4p

Minden évben hatalmas dilemmát jelent, hogy vajon teljesül-e az adósságcél, és annak mértéke az év végén - még ha minimálisan is, de - csökkentő trendet mutat-e. Becsléseink szerint idén - ha nem áll feje tetejére a világ a következő pár hónapban - játszi könnyedséggel elérhetik Orbánék a céljukat.

Az elmúlt héten ismét emelkedett a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adósságállománya, 136 milliárd forinttal 25 167-re, ezzel együtt így a legutóbbi két hétben 355 milliárdos ugrás mutatkozott. Ha kicsit messzebbre is visszatekintünk az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti előzetes adatsorában, jól látható, hogy a kormányzati adósság június vége óta többet volt a 25 ezer milliárdos szint felett, mint alatta és látva, hogy még most október elején is jelentősebb összeggel emelkedett az állomány, némi aggodalom övezheti a kormányzati célt az év végi csökkenő adósságrátát feltételezve.

Az adósságráta meghatározásához azonban még néhány adatra szükség van. Igaz, hogy a fent említett kormányzati adósság a teljes államháztartási adósság döntő részét kiteszi, ám emellett még egyéb tartozások is vannak a rendszerben, melyről csak negyedéves adatok állnak rendelkezésre. Ezért a Magyar Nemzeti Bank adatait hívtuk segítségül, mely szerint június végén ez az egyéb adósságállomány 807 milliárd forint volt. Ezt kell hozzáadni a teljes adóssághoz és rögtön megkapjuk, hogy az államháztartás adóssága október 2-án 25 974 milliárd forint lehetett.

A cél az lenne, hogy (tavaly év végéhez mérten) egy minimális csökkenést feltételezve ez 76,1 százalékra süllyedjen 2015. december 31-ére. Ehhez meg kell határoznunk azt, hogy a ráta ismeretében mekkora GDP-nek és államháztartási adósságnak kell lennie. 

Az év végi GDP becsléséhez a kormányzati prognózisukat hívtuk segítségül és a tavaly év végi nominális adatot. A felülvizsgált érték szerint 2014 végén a bruttó hazai termék 32 180 milliárd forint volt, a kormány pedig a jövő évi költségvetés makrotáblázata szerint 3,1 százalékos idei növekedéssel és 2,3 százalékos GDP-deflátorral számolt. Szorzás után kiderül: 2015 végén 33 952 milliárd lehet a nominális GDP-nk. A 76,1 százalékos rátát feltételezve a teljes államháztartási adósság így 25 837 milliárd forint lehet. Mivel az október 2-i állapot becslésünk szerint 25 974 milliárd forint volt, a következő pár hónapban 137 milliárdos csökkenésre lesz szükség, ami egyáltalán nem tűnik kivitelezhetetlennek, sőt!

Mit jelent mindez?

Becsléseink szerint tehát idén játszi könyedséggel összehozhatják Orbánék a csökkenő adósságrátát év végére, hiszen ha a mostani államháztartási adósságot elosztjuk az év végére becsült GDP-vel, akkor 76,2 százalékos rátát kapunk. Tehát ez is visszaigazolja: közel a cél.

Ráadásul ha csak a kormányzati adósságot nézzük (ez a teljes államháztartási adósság döntő részét jelenti) és a 2014-es éven belüli lefutásából indulunk ki, akkor a következő pár hétben el kell kezdődnie a látványos csökkenésnek, ami még inkább ráerősít a sikeres adósságharc feltételezésére.

Ha azonban az idei évben mégsem így zajlik le ez a történet, még akkor sem mondhatjuk azt, hogy nagy bajban lesznek Orbánék. Persze csak akkor, ha néhány feltétel teljesül a GDP-vel kapcsolatban. Vagyis a gazdaságunknak a kormányzat előrejelzésnek megfelelően 3,1 százalék körüli mértékben kell növekednie, a deflátor pedig nem szabad, hogy kisebb legyen a prognózisban megjelölt 2,3 százaléknál. Utóbbira azonban nem sok esély van. Tavalyhoz hasonlóan ugyanis idén is a vártnál magasabb lehet a deflátor mértéke, amit két tényező is megerősít:

  • a második negyedév végével záródó egy évben 3,6 százalékos volt a deflátor mértéke, igaz már a második félévre esett az olaj árának bezuhanása, ám még így is kevés esély van a 2,3 százaléknál kisebb deflátorra.
  • A kormányzat által közszférában dolgozók körében végrehajtott idei béremelések deflátornövelő hatással bírnak.

Összefoglalva tehát az látszik, hogy a várakozásoknak megfelelő év végi nominális GDP esetén már a mostani - rekordközeli - adósságszint mellett is sikerrel vívhatja meg az idei adósságharcát a kormány. Ennek az esélyét a jelenleg pozitív (kormányzati és egyéb szervezeti) prognózisok és a várakozásaink szerint következő hónapokban jelentősebben mérséklődő kormányzati adósság csak tovább növeli. Egy tényezőről ugyan nem ejtettünk szót az elemzésünkben, mégpedig a forint árfolyamának alakulásáról, ám részünkről sarlatánság lenne előre megbecsülnünk, hogy a következő hónapokban gyengülni vagy netán erősödni fog a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. Mivel az adósság közel 34 százaléka devizában denominált, elméletben a forint további gyengülése az adósság növekedésének, míg az erősödés a csökkentés irányába hat majd. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!