4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Drámaian" nőtt a nyugati gazdaságokat fenyegető újabb recesszió kockázata, és a világgazdaság növekedési üteme várhatóan egészen az évtized közepéig lanyha marad londoni pénzügyi elemzők legújabb helyzetértékelései szerint.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) szakértői frissített globális előrejelzésükben közölték, hogy az idei évre már csak 3,0 százalékos világgazdasági növekedést várnak, vagyis csaknem harmadával lassabbat a tavalyi 4,2 százaléknál. Ez rontott prognózis, ugyanis a ház az előző, májusban kiadott negyedéves becslésében még 3,5 százalékos idei globális növekedést jósolt.

A CEBR elemzői azzal számolnak, hogy a világgazdaság növekedési üteme 2015-ig a 3,0-3,6 százalékos sávban marad. A ház szerint - a 2008-2009-es válságéveket leszámítva - 2003 óta ez lesz a leglassabb növekedésű időszak a világgazdaságban.

A cég szerint még ennek a lanyha globális növekedésnek is az oroszlánrészét a felzárkózó gazdaságok adják. A CEBR közgazdászai Kínában 7,4 százalékos, Indiában 7,6 százalékos növekedést jósolnak 2012-re, ami lassulást jelez, mégis messze meghaladja a világ vezető gazdasági erőközpontjaiban valószínűsíthető ütemeket.

A CEBR új előrejelzése szerint az éves gazdasági növekedés az Egyesült Államokban 2014-ig, az euróövezetben egészen 2015-ig nem fogja elérni a 2 százalékot.

A cég szerint ennek egyetlen kedvező melléhatása, hogy várhatóan az olaj nem drágul a következő években. A ház szakelemzői azt jósolják, hogy a Brent, a West Texas Intermediate és a dubaji alaptípus súlyozott, összesített átlagára 2011-ben is 105 dollár lesz hordónként, ugyanannyi, mint 2011-ben.

Más nagy londoni házak jelentős eséllyel jósolják az újabb recessziót legalábbis az amerikai gazdaságban.

A JP Morgan közölte, hogy a következő négy negyedévre most már mindössze 1 százalékos növekedést vár az Egyesült Államokban, és a ház közgazdászainak becslése szerint 40 százalékos az esélye annak, hogy az amerikai gazdaság ismét recesszióba süllyed.

A JP Morgan szakértői történelmi ökonometriai összevetést készítettek az elmúlt évtizedekről, és kimutatták, hogy a II. világháború utáni időszak amerikai recesszióit az esetek 82 százalékában 1 százalékos vagy annál lassabb éves szintű gazdasági növekedések előzték meg.

A Fitch Ratings jelentősen, az eddigi 2,6 százalékról 1,8 százalékra csökkentette az amerikai gazdaság idei növekedési ütemére szóló előrejelzését, 2012-ben pedig az eddigi várt 2,8 százalék helyett most már csak 2,3 százalékos amerikai GDP-növekedést vár.

A ház szakértői azonban kidolgoztak és lefuttattak egy olyan szimulációs forgatókönyvet is, amelynek alapján a jövő évet az Egyesült Államok ismét recesszióban tölti. E forgatókönyv szerint az amerikai hazai össztermék az idén csak 1 százalékkal növekszik, 2012-ben 0,6 százalékkal visszaesik, és 2013-ban is mindössze 1,5 százalékkal bővül.

A hitelminősítő szerint az újabb amerikai recesszió kockázata azért növekedett, mert számos olyan sokkhatás bekövetkezett, amelyeket a cég a néhány hónapja kiadott legutóbbi világgazdasági előrejelzésében a kettős mélypontú amerikai recesszió lehetséges előidéző tényezőiként azonosított. Ezek közé tartozik a fogyasztók "visszavonulása" a munka- és az ingatlanpiac folytatódó gyengesége miatt, a piaci stressz újbóli erősödése a perifériális euróövezeti szuverén adósságválsággal összefüggésben, valamint a geopolitikai okok által táplált nyersolaj-árkiugrás.

A Fitch kimutatása szerint történelmi visszatekintésben az eseteknek csaknem az 50 százalékában amerikai recesszió következett, amikor az Egyesült Államok gazdaságának éves szintre átszámított növekedési üteme - ahogy az idei év első felében is történt - 2 százalék alá csökkent.

Martin Wolf, a Financial Times szemleírója úgy fogalmazott, hogy szerinte nem fenyeget a kettős mélypontú recesszió, mivel "még az első sem ért véget", és a kérdés inkább az, hogy mennyivel lesz még mélyebb és hosszabb a jelenlegi "zsugorodás".

Wolf kimutatta, hogy 2011 második negyedévéig a világ hat legnagyobb gazdasága közül egyik sem haladta meg 2008 előtt mért teljesítményét. Az Egyesült Államok és Németország már közel jár a válságév előtti kiindulóponthoz, és Franciaország sincs sokkal lemaradva tőlük, ám Nagy-Britannia, Olaszország és Japán messze a korábbi szintek mögött kullog - írta a Financial Times vezető elemzője.

Stephen King, az HSBC bankcsoport főközgazdásza a szerdai The Timesnak nyilatkozva azt mondta, hogy jóllehet nem elkerülhetetlen az újabb recesszió a vezető nyugati gazdaságokban, ennek kockázata mégis "drámai" mértékben emelkedett, miután a legutóbbi időszak piaci felfordulása nyomán "összeomlott" a fogyasztói bizalom.

King szerint ennél is nagyobb a kockázata "az állandósuló gazdasági fagynak", mivel "nyoma sincs" a recessziók után szokásos "normál kilábalásnak".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!