4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Harminc hazai pénzintézet esetében kezdett árfogó témavizsgálatot idén tavasszal a PSZÁF, hogy kiderítse, mennyire tartják be az önként vállalt, a magatartási kódexben rögzített szabályokat. A vizsgálatok lassan lezárulnak, a következő hetekben tömegesen kaphatnak bírságot azok a pénzintézetek, melyek elbuknak a teszten. Mfor.hu-háttér.

Néhány esetben már lezárult a tavasszal indított vizsgálat, eddig a Porsche Bank, az HSBC Credit és az Erste Leasing kaptak milliós bírságokat a magatartási kódex megsértéséért. Az mfor.hu értesülései szerint a következő hetekben sűrűsödhetnek a hasonló határozatok, hiszen célegyenesébe érkezett a PSZÁF témavizsgálata.

Fél éve kutakodnak

A felügyelet április elején jelentette be, hogy március 24-én témavizsgálatot kezdett harminc hazai pénzintézetnél arról, mennyire érvényesülnek a 2009-ben aláírt magatartási kódex szabályai. "Elsősorban azt vizsgáljuk, hogy a pénzintézetek betartják-e a magatartáskódex előírásait, illetve az árazási elvek megjelennek-e az üzletszabályzatokban is" - mondta akkor az mfor.hu kérdésére Binder István, a PSZÁF szóvivője.

Áprilisban még nem lehetett tudni, mikor zárulhat le a vizsgálat, a szóvivő csak annyit közölt, hogy a törvény szerint legfeljebb hat hónapja van erre a felügyeletnek. Ebbe viszontcsak a felügyelet vizsgálati időszaka tartozik bele, az nem, hogy esetleg az érintett intézmények még néhány hétig véleményezik a dokumentumokat. 

A témavizsgálat keretében eddig a Porsche Bank kapott 2 millió forintos bírságot, majd a PSZÁF pénteken bejelentette, hogy az HSBC Creditet három, az Erste Leasinget pedig egymillió forintra büntette a tapasztalt hiányosságok miatt.

A következő hetekben jönnek az eredmények

"A következő hetekben nagyon intenzív tempóban fognak megjelenni a felügyelet határozatai. Azt még nem tudom megmondani, hogy ezek mekkora hányada tartalmaz majd szankciókat, illetve hány olyan lesz, amikor a vizsgálat lezárását jelentjük be" - tette hozzá Binder.

A PSZÁF szóvivője kérdésünkre levezette a vizsgálat folyamatát: először a felügyelet helyszíni vagy nem helyszíni vizsgálatot folytat, majd az erről készült jegyzőkönyvet elküldi a bankoknak, akik véleményezhetik azt, illetve kialakíthatják álláspontjukat. Az utolsó fázisban a felügyelet megfogalmazza a határozatot, melyet akkor hoz nyilvánosságra, amikor a bank bizonyítottan kézhez vette azt.

"Jelenleg különböző szakaszokban tart a vizsgálat, a következő hetekben mind a harminc bank esetében meg fog születni a határozat" - szögezte le Binder István.

Mik voltak az eddig feltárt hiányosságok?

Az eddig lezárt három vizsgálat esetében eltérő következtetésre jutottak a felügyelet szakemberei: a Porsche Bank lényegében "elfelejtette", hogy annak idején aláírta a magatartási kódexet. A felügyelet megállapítása szerint a bank üzletszabályzata, valamint az általa ügyfelei számára kiadott hitelkérelmi dokumentumok nem tartalmazták, hogy a hitelintézet alávetette magát a Magatartási Kódexben rögzített szabályoknak. A bank ügyfélhitelekkel kapcsolatos Árazási Elveiből hiányoznak a Hpt-ben kötelezően meghatározott elemek, így például az, hogy kamatot, díjat vagy költséget csak az azokra ténylegesen hatást gyakorló ok miatt lehet módosítani. A Porsche Bank nem építette be szerződéses dokumentumába vagy belső szabályzataiba a nem, vagy késedelmesen teljesítő ügyféllel szembeni végrehajtási eljárás elkerülése érdekében alkalmazandó lépéseit, például az együttműködő ügyfelek esetében a tartozás végrehajtáson kívüli kiegyenlítése érdekében alkalmazandó eljárását. Mindez kétmillió forintjába került a cégnek.

Az HSBC Credit Zrt. esetében a vizsgálat során azt tapasztalták, hogy a késedelmesen fizető ügyfeleinek küldött fizetési emlékeztető és felszólító leveleiben nem közölte a hátralékos törlesztő összeg mértékét tőke és ügyleti kamat szerinti bontásban. A társaság az első ügyfélértesítéseket követő többi fizetési felszólításában nem hívta fel az ügyfelek figyelmét a számukra folyamatosan növekvő kamatteherre. A felszólító levelekben pedig nem szerepelnek teljes körűen az egyes várható jogkövetkezmények sem. Ezért hárommilliós bírságot állapítottak meg.

"Az Erste Leasing Zrt. 2010 januárja óta nem írta elő a Magatartási Kódexben foglaltak betartását a szolgáltatásnyújtásában részt vevő ügynökeivel, megbízottaival kötött szerződéseiben, illetve ennek kapcsán nem módosította fennálló megállapodásait" - olvasható a határozatban. Mindez egymilliós büntetést vont maga után.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!