3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bocsánatkérésre szólította fel az előző, munkáspárti kormányt a gazdaság állapota miatt szerdán David Cameron konzervatív brit miniszterelnök.

Cameron, aki a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerdai alsóházi félórájában csapott össze a májusi választásokon ellenzékbe szorult Munkáspárt vezetőjével, kijelentette: a múlt hónapban leköszönt Labour-kormány békeidőben példátlan szintű - 155 milliárd fontos, a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát meghaladó - államháztartási hiányt hagyott utódjára, azt jósolta, hogy Nagy-Britannia vezeti ki a recesszióból a világot, miközben a brit recesszió hosszabb és mélyebb volt, mint más országoké, emellett az előző kabinet utolsó költségvetésébe beállított növekedési előrejelzés is "teljes fikció". A kormányfő szerint mindezért a Munkáspártnak elnézést kellene kérnie.

Harriet Harman, aki ügyvezetői minőségben áll jelenleg a Labour élén, a vitában előzőleg kijelentette, hogy a miniszterelnök a valóságosnál rosszabb képet fest a gazdaság és a költségvetés állapotáról, így próbálva felkészíteni a közvéleményt a kormány által tervezet megszorító intézkedésekre. Harman szerint azonban ezzel Cameron az üzleti bizalmat is aláássa.

A héten mindazonáltal valóban erőteljesen rontotta a brit gazdaság növekedési előrejelzését az új brit kormány által életre hívott független költségvetési testület, a Költségvetési Felelősség Hivatala, amely a kormányváltás után elvégezte a brit gazdaság állapotfelmérését.

A szervezet e hét elején közzétett új prognózisa a 2014-ig terjedő előrejelzési időszak egyik évére sem adott 3 százalékot elérő növekedési jóslatot. A jelentés szerint jövőre 2,6 százalékos, 2012-ben és 2013-ban 2,8 százalékos, 2014-ben 2,6 százalékos GDP-plusz lehetséges a brit gazdaságban.

Az előző kormány utolsó költségvetésében 2011-re 3-3,5 százalék közötti, 2012-re már 3,25-3,75 százalék közötti GDP-növekedési előrejelzés szerepelt.

David Cameron miniszterelnök nem sokkal az új előrejelzés közzététele előtt, egy lapinterjúban kijelentette: az új kormány "vad mértékben eltúlzott derűlátásra valló" prognózisokat örökölt a munkáspárti elődtől.

George Osborne pénzügyminiszter néhány hete a Financial Timesnak azt mondta, hogy az új kabinet "különböző szekrényekben mindenféle csontvázakra lel". Osborne szerint a Munkáspárt vezette előző kormány "abszolút borzalmas közfinanszírozási helyzetben" hagyta utódjára az országot.

A brit kormány a gazdasági állapotfelmérés alapján jövő kedden új "vészköltségvetést" terjeszt a parlament elé.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!