3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A PricewatwerhouseCoopers (PwC) kutatása szerint hazánk a régió tíz országa közül hatodik helyen áll a nem teljesítő hitelek állományát illetően, jelenleg mintegy ötmilliárd euróval (1400 milliárd forint) tartozunk a bankoknak. Ennek oka elsősorban a megugró munkanélküliség, a régiós devizák gyengülése, illetve a portfólióminőség romlása.

250 ezren rettegnek

Idén márciusban 8,1 százalék volt a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya, ami jelentős emelkedést jelent a 2008 végén tapasztalt 3,1 százalékos arányhoz képest. A lakossági jelzáloghiteleket tekintve 6,3 százalékos volt az arány az egy évvel korábbi 2,6 százalék után.


„Ezek a késedelmek időben és összegben nagyon különbözők. Akadnak olyanok, melyek éppen csak átlépték a három hónapot, de mások akár egy éve is tartoznak. Vannak olyan adósok, akik már elkezdtek törleszteni, míg másoknak eszük ágában sincs fizetni” – vázolta fel Bunna Gyula, a PwC tanácsadási üzletágának igazgatója.

A könyvelőcég szakemberei szerint nagyjából a középmezőnyben vagyunk a régióban, három ország – Szlovákia, Szlovénia és Csehország – pozitív irányban lóg ki a sorból. A becslések szerint nagyjából ötmilliárd euró (1400 milliárd forint) a nem teljesítő hitelek összege, de például az orosz vagy ukrán piacon ez természetesen magasabb – emelték ki a cég szakemberei. Az említett három „kivételes” ország pedig annak köszönhette jó teljesítményét, hogy a hitelek többségét nemzeti devizában folyósították.

„Jelenleg nagyjából 90 ezer hitelről beszélünk, ha ehhez hozzávesszük azt, hogy egy ingatlanban átlagosan 2,5 ember él, akkor 200-250 ezer embert érint a probléma” – vázolta fel Bunna Gyula.

Ki viszi el a balhét?

A PwC igazgatója szerint a tartósan fizetési késedelembe esők két csoportba tartoznak: vannak, akik a forint gyengülése miatt átmenetileg esnek késedelembe, mások pedig a munkanélküliség emelkedése miatt tartósan képtelenek fizetni.

Bunna Gyula szerint a munkanélküliség utóbbi hónapokban tapasztalt csökkenése csak néhány hónap múlva mutatkozik majd be a hitelportfólióban, ezért az év végéig még emelkedhet a nem teljesítő hitelek aránya. „Nehéz megmondani, hol fog tetőzni az arány, de a mostani makrotrendeket nézve talán megáll 10 százalék alatt az arány” – véli Bunna Gyula.

A PwC szakember abban egyetért a jegybankkal, hogy vannak még tartalékok a magyar bankrendszerben, de amíg ezt a terhet magával hordozza, addig az jelentősen visszafoghatja a jövőbeni hitelezést. „Jelenleg a teljes lakossági deviza alapú jelzáloghitel-állomány mintegy 2500 milliárd forint, ennek 6,3 százaléka nem elhanyagolható összeg” – véli a szakértő.

Bunna Gyula szerint az pozitív, hogy a kormány a Nemzeti Eszközkezelő ötletével elkötelezte magát amellett, hogy megoldja a problémát. „Kérdés, hogy a javaslat mennyire lesz konform ahhoz, hogy ne a költségvetést terhelje a szükséges összeg, hanem piaci forrásból lehessen finanszírozni” – véli a PwC igazgatója.

A cég szakembere szerint komoly problémát jelent az is, hogy a legfrissebb adatok szerint már 850 ezren vannak a BAR-listán, akik a következő öt évben nem kaphatnak hitelt. Ez pedig jelentősen visszafoghatja a gazdaság növekedését is.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!