4p

A napokban jelent meg a bankometer.hu felmérése, mely megállapítja, hogy a bankok a válságadót a folyószámlák átlagdíjának emelésével áthárítják a lakosságra. Az mfor.hu vizsgálata a banki marzsok elemzésével ezt a törekvést egyértelműen nem tudja alátámasztani, de az tisztán látható, hogy a válság költségeit nyilvánvalóan a lakossággal próbálják a bankok megfizettetni. Forint, euró és svájci frank alapú betétek és hitelek elemzése.

Október végén a bankometer.hu megvizsgálta 24 magyarországi bank kondíciós listáját, és arra a következtetésre jutott, hogy a hitelintézetek a folyószámlák átlagdíjainak emelésével megkezdték a bankadó áthárítását a lakossági ügyfelekre.

A bankok nyereségét alapvetően a banki kamatmarzsok nagysága, illetve a nyújtott szolgáltatások, a nem kamatbevételek volumene határozza meg. Utóbbinál a bankometer.hu adatai szerint tehát megkezdődött az extraadó áthárítása, a kamatmarzsok növekedését vizsgálva azonban nem egyértelmű a kép. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a válság költségeit közvetett úton "megkapjuk" a bankoktól.

Az mfor.hu a kamatmarzsok vizsgálatához a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, október végén publikált, szeptemberre vonatkozó adatait vette alapul.

Az MNB statisztikája szerint, a háztartásoknak nyújtott forinthitelek és az általuk elhelyezett forintbetétek (hó végi állománnyal súlyozott) kamatainak idei évi változását vizsgálva azt láthatjuk, hogy a 2010 januári állapotokhoz képest a bankok mindent megtesznek a kamatmarzs növelése érdekében. Ugyanakkor ez a törekvésük nem a júniusban bejelentett bankadó óta csúcsosodott ki, a változások jelentős része már az idei első félévben realizálódott.

Az adatokból egyértelműen látszik, hogy míg idén a jegybanki alapkamat a januári végi szintnek a 88 százalékára esett vissza (hat százalékról, 5,25-re), addig a banki forrásoldalon, a lekötött betétek, valamint a látra szóló és folyószámlabetétek jelentősebb mértékben csökkentek. Előbbiek a januári átlagos 6,36 százalékról 4,49-re, utóbbiak 2,33 százalékról 1,89-re estek vissza.

A marzsok növekedését nem a bankadó váltotta ki. Bár igaz, hogy júniusban volt egy nagyobb mérséklődés a lekötött betétek kamatainál, de azóta a forrásoldali kamatok lényegében stagnálnak. 

Egyelőre a banki eszközoldalon, vagyis a hiteleknél sem egyértelmű a banki extraadó áthárítása a lakosságra. A bankok persze az egész év során messze nem csökkentették az MNB-alapkamat, pláne nem a betét oldali kamatcsökkenésének megfelelő mértékben a hitelek kamatait, de június vége óta - a folyószámlahitelek kivételével - folyamatosan mérséklődnek a hitelek költségei. Persze ez részben a lakáshitelek, illetve a szabadon felhasználható jelzáloghitelek kamatperiódusának "lassú változásával" függ össze.

A folyószámlahitelek kamatainak kiugró emelkedése egyébként nemcsak az idei évre jellemző tendencia, a folyamat a válság kitörése óta szembeötlő. Ehhez elég, ha megnézzük a kamatok változásának alakulását 2008 januári állapothoz képest.

Ezen az ábrán még inkább szembetűnő, hogy 2008 januárjához képest mennyire kinyílt a bankok marzsa, hiszen azóta a  jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékben csökkentek a banki betétek kamatai, ugyanakkor a hitelek árazása a folyószámla és a fogyasztási hitelek esetében 10 százalék felett nőtt, míg a lakáskamatok lényegében nem változtak.

Euró alapú termékek

A forint folyószámlahitelek magasan ragadt kamatai egyébként az eurós folyószámlahitelek összevetésével kapcsolatban is elgondolkodtatóak. Mint az alábbi ábrán jól látható, az euró alapú folyószámlahitelek kamatai a lekötött betétek kamataival azonos mértékben csökkentek a 2008 januári állapotokhoz képest, így árazásuk relatíve sokat csökkent a lakáscélú és a fogyasztási hitelekhez képest.

Egyébként ezen az ábrán is tisztán látható a banki kamatmarzsok növekedése, a válság okozta veszteségek áthárítása, de különösebb változást a bankadó bejelentése nem generált.

Svájci frank alapú hitelek

A forint és euró alapú termékek után még egy dolgunk van, a svájci frank alapú termékek árazásának áttekintése. Mivel forrásoldalon a bankok nem gyűjtöttek tömeges mértékben betéteket, ezért az MNB csak a frank alapú lakás és fogyasztási hitelek kamatait publikálja. Csodát itt sem tapasztalhatunk, hiszen a svájci jegybank rekordalacsony szinten tartott kamatai ezen az ábrán sem tükröződnek.

Persze a bankok Magyarország megnövekedett kockázati feláraira, illetve a svájci frank beszerzésének magas költségeire hivatkoznak, de az, hogy a gépjárművásárlási hitelek hóvégi állománnyal súlyozott kamatai 2008 januárjához képest közel 20 százalékkal csökkenni tudtak, azt mutatja, hogy lenne tere a csökkenésnek. Persze ehhez a gépjármű-hitelek esetében már megfigyelhető tömeges nem fizetésekre, illetve a nem fizetési hajlandóság magas fokára lenne szükség.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!