4p

Egyre kevesebb befektetőt mozgat meg a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kínálata, kedden például a forgalom 14,5 milliárd forint volt, ami tízéves mélypont – fejtette ki az mfor.hu-nak Podhorányi Dávid, a CIB- New York Bróker üzletkötője. Ha nem teremtjük meg annak a lehetőségét, hogy a jelenleginél több cégnek legyen vonzó parkettra lépni, akkor meg kell teremteni a régiós összefogás lehetőségét, hogy elkerülhető legyen a tőzsde érdektelenségbe süllyedése.

Nagy a bizonytalanság, sok a kockázat

Az önállóság utópia, együtt kell gondolkodnunk a régiós társakkal, közép-európai összefogásra van szükség, egy olyan integráció irányában kell gondolkozni ahol az OTP és a Mol, a többi hasonló régiós cég mellett észrevehető, így továbbra is vonzó a külföldi befektetőknek – mondta el lapunknak Podhorányi Dávid. Világszerte az integráció irányba haladnak a tőzsdék, erre példa, hogy a New York-i tőzsde megvásárolta a négy jelentős európai tőzsdét tömörítő Euronextet.

Igaz számunkra az osztrák vonal a meghatározó, miután az UniCredit Bank Hungary Zrt. nemrégiben eladta 25,2 százalék BÉT részesedését a bécsi tőzsdének, Wiener Börsének. Emellett a bécsi tőzsde a szlovén parkett megszerzésével még tovább erősítette régiós erejét, ezek lépésekkel egyértelműen jelzik a Bécs uralta régiós tőzsde koncentrációt – szögezte le Podhorányi Dávid.

Nagy kérdés a továbbiakban, hogy a tőkepiac jövőjével kapcsolatban kiújult vita az osztrák fél és a két nagy kibocsátó (OTP, Mol) között, hogyan alakul. Többször röppent fel az a hír, részben nyomásgyakorlás végett, hogy a nagy szereplők önálló parkett alakítását fontolgatják, nálunk olyan kevés a papíroknál a kínálati oldal, hogy 2-3 szereplő távozása komoly gondokat okozna, gyakorlatilag ellehetetlenítené a BÉT-et.

Kis és közepes papírok: teljes érdektelenség

Tovább nehezíti a befektetők és a brókerek dolgát az is,hogy az utóbbi időben a forgalom drasztikus visszaesése, fejlődő piaci vonzerő és kockázati éhség megcsappanása miatt "elsivatagosodás" jellemző a magyar börzére. Érezhető az érdektelenség, miközben a másodsorba tartozó kis és közepes kapitalizációjú papírokat teljesen hanyagolják, a blue-chipek iránti külföldi érdeklődés is jóval kisebb a tavalyinál.

Jól jellemzi a helyzetet, hogy kedden a tőzsdei azonnali forgalom 14,5 milliárd forint volt, ez közel tízéves mélypont. A 2008-as napi átlag 21, 911 milliárd, ami bő tízmilliárddal kisebb, mint tavaly nyáron volt. (Igaz akkor az OMV és a Mol közötti felvásárlási csata erősen felhúzta az átlagforgalmat.)

Podhorányi szerint meg kell teremteni a lehetőséget, hogy több magyar cég számára is vonzó legyen a parkettre lépés, és ha nem is sikerül a lengyel példát követni, ahol a bevezetések száma impozáns, akkor az euró majdani bevezetése mellett csak a régiós összefogás jelenhet túlélést a magyar börze számára.

A régiós országok tőzsdéjének egyesüléséből létrejövő nagyobb börze, több és újabb kibocsátókat és befektetőket vonzana, addig is, amíg tisztábban nem lehet látni kötelező a kincstári optimizmusnál, amely azon alapul, hogy ennél már csak jobb lehet.

Gyenge idegzetűek ne tőzsdézzenek most


A jelenlegi piaci helyzet gyenge idegzetű és kevésbé kockázat kedvelő befektetőknek nem való, inkább vegyenek állampapírt. A túladottság állapotából bármikor jöhet egy komolyabb és hosszabban tartó pozitív korrekció a tőzsdén, de erre nehéz bazírozni. Az amerikai pénzügyi szféra megroppanása és agóniája még jó ideig eltarthat. A tengerentúli és európai bankok veszteség leírása már majdnem természetes, az elemzők meg se lepődnek rajta, de brókerként ehhez nem lehet hozzászokni.

Jelentősebb fordulatra addig nincs sok esély itthon sem, amíg az amerikai lakás piaci helyzet nem rendeződik. A bankok és a pénzügyi rendszer helyre állásának a kulcsa ugyanis az USA-beli lakás árak és a lakás piac konszolidációja. Emellett továbbra is fojtogató a magas élelmiszer és nyersanyagárak okozta inflációs nyomás. Szintén veszély, hogy egyre többen a lassuló gazdaságok és a stagfláció rémképét festik fel. Mindenkiben az a kérdés motoszkál, hogy vajon a pozitív korrekció után folytatódik a medve piac, vagy jelenlegi pesszimista helyzet árazása mellett lesz esély a fordulatra.

Több éves távlatban gondolkodó befektetőknek akár OTP, akár Mol részvény a jelenlegi árazási szinteken érdekes lehet. Ugyanakkor bármikor megremeghet egy-két gigászi amerikai bank helyzete a jelenlegi kritikus hetekben, és akkor mindenkit hidegen hagyhat a fundamentális alulárazottság. A szakember szerint legyünk résen és néha jobb partvonalról szemlélni az eseményeket. Aki bátor vegyen OTP-t és felejtse el legalább 2-3 évre –ad a bátrabbaknak tanácsot Podhorányi Dávid.

VMI

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!