3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Helyes döntés volt a kormányzati szerkezetben a gazdasági erőforrás koncentrálása - hangsúlyozta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter csütörtökön, a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott "Tárcatükör a Közgázon" című közpolitikai beszélgetésen.

Fellegi Tamás ismertette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) tartozik a fejlesztés, közbeszerzés, az állami vagyon, az infrastruktúra, a közlekedés, az energia, a klímapolitika, valamint a magyar-orosz, a magyar-kínai és a magyar-ukrán külgazdasági kapcsolatok. A fejlesztési miniszter kitért arra, hogy a magyar EU-elnökséget követően áttekintették a tárca belső viszonyait, és a hatékonyabb, operatív működés érdekében átalakították a szervezetet, hat államtitkárságból négyet hoztak létre.
 

A rendezvényen Scheiring Gábor, a Lehet Más a Politika országgyűlési képviselője elmondta: az ellenzéki párt kezdetben bizakodó volt az új kormányzati struktúra működését illetően, amelyben benne volt a reálgazdaság koordinált fejlesztésének lehetősége, de ezt szerinte a kormánynak még nem sikerült "aprópénzre váltania".

Fellegi Tamás szólt arról, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium számos közpolitikai területet fed le, és ezekre az elmúlt másfél évben sikerült stratégiát alkotni. A Nemzetgazdasági Minisztériummal való együttműködésükre vonatkozó kérdésre válaszolva Fellegi Tamás közölte: természetes dolog, hogy vannak ütközések, de egy irányba mennek még akkor is, ha részletkérdéseket eltérően ítélik meg. Fellegi Tamás hangsúlyozta: a kormánypolitikáért minden kormánytag felelős, még akkor is, ha nem felügyeli az adott területet, hiszen a kormánydöntés közös.

A fejlesztési miniszter kérdésre válaszolva kijelentette: nem volt tisztogatás a tárcánál, a hozzájuk tartozó intézményeknél, hanem átvilágítási folyamat alapján hajtották végre a személycseréket. Példaként említette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél és a közreműködő szervezeteknél hatékonysági problémák miatt váltottak le vezetőket. A kormányváltás előtt az intézmény heti 5 milliárd forintot helyezett ki a gazdaságba, a kormányváltás után egy évvel ez az összeg heti 16 milliárd forintra emelkedett, jelenleg pedig a mutató eléri a 20 milliárd forintot.

Ezzel kapcsolatban az LMP politikusa megjegyezte: az 5 milliárd forintos uniós forrás kifizetés a 2007-2008. évi viszonyokra vonatkozik, 2007-ben pedig alig voltak kiírások. Erre reagálva Fellegi Tamás közölte: a bázis arcpirítóan alacsony volt, de ezt nem a jelenlegi kormányon kell számon kérni.

A fejlesztési miniszter kérdésre válaszolva elmondta: a kínai kapcsolatok stratégiai alapelveit sikerül lefektetni, köztük azt, hogy Magyarország EU-tagországként a közösségi szabályok között alakítja lehetőségeit.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!