3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben az országok zöme arra törekszik, hogy az állampolgárainak biztosított szociális juttatásokat ne csökkentse, addig Orbánék egyedüliként hatalmas nyirbálást hajtottak végre.

Ha az elmúlt 10 évet (2007-2016 közötti időszakot) nézzük, akkor az OECD-tagállamok sorában csak egy olyan ország volt, ahol csökkentek volna a GDP-arányos szociális kiadások, ez pedig Magyarország. Míg 2007-ben még a bruttó hazai termék 22,41 százaléka ment el ilyen célra, addig ez idén már "csak" 20,6 százalék. Vagyis 10 év alatt 1,8 százalékponttal csökkent a kiadások GDP-arányos szintje. Ebből a szempontból a lemaradásunkat jól szemlélteti az a tény is, hogy míg 2007-ben a tagállamok sorában a 8. legmagasabb aránnyal rendelkeztünk és kvázi élen álltunk, addig az idei évben a 17. helyre csúsztunk vissza. Igaz, a teljes képet nézve, így sem állunk annyira rosszul, hiszen ez pontosan a középmezőnynek felel meg.

A tervezett olimpiával kapcsolatban sokkal nagyvonalúbb a kormány - már megvannak a látványtervek

2016-ban GDP-arányosan a legtöbbet a franciák költik szociális kiadásokra, 31,55 százalékos, mögötte a finnek 30,78 és a belgák 29 százalékkal állnak a dobogón. A rangsor legvégén pedig ezeknek töredékét költi Mexikó erre a célra, a GDP-jének 7,55 százalékát, előtte Korea szerepel 10,36 és Chile 11,18 százalékkal.

Ahogy azonban cikkünk elején is utaltunk rá, Magyarország ebből a szempontból - nem pozitív értelemben - kiemelkedik. 2007 óta ugyanis 1,8 százalékponttal csökkentették a kormányok a szociális kiadásokat, amihez hasonlót egyetlen másik ország sem csinált. Magyarország az elmúlt években alaposan átalakította a szociális juttatások rendszerét, elég ha csak a munkanélküliségi segély megnyirbálását említjuk, vagy a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálatát. Abból, hogy egyedüli országként csökkent nálunk a GDP-arányos kiadás mértéke, leszűrhető, hogy rendkívüli és a többi ország intézkedéseivel, hozzáállásával szembemenő lépések voltak a fentiek.

Ha a változásokat rangsoroljuk, akkor előttünk Írország áll 0,3 százalékpontos növekedéssel. A top egyébként Finnország, ahol 10 év leforgása alatt 7,9 százalékponttal növelték a GDP-arányában a szociális kiadásokat. A második helyen az elmúlt években komoly gondokkal küzdő Görögország szerepel, ahol 6,4 százalékpontos volt a növekedés mértéke, a harmadik helyen 5,5 százalékpontos plusszal Norvégia áll.

Persze 10 év rengeteg idő, ezért talán érdemesebb szűkíteni az időtávot és megvizsgálni a 2016 és 2010 közötti változásokat. Az Orbán-kormány első megválasztásának évében a GDP 23,04 százaléka ment el szociális kiadásokra, ami a mostaninál 2,4 százalékponttal kevesebb. Noha ez a 2007-esnél is jóval nagyobb csökkenés - ami úgy lehetséges, hogy 2010-ig tovább emelkedtek a szociális kiadások - az íreknél és a letteknél az elmúlt 6 évben ennél is nagyobb vágás történt, az íreknél 6,4, a letteknél pedig 4,3 százalékpontos.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!