5p

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint vállalkozói szempontból vegyes év volt 2013: továbbra sincs gazdasági jogbiztonság, ami kedvezőtlen a cégeknek, ugyanakkor például a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményei és a jegybank növekedési hitelprogramja segítette működésüket.

A főtitkár az évet értékelve az MTI-nek elmondta: előkészítetlen volt 2013-ban a pénztárgépek online bekötése, amelyet hiába jelentettek be már 2012 októberében, még mindig nagy a bizonytalanság. A vállalkozások már korábban is hangsúlyozták, egyetértenek a lépéssel, hiszen a kereskedelmi munkaadói szövetségek is abban érdekeltek, hogy a tisztességes kereskedők életben maradhassanak. Azt kérték ugyanakkor, hogy a bekötést "ne hajtsák keresztül gyorsan" és ne terheljék a vállalkozói körre - hangsúlyozta Dávid Ferenc, hozzátéve, hogy a kasszánkénti maximum 50 ezer forintos támogatás kevés volt, ráadásul fontos lett volna, hogy magyar vállalkozások gyártsák le az új gépeket, de ez nem így lett.

Dávid Ferenc szerint összességében a pénztárgépek adóhatósághoz történő bekötése előkészítetlen, kaotikus volt, a kormány nem vette figyelembe a realitásokat.

"Nem volt szerencsés" a dohányboltok pályázati rendszere, a koncessziók kiadása sem, ami miatt az egyébként is komoly bajban lévő kereskedelmi szektor komoly veszteségeket szenvedett - fejtette ki a főtitkár. Szerinte ezt sem készítette elő kellően a kormány, és számos bizonytalanság van jelenleg is, a jövedéki adóbevétel visszaesett, a feketekereskedelem pedig előretört ezen a területen.
Dávid Ferenc kitért a takarékszövetkezeti integrációra is, amely szerinte hozzájárult a pénzügyi rendszer elbizonytalanításához. Úgy vélte, a pénzintézeti rendszert nem lehet kitenni olyan szabályozási bizonytalanságnak, mint amiben jelenleg van.

A 2013-as év hangulatára vállalkozói szempontból rányomta a bélyegét, hogy nincs gazdasági jogbiztonság - vélekedett Dávid Ferenc, példaként említve "a vasárnap beterjesztem, kedden elfogadom"-törvényeket. Gazdasági jogbiztonság nélkül ugyanakkor nehéz lesz visszahozni a beruházási kedvet, és elérni, hogy a vállalkozások bízzanak a jövőben, a kormány gazdaságpolitikájában. Jelenleg nagyon szkeptikusak a magyar vállalkozók, és jogosan azok - fogalmazott a VOSZ főtitkára. A nehézséget okozó események között szólt a vállalati telekomadó idei emeléséről is, kiemelve, hogy a lépés azt üzente, az állam nem segít abban, hogy olcsóbb legyen a telekommunikáció, pedig az üzleti életben ez létfontosságú.

Pozitívumként értékelte Dávid Ferenc a Munka törvénykönyvét (Mt.), amely hatálya alatt 2013 volt az első teljes év. A főtitkár szerint az Mt. mostanra beépült a magyar gazdasági jogrendszerbe, és stabil pontnak tekinthető, emellett vállalkozói szempontból kedvezőbb, mint a korábbi kódex, mert rugalmasabbá teszi a foglalkoztatást és a korábbinál jobban alkalmazkodik a kisvállalkozások méretéhez.

A munkahelyvédelmi akcióterv kapcsán hangsúlyozta, hogy a kormány jól ragadta meg a járulékkedvezményekkel a kiválasztott foglalkoztatotti kört, és ezen keresztül a munkáltatókat, és a VOSZ a gyed extra 2014. január elsejétől történő bevezetését is támogatja.

Beindult a növekedés, s ennek örülni kell

A vállalkozások szempontjából kedvező lépés volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja (nhp) is, amely "nem megváltás", de a könnyen hozzáférhető, olcsó és célzott hitel ösztönzi a beruházásokat - fejtette ki a főtitkár, hozzátéve, hogy remélhetőleg a jövő évben is érzékelhetők lesznek az nhp kedvező hatásai.

Dávid Ferenc szintén a fontos eredmények között említette, hogy a  szociális partnereknek sikerült megállapodniuk a jövő évi bérekben, sőt bérajánlást is sikerült elfogadni. Hangsúlyozta: olyan megállapodás született, amelyet mindhárom tárgyaló fél - kormány, munkaadók, munkavállalók - is magukénak éreznek.

A következő időszakban elsősorban a növekedés élénkítésében kellene előrelépni, ezért a VOSZ minden olyan intézkedés mellé odaáll, amely a beruházást, a kutatás-fejlesztést és az innovációt segíti. Dávid Ferenc hangsúlyozta: a VOSZ 2013-ban is végig egyetértett azzal a politikai szándékkal, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alatt tartsa a kormány, mert ez az európai uniós fejlesztési források szempontjából is fontos. Pozitívumnak nevezte, hogy az idei harmadik negyedévben láthatóan beindult a gazdasági növekedés, amely ha nem is gyors, de tartós lehet, s "ennek örülni kell" - mondta.

Dávid Ferenc a feladatok között említette, hogy a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak fel kell zárkózniuk és egyre nagyobb arányban kell részt venniük a Magyarországon működő autógyárak beszállítói láncában, azonban ehhez állami segítségre - akár vissza nem térítendő tőketámogatásra - is szükség van.

A következő, 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklussal kapcsolatban elmondta: a VOSZ folyamatosan egyeztet a kormánnyal, és a szövetség szakmai anyagait, észrevételeit megpróbálják beépíteni az ez irányú stratégiába. Dávid Ferenc szerint elsősorban az új munkahelyek miatt fontos, hogy minél több forrás kerüljön a termelő szférába.

Dávid Ferenc a közfoglalkoztatásról szólva kifejtette, hogy segély helyett jobb a munka, azonban hosszú távon nem vezet jóra, ha több közfoglalkoztatási, mint versenyszférás munkahely jön létre. Hangsúlyozta, hogy vonzóvá kell tenni a magyar munkaerő-piacot, és a minőségi szakmunkásokat, valamint a kvalifikált értelmiséget, és az újonnan végzett fiatalokat "meg kell kötni" a magyar munkaerő-piacon.

A főtitkár szerint növelni kell a társadalmi párbeszéd hatékonyságát úgy, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán ne csak a munka világához szorosan kapcsolódó kérdéseket vitassák meg, hanem egyéb szakmai témákat is, például az adó- és járuléktörvényeket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!