3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly 16,8 százalékkal több osztalékot fizettek ki a hazai bankok a tulajdonosaiknak, mint 2012-ben tették. Ez 2010 óta a legmagasabb összeget is jelenti egyben - derült ki a 2013-as Aranykönyvből.

Miközben a bankokra várhatóan 1000 milliárd forintos terhet ró majd az elszámoltatás címszóval illetett fejezet a devizahitelesek mentőakciójában, tavaly osztalékokban gazdag évet zártak a hazánkban működő bankok.

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyeletének honlapján publikált Aranykönyv szerint ugyanis tavaly összesen 101,7 milliárd forintot fizettek ki a hazai részvénytársasági hitelintézetek. Ez majdnem 15 milliárd forinttal több, mint a 2012-es osztalék mértéke, és egyben 2010 óta a legmagasabb összeget is jelenti.

Pénzintézetekre lebontva az látható, hogy az OTP mellett továbbra is a K&H Bank "kényezteti el leginkább" a tulajdonosait. Az Aranykönyv szerint az OTP ugyanis 40,6 milliárdot, míg a K&H 17,1 milliárd forint osztalékot fizetett. Tavaly azonban kettőjük közé "ékelődött" a Magyar Cetelem Bank, mely a korábbi évek gyakorlatával ellentétben 2013-ban 22,8 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött. (2010-ig visszamenőleg egyedül 2011-ben fizettek 5,5 milliárdot a tulajdonosoknak.)

Ha csak a fenti 101,7 milliárdos osztalékra fókuszálnánk, akkor még akár azt is gondolhatnánk, hogy a korábbi nem túl barátságos hazai környezet a bankok számára szebb képet kezd mutatni. Ráadásul évek óta először tavaly sikerült a szektornak nyereséget felmutatnia, mégpedig 34 milliárdosat. 

A tavalyi év nyeresége és a fizetett osztalék nagysága azonban közel sem jelentette azt, hogy ne szorultak volna anyabanki tőkeemelésekre a szektor képviselői. A Magyar Nemzeti Bank egy másik adatsora szerint bár tavaly a tulajok kivettek 101,7 milliárdot osztalékként, ez mindössze harmada annak az összegnek, amit betolni kényszerültek a nálunk működő leányokba.

Direkt formában ugyanis - azaz nem a nyereségből vagy mérlegátalakításokkal - összesen 317 milliárd forint tőkét kaptak a pénzintézetek, ami 82 milliárddal már kevesebb, mint a 2012-es érték.

Mi történt 2010 óta?

Érdemes még az elmúlt 4 év "mérlegére" is vetni egy pillantást, mely az előzmények tükrében újdonságot nem szolgáltat. 2010 óta 977,5 milliárd forint tőkét toltak a magyar bankokba a tulajdonosok, amivel szemben "mindössze" 393 milliárdot tudtak visszavenni, a felhalmozott adózott eredmény - vagyis még az osztalékfizetés előtti állapot - 445 milliárd forintos veszteséget mutat.

Osztalékfizetés terén egyébként az Aranykönyv adatai szerint a K&H Bank viszi a prímet 138,2 milliárd forinttal, miközben összesen 78,8 milliárdos adózott eredményt realizált 2010 óta. Vagyis ez azt jelenti, hogy bár a működésből származó, adózás utáni nyeresége nem tette volna lehetővé, egyéb tartalékai terhére folyamatosan utalták ki a pénzt a tulajdonosoknak a hazai leánybankból.

A K&H-t az OTP Bank követi - már teljesen más hozzáállással -, hiszen a 420 milliárdos adózott eredményből mellett mindössze 122,6 milliárdos osztalék kifizetésére került sor.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!