3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss statisztika szerint nem áll túlságosan jól Magyarország, ha azt nézzük, az internetezők hány százalékának lett vírusos a gépe vagy fertőződött meg, de akkor sem, ha a biztonsági problémákkal való találkozás a téma.

Magyarországon az internetezők 36 százalékának lett vírusos a gépe, vagy szedett össze valamilyen fertőzést tavaly, vagyis gyakorlatilag minden harmadik felhasználó - derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Ezzel Európában a rangsor legvégén állunk, Horvátország (41 százalék) előtt az utolsó előtti helyen.

Bár a két utolsó ország a régiónkból kerül ki, ezt a fokú óvatlanságot egyáltalán nem értékelhetjük régiós sajátosságként. A visegrádi országok ugyanis sokkal előkelőbb helyen állnak, a lengyel internetezőknél 25 százalékos az arány, igaz ők is a rangsor második feléhez tartoznak ezzel az adattal, Csehország és Szlovákia viszont előkelő helyen állnak. A cseh netezők körében csupán 8 százaléknak lett vírusos a gépe tavaly, míg a szlovákok körében 9 százalékos ez az arány.

Noha 2010-hez képest 10 százalékpontos javulást sikerült elérnünk, ami a változásokat nézve a középmezőnybe sorolja hazánkat, a rangsorban elfoglalt helyezésünkön ez sokat nem változtatott. Sőt, arra enged következtetni, hogy a digitális tartalomfogyasztás és az internethasználat területén is egyre csak nő a fejlettségünk lemaradása. 2010-ben ugyanis még Szlovákia, Málta és Bulgária is mögöttünk volt. Utóbbi kettő most 3 és 4 hellyel előz meg minket, a szlovákok pedig az unión belül a harmadik legóvatosabban netező néppé fejlődtek 5 év alatt.

Nem állunk túlságosan jól akkor sem, ha az egyes biztonsági problémákat nézzük. Az Eurostat adatai szerint ugyanis a magyar felhasználók 39 százaléka találkozott tavaly valamilyen biztonsági problémával. Ez konkrétan azt jelenti, hogy az alábbiak közül legalább eggyel már találkozott:

  • vírusfertőzés (féreg vagy trójai)
  • személyes adatokkal való visszaélés, magánélet megsértése
  • adathalászat (csaló üzenetek következtében pénzügyi veszteség érte)
  • jogtalan bankkártya-használat miatt érte veszteség
  • gyermekek számukra káros weboldalt értek el.

Ebből a szempontból hazánk szintén az utolsó előtti helyen áll a rangsorban és itt is a horvátok vannak mögöttünk.

A legbiztonságosabb felhasználók Csehországban vannak, itt ugyanis csak 10 százalékuk találkozott valamelyik problémával tavaly, mögöttük szerepelnek a hollandok 11, és a szlovákok 13 százalékkal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!