7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csillagszóró Hadművelet néven vált ismertté az az ellenőrzés sorozat, amelyet a kormány hét hatóság bevonásával indított el még a tavalyi év novemberében. Az összehangolt akciósorozat elsősorban fogyaszótvédelmi célokat szolgált, de a munkaügyi felügylelők, a vámosok és az adóhatóság ellenőrei is komoly büntetéseket osztottak ki. A kormány a sikereken felbuzdulva, nem tartja kizártnak, hogy a húsvéti időszakban is élni fog a mostanihoz hasonló eszközökkel. Mfor.hu beszámoló.

Nem mindenkinek volt ünnep az ellenőrzés (Mfor-montázs)

A Csillagszóró hadművelet elnevezésű akciósorozat a résztvevő szervek szerdai tájékoztatója szerint komoly sikereket hozott. A 6200 szakember bevonásával folytott akciósorozat január első hetében fejeződött be, mely során a hatóságok munkatársai mintegy 35 ezer ellenőrzést hajtottak végre, és csaknem 9 ezer esetben szabtak ki bírságot, hozzávetőleg 1,1 milliárd forint összegben. A lefoglalt áruk értéke meghaladta az 510 millió forintot.

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség munkatársai többek között az építőipari vállalkozásoknál, a feldolgozóiparban, az ideiglenes árusítóhelyeken, valamint a kereskedelmi áruházláncoknál végeztek fokozott ellenőrzéseket, de nem tétlenkedtek a vendéglátásban és a vagyonvédelemben sem. Papp István elnök rámutatott, hogy a korábbi akciósorozathoz képest kedvezőbb eredmények születtek. Igaz, a feketemunka terén még mindig nagyon sok a probléma.

A csaknem 12 ezer ellenőrzés során 3200 esetben szabtak ki bírságot, megközelítőleg 592,5 millió forint összegben. Az ellenőrzések Magyarország valamennyi megyéjében, 1286 településen és Budapesten zajlottak.

Virágzik a feketemunka 

Az ellenőrök a vizsgált munkáltatók több mint felénél találtak munkaügyi jogsértéseket, amelyek a munkavállalók csaknem 40 százalékát érintették. A szabályszegéssel érintett foglalkoztatottak közül szinte minden második bejelentés nélkül dolgozott. A feketemunkások közel 40 százalékát az építőiparban csípték el, amely arány megfelel az egész éves ellenőrzési adatoknak. A 2007. évi tapasztalatokhoz képest kiugróan magasnak bizonyult viszont a kereskedelmi vállalkozásoknál fellelhető feketefoglalkoztatás, mivel az megközelítette a 20 százalékot, szemben az egész évben mért 3 százalékkal.

A legtöbb szabálytalanságot a magasban végzett munkáknál találtak a felügyelők. A leesés elleni védelem biztosítása a számtalan súlyos baleset ellenére még igen sok helyen várat magára.

Az ideiglenes árusítóhelyeken és a nyílt téri építési munkahelyeken gyakori a melegedőhely és a védőital biztosításának hiánya. Volt olyan régió, ahol éppen ezek miatt a visszásságok miatt kellett az esetek 43 százalékában intézkedést foganatosítani.

Luxuscikkeket foglalt le a VPOP 

A Vám- és Pénzügyőrség mintegy kétezer munkatársa csaknem 4000 ellenőrzést végzett, és különös hangsúlyt fektettek a rossz minőségű, életre-egészségre veszélyes termékek és ajándéktárgyak kiszűrésére, de a kamionforgalom közúti ellenőrzésénél is igyekeztek következetesen eljárni.

A VPOP dolgozói többek között illegális ruhákat, szeszes italokat, parfümöt, napszemüveget, gyermekjátékokat és pirotechnikai eszközöket foglaltak le, amelyek értéke meghaladja a 480 millió forintot. Az 1500 jogsértés nagy része bírságolással, míg kisebb hányada büntetőeljárás megindításával zárult, míg 45 esetben sújtották üzletbezárással az elkövetőt.

Az importra panaszkodtunk 

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal a többi hatósághoz hasonlatosan szintén azt tűzte ki célul, hogy az ünnepi készülődés, a bevásárlás zavartalan legyen és a fogyasztók jó minőségű, megbízható árukhoz jussanak hozzá. A mostani akciósorozat során azt tapasztalták, hogy az összehangolt, hatékony fellépés előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét.

