3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen eltérő előrejelzéseket adtak az új magyar finanszírozási programról szóló megállapodás létrejöttének várható időpontjáról a héten lezárult IMF/EU-egyeztetésekkel kapcsolatosban az elemzők.

A Morgan Stanley szerint változatlanul szeptember végére valószínűsítik a megállapodás létrejöttét, de látják a késés kockázatát is. A JP Morgan októberi egyezséget jósol, szintén azzal a kitétellel, hogy növekedett a kockázata a tárgyalások ennél későbbi befejezésének. A Barclays ugyanakkor 2013 elejére valószínűsíti a megállapodást.

A Morgan Stanley szerint Magyarország "igyekszik nem túl sokat feladni" az IMF/EU-tárgyalások során, mivel "ha túl sokat feladna, az politikai vereségnek tűnhetne". A cég szerint azonban az IMF és az Európai Bizottság részéről sem várható túl sok engedmény, és mindezek alapján a ház londoni elemzői "rázós, időnként bizonytalan kimenetelű" tárgyalási folyamatra számítanak. A Morgan Stanley szerint mindazonáltal a megegyezés elérése után javulni fog Magyarország kockázati profilja, és ez agresszív kamatcsökkentést tesz majd lehetővé az MNB számára.

A cég előrejelzése az, hogy a magyar jegybank legalább 1,5 százalékponttal csökkenti jelenleg 7 százalékos alapkamatát. A Morgan Stanley elemzői ebből 0,5 százalékpontnyit az idén, 1 százalékpontnyit 2013-ra valószínűsítenek.

A JP Morgan szerint az MNB 2013 első negyedének végéig összesen 1 százalékpontnyi kamatcsökkentést hajt végre, várhatóan októberi kezdettel. A ház szerint az IMF/EU-tárgyalások valószínűleg nehéznek bizonyulnak, és növekedett annak a kockázata, hogy a megállapodás a JP Morgan előrejelzésében szereplő októberi időpontnál későbbre csúszik.

A cég szerint Magyarország devizafinanszírozási igényei "erőteljesen ösztönzik" a kormányt a megállapodás elérésére még az idei név vége előtt, de legkésőbb 2013 első negyedében.

A Barclays bankcsoport szerint a héten lezárult IMF/EU-egyeztetések "ígéretes kezdetnek" tekinthetők, és pozitív fejlemény, hogy a tárgyalások "sikeresen elkezdődtek, anélkül, hogy félbeszakadtak volna". A Barclays elemzői szerint ugyanakkor úgy tűnik, hogy a magyar kormánynak a bankszektorral kapcsolatos politikája a fő akadályozó tényező. A cég elemzőinek értelmezése szerint az IMF az egyeztetés során a bankszektor jövedelmezőségének helyreállítását szorgalmazta, annak érdekében, hogy létrejöjjenek a feltételei a hitelkihelyezés újbóli növekedésének. A Barclays szakértői szerint ebből arra lehet következtetni, hogy az IMF ellenzi a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetését.

A ház elemzői szerint összességében megállapítható, az IMF-nek és az EU-nak "erőteljes nézetei" vannak, és valószínűtlen, hogy ezeket jelentősen módosítanák a tárgyalások során. A kormány sem akar azonban "rögtön engedni", és inkább a lassú haladásra törekszik "a lehető legjobb alku" elérése végett. Mindezek alapján a Barclays londoni elemzői hozzávetőleg félévnyi tárgyalássorozatot várnak, és azt valószínűsítik, hogy az IMF/EU-megállapodás 2013 elején jön létre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!