3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem elég a pénzügyi szigor a válságból való kilábalásra, a gazdasági kormányzásnak foglalkoztatási és szociális szempontokat is figyelembe kell vennie – mondta az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős biztosa egy konferencián hétfőn Budapesten.

A Tisztességes bérek - a társadalom, a gazdaság felemelkedésének akadálya vagy motorja? elnevezésű, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGyOSz) által rendezett konferencián a biztos kiemelte: az unió a válság hatására 2012-ben elfogadta a foglalkoztatási csomagot, amely a béreket költség és vásárlóerő oldalról is vizsgálja.  Az európai gazdasági és monetáris unió szociális oldalának erősítésére 2013 októberében új indikátorok használatában egyeztek meg a gazdasági teljesítmény vizsgálatára - tette hozzá. Ezek megmutatják, milyen egyensúlytalanságok alakultak ki egyes országokban, amelyek veszélyeztetik a rendszer működését, ilyen például a dolgozói szegénység és a háztartások bevételének alakulása.

Andor László rámutatott: a megfelelően meghatározott minimálbér válság idején egyfajta stabilizátora a gazdaságnak, mivel mérsékli a visszaesést, biztosítja a keresletet az alacsony jövedelműek körében, ösztönzi a munkavállalást. Ezen kívül csökkentheti az egyenlőtlenségeket és a defláció kockázatát is – tette hozzá.

A biztos emlékeztetett: a minimálbér bevezetése tagállami kompetencia, a szociális partnereknek van döntő szerepe benne. Mintegy 21 uniós tagállamban van minimálbér, Németországban és Olaszországban az elmúlt időszakban vezették be – ismertette, hozzátéve: a minimálbér mértékében óriási szóródás van a tagországok között, vásárlóerő paritáson azonban már kisebbek a különbségek.

Wimmer István, a MGyOSz főtitkára elmondta: a tisztes bérek mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak fontosak, mivel meghatározzák a vásárlóerő nagyságát, ezáltal a gazdaság teljesítményét. Ezért fontosak a nemzetgazdaság szempontjából is – tette hozzá. A főtitkár kiemelte: az elmúlt 6-7 évben csökkent Magyarországon a versenyszférában foglalkoztatottak száma, amely  lázmérője” az ország gazdasági helyzetének.

Wimmer István hangsúlyozta: a sorrend nagyon fontos, előbb kell elérni a gazdasági fellendülést, és ennek hozadéka a tisztes bér, a magas életszínvonal, az alacsony szegénység. Bár van a bérek emelésének is pozitív hatása, de önmagában nem elegendő – tette hozzá.

Pataky Péter, a MaSzSz elnöke kiemelte: a bérek emelése a válság által okozott társadalmi krízis megoldásának egyetlen valódi eszköze. Hozzátette: a dolgozói szegénység növekvő probléma Magyarországon, amelyet közösen kell megoldani, a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány együttműködésével.     

A MaSzSZ javaslata szerint egységesíteni kell a minimálbért és a közfoglalkoztatotti bért. A szakszervezet elnöke hozzátette: definíció szerint nem lehetne kevesebbet keresni, mint a minimálbér, azonban jelenleg a közfoglalkoztatotti bér az igazi minimálbér. A közfoglalkoztatás átmenetileg, bizonyos helyzetekben szükségszerű, de hosszú távon több a káros hatása, mint az előnye - jelentette ki, utalva a bérek letörésére és a munkaerőpiac torzítására.    Pataky Péter hangsúlyozta: a létminimum és a minimálbér közti különbséget fokozatosan csökkenteni kell. Az a cél, hogy 2018-ra érje el a nettó minimálbér az akkori létminimumot.

A MaSzSz elnöke rámutatott: a munkavállalók 36 százaléka a létminimumnál kevesebbet kap munkabérként. Tarthatatlan, hogy 8 órás, teljes munkaidős munkáért ne lehessen a létminimumot megkeresni - hangsúlyozta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!