Az Európai Unió Gyors Veszély Jelző rendszerének hazai központja 120 riasztást és 220 tájékoztatást kapott a vizsgált hathetes időszakban. Kedvező hír, hogy magyar előállítású terméknél nem találtak panaszt. Kevésbé jó, hogy importra viszont igen. A hivatal – különféle tájékoztatókkal, hírlevelekkel - igyekszik a fogyasztókat is bevonni az akcióiba.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat majdnem 286 munkatárs bevonásával vett részt a Csillagszóró Hadműveletben. A társhatóságokkal közösen 150 esetben került sor ellenőrzésre. Míg korábban a kémiai biztonságú szakterülettel kapcsolatos ellenőrzésekre fókuszáltak, addig az ünnepek közeledtével az üzletközpontok nagy forgalmú vendéglátóipari egységei, a közétkeztetés és az élelmezés-egészségügy i ellenőrzések kerültek a vizsgálódások előterébe.

A leggyakoribb hiányosságok között a konyhai berendezések nem megfelelő műszaki állapota és a mosogatási hiányosságok szerepeltek. De a rendezetlenség, a takarítás elhanyagolása, valamint a szabálytalan hulladéktárolás is szemet szúrt a hivatal munkatársainak, csakúgy mint a fertőtlenítési utasítások meglovasítása.

Több nyugta kellene 

Az APEH munkatársai a számla- és nyugtaadási kötelezettséget, a forgalmazott áruk eredetét és a foglalkoztatottak alkalmazásának jogszerűségét vizsgálták. Az ellenőrzéseiket piacokon, ünnepi kirakodóvásárokon és nagy bevásárló központokban végezték. Miközben 1750-nél is több esetben állapítottak meg szabálysértést, az üzletbezárások száma meghaladta a 170-et és 19 adózó tevékenységét függesztették fel. A leggyakoribb vétségek között vezet a nyugtaadási kötelezettség elmulasztása, a kiállított nyugta jogszerűtlensége, de az áru eredetét igazoló bizonylat hiánya is előkelő helyen szerepel.

Az egységes Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2000 ellenőrrel az ország egész területén végzett ellenőrzéseket, amely száma meghaladta a négyezret. A hat hét alatt csaknem 68 000 tételt vizsgáltak meg, amely során 900 esetben éltek bírsággal – megközelítőleg 85 000 000 forint összegben. Legtöbb esetben a lejárt fogyaszthatóság és a jelölési hiányosságok szúrtak szemet a szakembereknek. Jellemzően az édesipari termékek, valamint a húsok és húskészítmények voltak érintettek.

Tisztázatlan eredet

A Borminősítő Igazgatóság munkatársai 14 kereskedelmi egységben és 3 előállító üzemben végeztek ellenőrzéseket. Tíz import pezsgőféle, valamint 41alacsony és magas árfekvésű palackos bor ellenőrzését végezték el. A minőségi kifogás legtöbbször címkehiba vagy összetételbeli ok volt, amelynek következtében 14 esetben szabtak ki bírságot, csaknem 2 millió forint összegben, miközben 13 tételt kivontak a forgalomból.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság 160 felügyelője az ország egész területén 1900-nál is több esetben vizsgálódott, ebből több mint 1100 esetben emeltek kifogást, és 600-nál is több esetben vetettek ki bírságot.

Az NFH ellenőrei a karácsonyi szezonban különös figyelmet fordítottak az élelmiszerek, a gyermekjátékok és a műszaki cikket vizsgálatára. A tapasztalok alapján megállapítható, hogy az alkalmi árusok nem fektettek kelő hangsúlyt az általuk értékesített termékek eredtére, így sok ízben a beszerzési dokumentumot sem tudták felmutatni. Az ünnepi édesipari termékek vizsgálatakor az ellenőrök mintegy 60 százalékban találtak szabálytalanságokat. Igen magas volt a kifogásolási arány a karácsonyfaizzók, fényfüzérek vizsgálatakor is: a hatóság a laboratóriumban ellenőrzött 18 fényfüzérből 17-et ítélt veszélyesnek.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!