6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fordulatos hetet hagyott maga mögött a világgazdaság, hiszen akár a görög helyzet, akár az amerikai bankok körüli történések jócskán adtak okot a hangulat hirtelen változására is. A magyar piacon a nemzetközi helyzet meghatározó volt, ám a jövő héttől előtérbe kerülhetnek a belföldi történések. A Fidesz kétharmados többsége megnyitja az utat egy új gazdaságpolitika előtt, olvasható a Raiffeisen elemzésében.

Világgazdaság

Miután csütörtökön kiderültek a hivatalos 2009-es hiányszámok, pénteken a görög miniszterelnök bejelentette, hogy igénybe veszik a nemzetközi mentőcsomagot. A hír valószínűleg nem sokakat lep meg, nagyjából négy hónapja van a dél-európai ország problémája terítéken, és már egy jó ideje tudható, külső segítség nélkül nem oldható ez meg.

Az EU statisztikai hivatala által publikált hiányszámok egyébként a PIIGS (Portugália, Írország, Olaszország, Görgöország és Spanyolország) gyűjtőnéven emlegetett országok esetén szálltak el brutálisan. Ezek a korábban gondoltnál is magasabbak, a görög esetben például 13,6 százalékos GDP-arányos hiány alakult, mintegy egy százalékponttal a kormány által jelentettnél. Hovatovább az Eurostat jelezte, hogy a pénzügyi (swap) műveletek nélkül 14 százalék fölött lenne a passzívum. A befektetői bizalom hamar megroggyant, amire rátett, hogy a Moody's is rontott Görögország adósminősítésén. A görög adósság kockázatát fedező CDS ára 638 bázispontra emelkedett, ami még a 2009 elején tapasztalt magyar csúcsnál is magasabb. A kedélyek még nem nyugodtak meg teljesen mostanra sem, de a hetekben a folyósítással erre számítunk.

Mindeközben a makrogazdasági adatok meglepetésre kedvezőek voltak euró zónában is a héten. Mind a beszerzési menedzserindexek, mind a fogyasztói bizalmi indikátor, mind a német Ifo egytől-egyig várakozásokat felülmúlóan új lokális csúcsra, jellemzően válság előtti szintekre emelkedtek.

Az előttünk álló hét álló hét hozza az amerikai első negyedéves GDP-változás első olvasatát: várakozásaink kissé optimistábbak a konszenzusnál, 4,5 százalékos évesített mutatóra számítunk.

Magyar gazdaság

A parlamenti választások hétvégén esedékes második fordulójával a Fidesz várhatóan megszerzi a kétharmados többséget. A befektetők első reakciója minden bizonnyal pozitív lesz majd, mivel a meghatározó támogatottsággal rendelkező új kormánynak módjában áll majd a versenyképességet és a középtávú növekedési potenciál javítását célzó intézkedések végrehajtása. A gazdaságpolitika részleteiről egyelőre nem sokat tudunk - a konkrét intézkedéseket majd a következő hónapok során fokozatosan ismerhetjük meg - egyelőre csak az irányok ismertek - és az egyetlen biztosnak tűnő pont a Fidesz tervei között az önkormányzati rendszer átalakítása.

A kedvező változások azonban csak hosszabb távon materializálódhatnak majd, ezzel szemben a kockázatok viszont várakozásunk szerint hamarabb előtérbe kerülnek, ezért a piac rövid távú kedvező reakcióját követően korrekcióra számítunk a hazai eszközökben. Kockázati tényezőt jelent majd az IMF-fel folytatott tárgyalásokat követően bejelentett magasabb államháztartási hiánycél, a jegybank és a kormány közötti konfliktus, a befektetői érdeksérelmek a közüzemi vállalatoknál stb.

A következő hetekben azonban még az optimizmus uralkodhat, ezért a kedvező nemzetközi hangulat fennmaradása esetén erős forintra, csökkenő állampapírhozamokra van kilátás. A forint árfolyamának stabilitása a jövő hétfőn (április 26.) esedékes MNB kamatdöntésen 25 bázispontos csökkentésre utal.

