4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Pozitív környezet jellemző világszerte, amely megfelelő alapot adhat az "EU-s forrásokkal" kitömött magyar gazdaságnak. A jelentősebb növekedés előtt az egyre komolyabb munkaerőhiány és a nemzetközi politikai kockázatok állnak a CIB elemzői szerint.

Általános gazdasági fellendülés jellemző világszerte, amire a válság óta nem volt precedens, mert nem csak egy-egy régió húz, hanem mindenhol növekedés tapasztalható. Az USA-ban pozitív fordulat következett be, stabil lábakon áll a gazdasági növekedés és az EU-ban is gyorsuló növekedést láthatunk, sőt, a feltörekvő piacok is magukhoz tértek. Kína stabilizálni tudta a növekedését, emellett Brazília és Oroszország is kezd kilábalni a recesszióból, hangzott el a CIB szerdai sajtóbeszélgetésén.

Inflációs fronton is fordulat következett be, az Egyesült Államokban immár egy ideje alacsony infláció látható, míg az EU-ban is elmúlt a deflációs veszély. A gyorsuló növekedés és a deflációs veszély elmúltával a monetáris kondíciókat normalizálni próbálják a jegybankok. A Fed már 3 kamatemelésen túl van, és a várakozások szerint még további kettő lehet idén. Az EU esetében további monetáris lazítás nem várható, viszont szigorításra csak a jövő évben számít Trippon Mariann és Jobbágy Sándor.

A rózsás kilátások ellenére nem tűntek el a - főként politikai - kockázatok:

  • USA: a Trump-adminisztráció kapcsán sok a kérdőjel;
  • Brexit: az 50. cikkelyt benyújtották, de nem lehet tudni, hogy mi lesz a kifutása. Két év bizonytalanság következik;
  • Európai választások: a holland választáson túl vagyunk, a következő fontos esemény a francia választás lesz. Bizonytalanságot okoz, hogy a franciáknál jelenleg fej-fej mellett áll Le Pen és Macron.

Magyarországon rövid távon pozitív kilátások láthatók a gazdaságban. A növekedési szerkezet az utóbbi időben változott is, hiszen a termelési oldal mellett a belső fogyasztás egyre fontosabb lett. Tavaly az ipar már nem igazán tudott hozzáadni a növekedéshez. Ugyanakkor a szolgáltatások látványosan felfutottak. Az építőipar az EU-s forrásokhoz kötődik erősen, ha vannak ilyen pénzek, akkor növekszik, és ugyanez tapasztalható a beruházásoknál is. A CIB elemzői szerint a magyar gazdasági növekedés az EU-források érkezésének erősen kitett.

A V4-eket összevetve azt láthatjuk, hogy hiába volt tavaly nálunk a legnagyobb az EU-s források felhasználása, nálunk volt a legalacsonyabb a növekedés.
Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője

Az idei évi növekedés - vállaltan konzervatív becsléssel - 3 százalék körüli lesz a CIB elemzői szerint. 2018-ra pedig 2,2 százalékos bővülést jeleznek előre. A jelentős EU-s forráskiáramlás ellenére a visszafogottabb növekedést azzal magyarázzák, hogy a források felhasználása nem egy évben fog  jelentkezni, hanem elsimítva akár 2020-ig.

A gazdasági növekedésnek további gátja a munkaerőhiány is. Mint azt Trippon Mariann elmondta,

egyes becslések szerint a munkaerőpiacon akár 150-200 ezer üres pozíció

is lehet. Ráadásul ezeket a helyeket közmunkásokkal, inaktívakkal vagy külföldről hazatérőkkel nem fogják tudni betölteni, ennek képzettségi, földrajzi, mentalitásbéli okai vannak.

Az alacsony bázis és az energiahordozók növekedése miatt az infláció számottevő emelkedést mutat, ugyanakkor a maginfláció esetén még komoly növekedés nem látható.

A következő hónapokban növekedhet az infláció, ám amint az alacsony bázis kiesik a statisztikákból, ismét csökkenés lehet.

Az infláció és a forint stabil árfolyama miatt az MNB-t semmi nem korlátozza, a monetáris politika továbbra is elkötelezett annak érdekében, hogy a piaci hozamok és kamatok a legalacsonyabbak legyenek.

Ezt támasztja alá az MNB keddi lépése is, amely keretében tovább korlátozták a három hónapos betétek állományát. Valószínűleg az idei évben ezt tartani tudják.

Az elemző megjegyezte, hogy 

ha az EKB-tól lemaradva később lép az MNB, akkor várhatóan a forint gyengülhet, illetve az infláció átmenetileg átlépheti az inflációs célt.

Elvileg ezzel sincs gond, mert az infláció átmeneti megugrása kezelhető, a forint gyengülése pedig immár sem a háztartásoknak, sem az államadósságnak nem árt. A forint jelenleg szűk sávban mozog, lefele nyomja az iszonyatos külkereskedelmi többlet. A túl erős forinttal szemben viszont verbális vagy monetáris lépések történnek, így rövidtávon nem várható komoly mozgás a forint-euró árfolyamában.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!