2p

Erősen megoszlik az érintettek véleménye a hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvényről, ám a Világgazdaság által megszólaltatottak úgy vélik, hogy a hibák egy részét korrigálni lehet az év végéig megszülető közel negyven végrehajtási rendelettel.

A kormánykoalíció szavazatával hétfőn elfogadott jogszabály az egységes társadalombiztosítási járulékot kezelő országos alap mellett a kezdetben létrejövő 22 állami tulajdonú egészségpénztár 49 százalékos tulajdonrészét magánbefektetőknek árverésre bocsátja.

Komoly az érdeklődés, hiszen óriási piacról van szó - mondta a Világgazdaságnak Mihályi Péter közgazdász, a Közép-Európai Egyetem professzora, a több-biztosítós rendszer létrehozásának egyik megalapozója. S ugyan nem tartja kizártnak, hogy a politikai kritikák miatt a befektetők kivárnak, ám aki ezt teszi, később drágábban juthat tulajdonhoz.

A birtokon belülre kerülő üzleti biztosítók az egészségbiztosítás mellett számos egyéb biztosítást is kínálhatnak majd tagságuknak, így sokan kiszorulhatnak a piacról. Hasonlóan vélekedik Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, aki szerint a piaci logika azt diktálja: az jár jól, aki kapcsolt termékekben gondolkodik, például különféle kiegészítő, nyugdíj- vagy akár gépjármű- és ingatlanbiztosítások társításában.

Az OÉT munkavállalói oldala - a magántőke bevonása miatt - nem támogatta a törvényt. Ám Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke úgy látja: "a rosszal együtt kell élni", ezért a végrehajtási rendeletekben látni szeretnék a járulékfizetők véleményét. Azt javasolják, hogy a munkaadók és munkavállalók képviselőiből a pénztárak mellé kétoldalú bizottságokat hozzanak létre a döntések befolyásolására, áll a Világgazdaság írásában.

A kapacitásszűkítéssel és a vizitdíj bevezetésével meg kellett volna várni a finanszírozás reformját, maguk az új pénztárak dönthettek volna azokról – véli Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Kár, hogy az állam a piacra akarja bízni az egészségügyi rendszer szabályozását. Ahová beengedik a magántőkét, alapkérdés, hogy előtte szigorúan mindent szabályozni kell - szögezte le a Világgazdaságnak a közgazdász.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!