsülik".

A Cityben mindazonáltal vannak olyan befektetési és gazdaságelemző cégek, amelyek ettől eltérő véleményeknek adtak kifejezést a magyar költségvetési tervekről közölt legutóbbi elemzéseikben. A JP Morgan bankcsoport minapi londoni elemzése szerint Magyarország "alapvető költségvetési helyzete nem javult", annak ellenére sem, hogy a kormány elkötelezte magát a hazai össztermék 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiány mellett. A bejelentett intézkedések csökkentik ugyan a rövid távú finanszírozási igényt, ám szerkezeti jellegű kiigazítás hiányában növelik a hosszabb távú fenntarthatósági aggályokat - fogalmaztak a bankcsoport londoni elemzői.

A JP Morgan az általa látott kockázatok közül kiemelte, hogy a kormány a személyi jövedelemadó végleges csökkentésének hatásait olyan átmeneti adóintézkedésekkel tervezi részben ellentételezni, amelyek 2012-ben lejárnak, és ez a cég szerint veszélyezteti a 2013-tól kezdődő időszak kilátásait.

Hasonló véleményt fogalmaztak meg a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési elemzői a magyar költségvetési tervezetről minap összeállított átfogó értékelésükben. A cég közölte: számításai szerint amint a válságadók kifutnak, súlyos, évente hozzávetőleg 700 milliárd forintnyi - az éves GDP-érték 2,5 százalékának megfelelő - bevételkiesés várható. Ez a "strukturális rés" a ház szerint teljes egészében 2013-tól jelenik meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!