2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Reálértéken csökkent az előző év harmadik negyedében a hazai magánszemélyek nettó pénzügyi vagyona - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Miközben ugyanis a vagyon állománya nem egészen százmilliárd forinttal nőtt, a kamatokba foglalt inflációs kompenzáció közel 136 milliárd forintot tett ki - írja a Napi Gazdaság.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP százalékában mindössze 0,1 százalékra rúgott. A pénzügyi megtakarításoknál a befektetési jegyek vitték el a pálmát, közel 183 milliárd forint értékű volt a vásárlás. Az előtakarékosságra is figyeltek viszont a háztartások, a nyugdíjpénztári tartalékoknál 120 milliárd forint volt a megtakarítási tranzakció, életbiztosításra pedig majdnem 80 milliárd forint "friss" pénz ment. A pénzügyi eszközök gyarapítását azonban alig múlta alul a hitelnövekmény. Nem meglepő módon utóbbi kizárólag a devizahiteleknek volt köszönhető, a forintkölcsönök állománya ugyanis tovább csökkent.

Az előző év első három negyedévét tekintve sem jobb a helyzet, a nettó vagyonnál itt is reálértékű csökkenés tapasztalható. Az adatokat azonban jelentősen szépítette, hogy az árfolyamok a magánszemélyek számára kedvezően változtak.

A devizahitelek állományát az árfolyamváltozás 118,3 milliárd forinttal csökkentette (ilyen jótékony változás nélkül akár az ezermilliárdot is meghaladhatta volna a kötelezettségek első három negyedévi bővülése), miközben a pénzügyi eszközök értéke (kizárólag a tulajdonosi részesedéseknek köszönhetően) 294,5 milliárd forinttal emelkedett.

Január és szeptember között a legnépszerűbb megtakarítási forma egyértelműen az előtakarékosság volt. A nyugdíjpénztári tartalékok minden más eszköznél nagyobb mértékben, közel 360 milliárd forinttal nőttek. Ehhez képest a befektetési jegyek "csak" 348,8 milliárd forinttal, az életbiztosítási díjtartalékok pedig 160,4 milliárddal gyarapodtak - számol be a Napi Gazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!