3p

Munkahelyek tízezreibe kerülhet Skóciában a Brexit, vagyis Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból, még akkor is, ha a legkedvezőbb megállapodást sikerül elérni az EU-val a kilépés utáni kereskedelmi kapcsolatokról - áll az egyik legnagyobb skót pénzügyi-gazdasági kutatóintézet pénteken ismertetett tanulmányában.

A glasgow-i Strathclyde Egyetemen működő Fraser of Allander Institute a skót parlament megbízásából összeállított 28 oldalas elemzésében több forgatókönyvet vázolt fel a Brexit lehetséges hosszú távú skóciai gazdasági hatásairól.

Az intézet szerint a "norvég modell" derűlátó változatának esetében - amely a Norvégiával kötött EU-egyezményhez hasonlóan teljes hozzáférést nyújtana az EU egységes piacához, fenntartva az EU-munkavállalók szabad beáramlását - a skót hazai össztermék (GDP) tíz éves távlatban 2-3 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a skót gazdaság további brit EU-tagság esetén akkor elérhetne.

A tanulmány szerint ez a derűlátó forgatókönyv-változat is 30 ezer skóciai munkahely megszűnésével járna az előrejelzési távlat végére, a reáljövedelmek pedig 3-4 százalékkal csökkennének. Ez egy teljes munkaidőben dolgozó skóciai alkalmazott esetében évi 800-1200 font (280 ezer-420 ezer forint) jövedelemkiesést jelentene.

A Fraser of Allander kutatói szerint a legrosszabb következményekkel Skócia számára a "WTO-modell" megvalósulása járna. Ez azt jelentené, hogy a kilépés után megszűnik az akadálytalan brit hozzáférés az EU egységes belső piacához, az unióval folytatott brit kereskedelem a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályai alapján folytatódik, vámok jelennek meg Nagy-Britannia és az EU kétoldalú kereskedelmében, és a nagy-britanniai székhelyű pénzügyi szolgáltató cégek EU-piaci tevékenységét korlátozzák az uniós hatóságok.

A Fraser of Allander tanulmánya szerint ebben az esetben a skót hazai össztermék tíz éves távlatban 5 százalékkal, a skót exportérték 11 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a skót gazdaság további brit EU-tagság esetén akkor elérhetne. A reálbérek 7 százalékkal maradnának el a brit uniós tagság fennmaradása esetén várható szinttől; ez alkalmazottanként évi kétezer font körüli jövedelemkiesést okozna.

A skóciai foglalkoztatottság ebben a környezetben 3 százalékkal csökkenne tízévi távlatban; ez 80 ezer munkahely megszűnésével járna - áll a skóciai kutatóműhely modellszámításokra alapozott elemzésében.

Nagy londoni elemzőházak szerint a londoni City pénzügyi szolgáltatási szektorának is súlyos veszteségeket okozna a "hard Brexit", vagyis ha Nagy-Britannia kiszorulna az EU egységes belső piacáról, és a kétoldalú kereskedelem a WTO-szabályok alapján folytatódna.

Ez már a valóság: BMW-ből igazi Transformer! 

Egy friss tanulmány szerint, amelyet a City legnagyobb pénzügyi szolgáltatási vállalkozásait képviselő szervezet, a TheCityUK megbízásából az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég állított össze, a legrosszabb kilépési forgatókönyv-változatok megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal zuhanna, 18-20 milliárd font bevételkiesést és 31-35 ezer munkahely megszűnését okozva.

Az elemzés szerint azonban ez csak a közvetlen hatás lenne, a tovagyűrűző másodlagos hatások miatt még további 14-18 milliárd font bevétel és 34-40 ezer munkahely kerülhet veszélybe. A legrosszabb forgatókönyv szélsőérték-hatása akár 38 milliárd font bevételkiesést és 75 ezer munkahely megszűnését is okozhatja a Cityben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!