2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Név szerinti szavazással fogadta el az Országgyűlés a köztársasági elnök által visszaküldött, az állami vagyonról szóló törvény módosított változatát, amely szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökét, a korábbi változattal szemben, nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök nevezi ki.

A képviselők 190 igen szavazattal, 156 ellenében, tartózkodás nélkül fogadták el törvényt, amelyet a köztársasági elnök július elején küldött vissza az Országgyűlésnek. Az állami vagyonról szóló, június 25-én elfogadott törvény az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlására létrehozza a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot, amelynek tagjait - az eredeti változat szerint - a miniszterelnök nevezi ki hat évre.

Sólyom László, amikor megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a törvényt, azt kifogásolta, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök hat évre nevezi ki. A köztársasági elnök szerint a tagok megbízatása "csak igen szűk körben, lényegében alkalmatlanná válás, vagy bizonyos kötelezettségszegések miatt szüntethető meg".

A törvény kapcsán többen azzal riogattak, hogy a jogszabály gyakorlatilag szabad kezet ad a miniszterelnöknek, illetve az általa kinevezett Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak a közvagyon, közte a termőföld, vízművek, kórházak, iskolák, kormányzati épületek, kulturális intézmények magánosításához. A törvény hatálya alá tartozó vagyon a hivatalos adatok szerint mintegy három és félezer milliárd, más becslések azonban több tízezer milliárd forintra taksálják.

A kormány javaslatára az Országgyűlés most azzal a módosítással fogadta el a törvényjavaslatot, hogy a tanács tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A tagoknak lemondásukat írásban kell közölniük a köztársasági elnökkel, a megbízatást a köztársasági elnök - a kormányfő javaslatára - felmentéssel szüntetheti meg.

A módosítás szerint a tanács 2007. november 30-ig köteles intézkedni, hogy a Herendi Porcelánmanufaktúra állami tulajdonú részvényei a Regionális Fejlesztési Holding tulajdonába kerüljenek. A törvény a kihirdetésétől számított nyolcadik napon lép hatályba.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!