3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetési alapok vagyona februárban 5602 milliárd forintot tett ki, 70 milliárd forinttal haladta meg a januárit - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) keddi közleményéből.

Közölték, a fejlett és a fejlődő világ tőzsdéi is emelkedtek, de a magyar index ezeket jóval túlszárnyalva erősödött februárban. A pénzpiaci alapoknál az alacsony hozamszint miatt jelentős volt a tőkekiáramlás, ezen kívül a tőkevédett alapoknál történt kisebb tőkekivonás, a többi kategóriában tőkebeáramlást volt. A legtöbb pénz a vegyes alapokba, ezt követően pedig kötvényalapokba érkezett - írja a BAMOSZ.

A tőkeáramlások eredményeként 23,5 milliárd forinttal nőtt a vagyon.  

A kezelt vagyon hasonlóan alakult, mint a tőkeáramlás, azaz a pénzpiaci alapoknál csökkent, a garantált alapoknál stagnált, a többi kategória esetében pedig növekedett. A tőkeáramlás és a hozamok alakulásának együttes hatására BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 70 milliárd forinttal, azaz 1,26 százalékkal növekedett februárban.

A legfrissebb adatok alapján március első két hetében a nyilvános alapokba további 9 milliárd forintot meghaladó mértékű friss befektetés áramlott, ami jól jelzi, hogy az alapok befektetői megítélése szerencsés módon nem változott meg a botrányok miatt.

A nyilvános nyíltvégű "hagyományos" értékpapír alapokban - amelyek az összvagyon 66,7 százalékát adják - kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 1,4 százalékkal növekedett. A pénzpiaci alapokból összességében 24 milliárdnyi tőke távozott. A kategória vagyona 1,6 százalékkal csökkent, ezen belül a likviditási alapok vagyona 2,3 százalékkal. A hazai likviditási alapokból együttesen 31 milliárdnyi tőke áramlott ki. A kötvényalapok iránti kereslet töretlen. A tőkebeáramlás a kötvényalapokat tekintve 18 milliárd forint volt a múlt hónapban.

A vegyes alapokba igen jelentős, 26 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, amely a legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 5,9 százalékkal növekedett. A részvényalapokba 3,5 milliárdnyi tőke áramlott be, amin a hozamok még tovább javítottak, így összességében a részvényalapok vagyona 4,8 százalékkal lett több. Az abszolút hozamú alapok esetében vége szakadt a januári rendkívüli tőkekiáramlásnak és februárban 1 milliárd forintnyi friss tőke érkezett a kategóriához. A hozamok tovább segítették a vagyonnövekedést, amely végül 1,2 százalékos, átlagos lett. A tőkevédett alapokból 6,2 milliárdnyi tőke távozott, de a hozamok ezt a csökkenést korrigálni tudták, így 0,2 százalékos növekedést mutat a kategória vagyona. Az ingatlanalapokba februárban csekély mértékű, 0,5 milliárd forintos tőkebeáramlás volt. Az árupiaci alapokba 1,3 milliárdnyi tőke érkezett, amely nagynak tekinthető a kategória méretéhez képest, ráadásul a hozamok is jól alakultak. Így ez a kategória érte el a legnagyobb, 12,9 százalékos vagyongyarapodást.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapoknál az elmúlt hónapban 2,2 milliárdos tőkebeáramlást mért a BAMOSZ, amit a hozamok még tovább növeltek, így a vagyon 3,2 százalékkal nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!