4p

Számos vállalkozás mindennapjait keserítik meg a lánctartozások. Különösen súlyos a helyzet az építőiparban, ahol a körbetartozások száma megközelíti a 600 milliárd forintot, a feketemunkások száma pedig meghaladja a százezret. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a tavalyi törvénymódosítások sem tudták igazán megoldani a problémát.

(Mfor-montázs)

Míg a nagy cégek tulajdonosai esetenként ügyesen trükközve kimentik a vagyont, és a törvények adta lehetőségek, kiskapuk kihasználásával esetenként pár milliós vesztességgel megússzák a vállalat bedőlését, a lánc végén lévő kisvállalkozók egzisztenciájukat, jövőjüket kockáztatják. A legtöbb felmérés azt mutatja, hogy a kis- és közepes vállalkozások partnereinek csaknem egyharmada nem fizet időben.

Gyakran előfordul, hogy a tenderek nyertesei külön céget hoznak létre a beruházás kivitelezésére, vagy megbíznak egy generálkivitelezőt. Ezzel elindul a láncképződés, amelynek során sokszor tíznél több szint választja el a beruházót a villanyszerelést, vagy a betonozást végző egyéni vállalkozótól, illetve az alapanyagot szállító kereskedőtől.

Számos rémtörténetet hallani szobafestő-mázolókról, kőművesekről, vízszerelőkről, akiknek még a házat is elárverezték a fejük fölül – miközben a csődhullámot elindító részvénytársasági vezérigazgató a frissen alapított cégével már egy újabb milliárdos beruházáson dolgozik. A statisztikák szerint a leginkább veszélyeztetettek azok az egyéni vállalkozók, akik kevesebb, mint tíz főt foglalkoztatnak, és árbevételük nem éri el a 75 millió forintot. A vállalkozások mintegy harmada a körbetartozások miatt már köztartozásait sem tudja kiegyenlíteni.

Az égető gondok mellett a kormányzat sem tudott elmenni, 2007. július 7-i hatállyal törvénymódosításokat hajtott végre. A csődtörvény módosítása értelmében a fizetési határidőt követő 15 nap elteltével a bíróság kimondhatja a tartozó fél fizetésképtelenségét. A közbeszerzési törvény módosítása szerint pedig a megbízás teljesítését követő 15 napon belül el kell kezdeni az átadás-átvételi eljárást.

Végül, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) kezdeményezésére, a Polgári Törvénykönyvben eszközölt változtatások alapján a vállalkozót - díjkövetelése erejéig - a megrendelő tulajdonát képező, a szerződés szerinti munkák végzésére szolgáló ingatlanon jelzálogjog illeti meg. Ez év májusában is napvilágot látott egy javaslat, ám a megvalósításából nem lett semmi, bár több jogszabály (például áfa-törvény, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény, a polgári perrendtartás stb.) módosítása napirenden van, tudtuk meg a Közbeszerzések Tanácsától.

A törvénymódosításokkal kapcsolatban a vállalkozók 22 százaléka vélekedett úgy, hogy azok teljesen hatástalanok a lánctartozás által okozott problémák visszaszorításában, és csupán egy százalék gondolta azt, hogy érdemi eredmény várható a jogszabályok megváltozásától. Az eddigi eredmények a többség álláspontját igazolják.

A Közbeszerzések Tanácsa előremutatónak ítéli meg a törvénycsomagot, illetve az annak kapcsán tett intézkedéseket, de azt ők is elismerik, hogy a változtatások nem tudnak minden problémára megoldást kínálni, mivel a lánctartozások kérdésköre ennél jóval komplexebb, áll az Éves Beszámolóban.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a problémát nem lehet pusztán jogszabályokkal orvosolni. A vállalkozások szerint sokkal hasznosabb lenne, ha hozzájuthatnának az adós vállalkozások fontosabb adatait tartalmazó, úgynevezett feketelistához.

Noha 2008. január elsejétől elérhető az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium ingyenes céginformációs honlapja, a www.cegjegyzek.hu, amelynek segítségével online juthatunk hozzá bármely, a cégjegyzékbe bejegyzett gazdasági társaság fontosabb adataihoz, a körbetartozást kiváltó okok ("felém sem fizet a megrendelőm", szándékos megtévesztés, vagyon-és likviditás hiánya) megszüntetésére azonban a szolgálat nem alkalmas, hívta fel a figyelmet Szarka Norbert fizetésképtelenségi szakértő.

A céginformációs szolgálat hasznos lehet ugyanakkor annak kiderítésében, hogy az érintett vállalkozás nem áll éppen végrehajtási vagy felszámolási eljárás alatt. Időnként fölkerül az internetre egy-egy szégyenlista, amely a megbízhatatlannak titulált társaságok – meglehetősen szűk körű, ágazat-specifikus – leírását tartalmazza, ám ezt sokan nem veszik komolyan.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!