3p

Aki tudásmenedzsmentet akar tanulni Magyarországon, annak nem kell sokáig keresgélnie, mivel a legnagyobb hazai felsőoktatási intézmények már beépítették ennek oktatását a kurzusaikba. A gyakorlatban viszont kevés vállalat alkalmazza ezeket az ismereteket, írja a Világgazdaság.

Aki tudásmenedzsmentet akar tanulni Magyarországon, annak nem kell sokáig keresgélnie, mivel a legnagyobb hazai felsőoktatási intézmények már beépítették ennek oktatását a kurzusaikba. A gyakorlatban viszont kevés vállalat alkalmazza ezeket az ismereteket, írja a Világgazdaság.

A Corvinus Egyetemen (a volt Közgázon) a vállalat-gazdaságtan, az információmenedzsment, valamint a vezetési és szervezési tanszék is tanít tudásmenedzsmenthez kötődő ismereteket. A tanított technikákat az oktatásszervezésben is hasznosítják: a szemináriumvezetők közös esettanulmány-bázist használnak és rendszeresen tartanak szervezett tapasztalatcseréket.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az információ- és tudásmenedzsment-tanszék foglalkozik a téma oktatásával. Az egyetemen a mérnök-, műszaki menedzser- és közgazdászhallgatók egyaránt tanulnak ilyen ismereteket, az egyes szakok jellegének megfelelő súlyozással. Mindenhol szót ejtenek viszont a tudásintenzív munkát végző közösségekre jellemző konfliktusok kezeléséről, a tudáskonverzió problémáiról, a tanácsadó cégek működéséről és a velük való kapcsolattartásról.

Akik régebben végeztek, vagy nem tartottak lépést a tm-ismeretek bővulésével, könnyen pótolhatják azokat, mivel mindkét intézmény kínál kurzusokat a témában a posztgraduális képzésein. A rövidebb tanfolyamokat kínáló Közgazdasági Továbbképző Intézetben is lehet tudásmenedzsmentet tanulni, ahol különösen a humánerőforrás-menedzsereknek szervezett képzéseken népszerű a tárgy. Itt ugyanis kiderül, hogy a hagyományos személyzeti munka közvetlenül kapcsolatba hozható a vállalat nyereségtermelő kapacitásával, amit számviteli és pénzügyi módszerekkel le is lehet mérni.

Ez a kutatási terület komoly fejlődés előtt áll, mivel az intellektuális tőkének egyre nagyobb arányban van szerepe a vállalatok sikerességében és eredményességében a pénzben könnyebben kimutatható materiális eszközök mellett. A hazai cégek többsége viszont még nem ismerte fel a vállalati tudás rendszerezésének jelentőségét. A szervezethez kapcsolódó tudáselemek mérését sokan fontolgatják, viszont az alkalmazottak értékelését még kevés cég igényli, így a humánerőforrás-vezetők is sokszor akadályokba ütköznek ezen a területen, írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!