5p

Az elmúlt tíz év a magyar bankszektor számára kiegyensúlyozott, eredményes évtized volt, ezt törte meg a válság tavaly októberben – véli Felcsuti Péter. A Magyar Bankszövetség elnöke a hétfőn megrendezett Első Bankár Konferencián elismerte, hogy a bankok is hibáztak – példaként említette a túlzott kockázati versenyt. Szerinte most új fejlődési szakasz előtt áll a magyar bankrendszer, valószínűleg nem lesz visszatérés a korábbi üzleti modellhez.

A válság hatására valószínűleg új értékek kerülnek előtérbe a magyar bankrendszerben, új szakasz kezdődik a bankok számára – hangzott el a hétfőn megrendezett Első Bankár Konferencián. A következő időszakban csökkenhet a hitelezés dinamikája, előtérbe kerülhet a költséggazdálkodás és a hatékonyság.

Túl az aranykoron

"Az elmúlt tíz évben minden tekintetben dinamikus növekedés jellemezte a magyar bankszektort. Ezt a sikeres, kiegyensúlyozott és eredményes évtizedet törte meg a tavaly októberben hazánkban is megjelent válság" – emelte ki előadásában Felcsuti Péter.

A Magyar Bankszövetség elnöke szerint a válságot nem a régió és nem is Magyarország okozta, azonban a globális válság felerősítette gazdaságunk gyengeségeit. "A 2006-os konvegenciaprogram lehetővé tette volna az adósságállomány csökkenését, de a válság miatt ez nem valósulhatott meg" – vélekedik Felcsuti.

"A magyar bankok elismertsége, elégedettsége mélyponton van" – ismerte el a bankszövetség első embere. Ugyanakkor szerinte egyes területeken megalapozatlan, más esetekben pedig túl korai a bankszektor bírálata.

Gyakran hallani például arról, hogy részben a magyar bankrendszer tehet az ország eladósodottságáról, mivel enyhe feltételekkel helyeztek ki hiteleket. Felcsuti szerint viszont a magyar gazdaság eladósodottsága elsősorban a hibás politikával, főleg a túlzottan magas szociális transzferekkel magyarázható.

Túl nagy kockázat a haszon reményében


A másik gyakran hangoztatott érv a bankokkal szemben, hogy az elmúlt hónapokban sok devizahiteles került bajba a törlesztőrészletek emelkedése miatt. (Azok egyébként nem csak a forint gyengülése, hanem a bankok ismétlődő kamatemelései miatt is növekedtek - a szerk.)  "Az elmúlt hat hónap mélyrepülését megelőzte több évnyi stabilitás, ami komoly kamatelőnnyel járt, ezért korai még a bankszektor felelősségét keresni" – vélekedett ezzel kapcsolatban a szakmai szövetség elnöke.

Ugyanakkor azt ő is elismerte, hogy voltak hibák a magyar bankrendszerben az elmúlt években Ilyen volt például a svájci frank alapú hitelek túlzottan magas aránya, valamint a túlzott kockázati verseny (a bankok egyre nagyobb kocázatot vállaltak az ügyfelekért folytatott versenyben - a szerk.), ami például a fedezetek hiányához vezetett. "A legnagyobb problémát a társadalmi felelősségvállalás hiánya és a fogyasztóvédelmi hiányosságok jelentették" – tette hozzá a bankszövetség elnöke.

Irdatlan összeg kellene a magyar tulajdonú bankrendszerhez

A közelmúltban egyre többen azt is felrótták a magyar bankszektornak, hogy a pénzintézetek többsége külföldi tulajdonban van - szerencsésebb lenne egy tisztán magyar tulajdonú, magyar irányítású bankrendszer.

"Egy magyar dominanciájú bankszektor súlyos pénzügyi problémákat jelentett volna a kormánynak, ez a válság közepette nem megoldható" – mondta ezzel kapcsolatban Felcsuti. Szerinte ebben az esetben mintegy 10-15 milliárd euróról van szó, mivel a külföldi anyabankok körülbelül ennyi pénzt fektettek be az utóbbi években Magyarországon, illetve helyeztek ki hitelként a magyar gazdaságba. A bankszövetség elnöke azt is kiemelte, hogy ezek a külföldi bankok évente több százmillió forintnyi jutalékot fizetnek be az államkasszába, illetve mintegy 25 ezer embert foglalkoztatnak. "A magyar és külföldi bankoknak, valamint a kormánynak együtt kell működniük, hogy a válság végén erősebb lehessen a talpra állás" – emelte ki előadásában a bankszövetség vezetője.

Hitelek helyett megtakarítások


Az elmúlt tíz év a fogyasztásról, illetve a hitelezésről szólt, a következő évtizedben viszont a megtakarítások és a befektetések kerülhetnek előtérbe, és erre a bankoknak is fel kell készülniük, tette hozzá Felcsuti.

Szerinte a válság után alacsonyabb ütemű növekedésre, kisebb hitelezési dinamikára,  konzervatívabb eszközforrás-szerkezetre kell felkészülni a bankoknak, melyek várhatóan kisebb mértékben támaszkodhatnak majd külső forrásokra

"Minden bizonnyal csökkenni fog a közvetítők szerepe. Felértékelődik a költséggazdálkodás, a hatékonyság. Alacsonyabb nyereséggel és tőkehatékonysággal kell számolni a bankoknak, nagyobb szerepet kap a fogyasztóvédelem és a társadalmi felelősségvállalás" –  fűzte hozzá végezetül a Bankszövetség elnöke.

Szigorúbb hitelpolitika várható

A magyarországi bankoknak már most el kell kezdeni készülni arra, mi fog változni a válság hatására, hívta fel a figyelmet Balázs László, a Volksbank magyarországi elnöke. "Jelenleg úgy tűnik, hogy a világban ráébredtek: hitelre fogyasztás nem működik. A válság a mélyben paradigmaváltást is hozhat, legalábbis látszanak már erre utaló jelek" – tette hozzá.

A betétgyűjtésben élesedik a verseny, a megtakarítás kerülhet előtérbe, ez már látszik az Egyesült Államokban. Nő a kockázatkezelés jelentősége és az elvárt saját tőke aránya a hiteleknél. Az öngondoskodási programok lesznek fontosak, ezek között lesz nagy verseny. Összességében pedig szigorúbb hitelpolitika jellemezheti a következő években a bankokat – jegyezte meg a Volksbank magyarországi vezére.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!