Nemzetközi tőzsdék

Az előző heti pénteki események csupán átmeneti rosszullétet okoztak az amerikai piacoknak, amelyek újra az éves csúcsokat ostromolják. A február óta alulteljesítő kis és középvállalatokat tömörítő Russell 2000 index az elmúlt időszakban behozta lemaradását jelezve, hogy a befektetők egyre inkább kiéhezettek a plusz hozamokra vállalva az ezzel járó extra kockázatokat. Az eredményüket közlő cégek hiába jelentenek rendre az elemzői várakozásokat meghaladó (73%) számokat a piac csakis akkor jutalmazza őket további vételekkel, ha a távoli kilátásaik is tökéletesek. Hasonló csapdába esett a Goldman Sachs, amely még mindig nagyon messze van előző heti szintjeitől.

A már említett amerikai GDP adat publikálása mellett egy szerdai Fed kamatdöntésre, valamint az első negyedéves gyorsjelentési szezon utolsó hajrájára (Chevron, ExxonMobil, P&G, Colgate-Palmolive, Office Depot) kerül sor a következő héten. A forgalom a piacokon megnövekedett ugyan, de sokkal nagyobb az eladásban, mint a vásárlásban.

Hazai tőzsde

Változatos hetet tudhatunk magunk mögött, ugyanakkor összességében sem a pozitív sem a negatív hírek nem hoztak érdemi változást. Kitörésre felfelé egy, a várakozásoknál jobb GDP adat és munkaerőpiaci adat (két hét múlva) együttese adhat esélyt, a gyorsjelentési szezon nem.

A hét második felére változás állt be a hazai piac vonatkozásában abban az értelemben, hogy a korábbi napok alulteljesítését felülteljesítés váltotta fel. Ez azonban egyelőre mindössze arra volt elegendő, hogy a kritikus támasz szintek törése lekerülhetett a napirendről, a korábbi csúcsok meghódítása igen valószínűtlen, ezen szintek körül várhatóan ismét gyengébb lesz a piac.

Az OTP-nek sikerült tartania a 6800 körüli szinteket, melyek elestével hamar 6400 körül találhatná magát a papír. A 7300-7400 azonban többszörösen megerősített ellenállás, a pozitív korrekcióban ennél tovább biztosan nem juthat első körben, nagy valószínűséggel még odáig sem, anélkül, hogy a kinti piac ne küzdje le ellenállásait. Így jelenleg érdemi spekulatív long pozíció felvétele nem ajánlott, a 6400 körüli szintek viszont már ideálisabb belépési szintek lehetnek, vagy egy esetleges kitörésre lehetne megkockáztatni 7400 felett. 7000 forint felett továbbra is marad a profit realizáció.

A Mol pénteken némileg el tudott rugaszkodni 19500-as támaszáról, nagy erő azonban nincsen a papírban, a Raiffeisen elemzői szerint, jelenleg érdemes alapvetően semlegesnek maradni. Ugyanakkor a 19000-19500-as sáv törését nem várjuk, amíg kint nincsen érdemi változás a hangulatban.

A Magyar Telekom még korábban visszapattant 770-es kulcstámaszairól, de 800 fölött itt is a profit realizálás lehet a célszerű azoknak, akik nem akarják megtartani osztalékig, a 820-825-ös ellenállás áttörése ugyanis a szerdai szelvény vágásáig már igen valószínűtlen.

A Richter vissza tudott kapaszkodni 42000 fölé (nagy lendülettel), így itt is elhárult a további érdemi esés veszélye egyelőre, a papír a 42000-44000-es (max. 45000) sávban mozoghat a következő napokban, jelenlegi szintek fölött továbbra is profit realizálás ajánlott. Az Egis továbbra is korábbi lokális csúcsával küzd, ezek érdemi áttörése egyelőre nem valószínű, ennek megfelelően marad a 21000 forint feletti profit realizálásra adott Raiffeisen-ajánlás.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!